Data modyfikacji:

Najczęstsze choroby weneryczne – jakie dają objawy i jak je zdiagnozować?

Czy seks może być niebezpieczny dla zdrowia? Choroby weneryczne (przenoszone drogą płciową) to temat wstydliwy. Mogą być wywoływane przez bakterie, wirusy, grzyby a także przez pierwotniaki. Sprawdź, które występują najczęściej, jakie dają objawy i jak je zdiagnozować.

Rzeżączka

Jest to choroba bakteryjna wywoływana przez dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoea). U kobiet często przebiega bezobjawowo, chociaż czasem może powodować upławy, pieczenie w miejscach intymnych czy zaburzenia w cyklu menstruacyjnym.

U mężczyzn natomiast objawia się ropnym wyciekiem z cewki moczowej i bólem przy oddawaniu moczu. Bakteria jest w stanie przeżyć na ręczniku czy gąbce kilkanaście godzin. Do zakażenia dochodzi podczas seksu bez zabezpieczenia lub przez wspólnie użytkowane ręczniki i przybory toaletowe. Zobacz przegląd kosmetyków do higieny intymnej.

Kiła

Przyczyną choroby są bakterie – krętki blade. Na początku choroby, na narządach płciowych powstają owrzodzenia a na dłoniach i na podeszwowej stronie stóp pojawia się wysypka. Objawy mijają samoistnie i zakażenie przebiega dalej bezobjawowo.

Około 50% zakażonych początkowo nie ma żadnych objawów choroby. Dopiero z czasem, bakterie mogą zaatakować układ nerwowy lub ruchowy (kości i stawy). Do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego i seksu oralnego.

Chlamydioza

Chlamydioza, podobnie jak rzeżączka i kiła wywoływana jest przez bakterie. Ponad połowa kobiet i połowa mężczyzn przechodzi zakażenie bezobjawowo.

Schorzenie jest najczęściej diagnozowane dopiero wtedy, kiedy daje powikłania – niepłodność u kobiet i zapalenie najądrzy u mężczyzn. Do zakażenia dochodzi podczas seksu bez zabezpieczenia.

Opryszczka narządów płciowych

To choroba wirusowa, której przyczyną jest wirus HSV-2. W okolicy narządów płciowych i odbytu powstają małe pęcherzyki wypełnione przeźroczystym płynem. Pęcherze z czasem pękają, na ich miejscu pojawiają się owrzodzenia i strupy. Infekcja przeważnie przebiega łagodnie.

Jedynie w niektórych przypadkach, mogą pojawić się objawy grypopodobne – podwyższona temperatura ciała, bóle mięśni i głowy, osłabienie. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia i podczas seksu oralnego.

Mięczak zakaźny

Schorzenie jest wywoływane przez wirus ospy – Poxviridae. Charakterystycznym objawem są twarde guzki o perłowej barwie, zlokalizowane u kobiet na wargach sromowych, wzgórku łonowym, pachwinach lub na członku u mężczyzn.

Mięczak zakaźny nie jest groźny dla zdrowia. Zmiany zazwyczaj ustępują samoistnie po kilku tygodniach. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

Kłykciny kończyste (HPV)

Źródłem zakażenia jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Objawy to grudki i brodawki zlokalizowane w okolicach miejsc intymnych i odbytu. Zdarza się, że kłykciny mogą wystąpić w jamie ustnej i na samych ustach.

Nieleczone, przekształcają się w białe, kalafiorowate twory. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia i seksu oralnego.

AIDS

Przyczyną choroby jest wirus HIV. Choroba może przez wiele miesięcy lub lat przebiegać bezobjawowo. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

Kandydoza narządów płciowych

Przyczyną kandydozy jest grzyb – Candida albicans. Objawy kandydozy to przede wszystkim silne swędzenie miejsc intymnych. Mogą pojawić się też upławy i pieczenie podczas oddawania moczu.

Choroba częściej atakuje kobiety niż mężczyzn. Na zakażenie bardziej narażone są osoby, które przyjmowały w ostatnim czasie antybiotyki lub mają uszkodzoną błonę śluzową w okolicy pochwy. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica wywoływana jest nie przez bakterie czy wirusy, a przez pierwotniaki – Trichomonas vaginalis. Objawy u kobiet to pieczenie podczas oddawania moczu, upławy z pochwy i swędzenie narządów płciowych.

Zakażenie u mężczyzn przebiega zazwyczaj bez objawów. Dlatego twój partner może nawet nie wiedzieć, że zaraża. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

Choroby weneryczne – do jakiego lekarza się udać?

Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub swoim ginekologiem, jeśli masz niepokojące objawy w miejscach intymnych.

W celu postawienia dokładnej diagnozy i opracowania leczenia, skierują cię do wenerologa. Specjalista, który zajmuje się chorobami przenoszonymi drogą płciową to dermatolog-wenerolog. Koszt wizyty to około 120-200 zł.

Choroby weneryczne – jakie badania zrobić by je wykryć?

Niestety, jedno badanie nie wystarczy by wykluczyć wszystkie choroby weneryczne. Choroby przenoszone drogą płciową można wykryć przez badanie krwi, badanie mykologiczne, mikroskopowe lub metodą PCR.

Wszystko zależy od kierunku badań. Niektóre laboratoria posiadają w swojej ofercie tzw. profile weneryczne. Koszt takiego badania to około 250-400 zł (w zależności od liczby badanych parametrów).

Jak się chronić przed chorobami wenerycznymi?

Prezerwatywy są najlepszym środkiem chroniącym przed chorobami wenerycznymi. Pamiętaj, by nigdy nie uprawiać seksu z nowopoznanym partnerem bez mechanicznego zabezpieczenia. Prezerwatywa powinna być założona od początku do samego końca stosunku.

Nie wstydź się poprosić swojego nowego partnera o badania pod kątem chorób wenerycznych. Jeśli chcecie zrezygnować z prezerwatyw i zmienić środek antykoncepcyjny np. na tabletki hormonalne, przebadanie się pod tym kątem jest uzasadnione.

Jakie są najczęstsze choroby weneryczne?

  • Rzeżączka
  • Kiła
  • Chlamydioza
  • Opryszczka narządów płciowych
  • Mięczak zakaźny
  • Kłykciny kończyste (HPV)
  • AIDS
  • Kandydoza narządów płciowych
  • Rzęsistkowica