Data publikacji:

Jaka będzie najlepsza dieta? Ranking polecanych zdrowych diet  

Wiele osób, które marzy o idealnej sylwetce, decyduje się na skorzystanie z różnych wersji diet. Przestrzeganie zdrowej diety to dobry krok w stronę poprawy jakości życia, ogólnego stanu zdrowia, a przede wszystkim, to krok w stronę wymarzonej figury. Niemal każdy, kto decyduje się na przejście na dietę, chce jak najszybciej zobaczyć efekty, jednak nie każdy wie, że dieta to proces długotrwały i wieloetapowy. Niestety zbyt często powtarza się znany dietetykom scenariusz, w którym osoby żądne szybkich efektów, decydują się na podjęcie ryzykownych dla zdrowia kroków. Korzystanie z wątpliwej jakości diet, które często nazywane są dietami cud, to nie najlepszy pomysł, który nie tylko nie da obiecanych efektów, ale także może zaszkodzić zdrowiu i pogorszyć sytuację. Decydując się na rozpoczęcie diety, warto wybrać taką, która oferuje dobre posiłki dostarczające niezbędne wartości odżywcze. Dobrze zbilansowana i jak najlepsza dieta to świetny sposób, który pomoże przyśpieszyć cel, jakim jest zdrowy organizm i idealna sylwetka.  

najlepsza dieta

Dobra dieta to krok w stronę zdrowia

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa zdrowego życia. Odżywianie się to stały element codzienności, który wymaga szczególnej uwagi. Dzięki spożywanej żywności, człowiek dostarcza do swojego organizmu niezbędne substancje odżywcze, bez których prawidłowe funkcjonowanie może być zakłócone. Zdrowa dieta bogata jest w produkty pochodzące ze wszystkich kategorii, które pozwalają dostarczyć do organizmu najważniejsze substancje.  

Zdrowa dobra dieta nie oznacza wyrzeczeń i rezygnacji z ulubionych produktów, ale zakłada zbilansowany i sprecyzowany dobór składników na każdy dzień. Popularne diety mogą składać się z różnych kategorii produktów. Wyboru idealnej dla siebie diety powinien dokonać każdy zgodnie z własnymi preferencjami lub zaleceniami lekarza dietetyka. Wśród najpopularniejszych diet znaleźć można takie bogate w produkty mięsne, rybne lub całkowicie pozbawione produktów odzwierzęcych i skupiające się na dużej dawce warzyw i owoców. Najlepsza dieta powinna dostarczać wymaganą ilość kalorii każdego dnia, ponieważ dzięki temu organizm działa w prawidłowy sposób.    

Najlepsza dieta odchudzająca – ranking 

Diety podzielić można na kilka podstawowych kategorii, które określają jaki cel ma dany jadłospis. Jedną z najczęściej stosowanych diet są diety odchudzające. Chociaż wokół diet odchudzających krąży wiele mitów, to w ostatnich latach dietetycy starają się walczyć z nimi na wszystkie sposoby, oferując osobom chcącym zgubić zbędne kilogramy wartościowe jadłospisy oparte o smaczne i zdrowe produkty.  

Jednym z najczęściej powielanych mitów jest teoria, że wybrane produkty powodują nadwyżkę kilogramów. Nie jest tajemnicą, że to ilość kalorii decyduje o tym, czy organizm zwiększa, czy zmniejsza swoją masę, a nie wybrana kategoria produktów. Równie często powtarzane jest przekonanie, że spożywane w wieczornych godzinach owoce dostarczają do organizmu więcej kalorii niż w ciągu dnia. To oczywiście kolejny mit, który często zniechęca do spożywania zdrowych owoców i warzyw przez osoby, które nie są zaznajomione z tym tematem.  

Wśród najpopularniejszych diet, z których korzysta tysiące osób, znaleźć można dietę DASH, dietę śródziemnomorską oraz dietę planetarną. Równie popularna od dłuższego czasu jest dieta wegetariańska oraz wegańska, czyli pozbawiona mięsa oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego.  

Dieta DASH – w trosce o zdrowie

Nazwa diety DASH to skrót od pełnej nazwy brzmiącej Dietary Approach to Stop Hypertension. Taka dieta zalecana jest szczególnie dla osób, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym. Podstawową zasadą w diecie DASH jest zredukowanie kaloryczności w posiłkach oraz dostosowanie produktów zależnie od ciśnienia krwi.  

Cechą charakterystyczną tego jadłospisu jest znaczne zwiększenie spożywanych warzyw i owoców, dlatego w ciągu dnia należy spożyć od 400 do 1000g tych składników. Optymalna ilość posiłków w diecie, które zapewniają uczucie sytości każdego dnia to od 4 do 5. Ważnym filarem tej diety są owoce i warzywa, które stanowią dobre źródło obniżających ciśnienie flawonoidów. Najczęściej wśród warzyw znaleźć można bogate w ten składnik brokuły, kapustę, szpinak oraz pomidory, a zalecane owoce to jabłka, śliwki i cytrusy.   

Kluczowym składnikiem diety DASH są ryby bogate w kwasy omega 3, które powinny być spożywane nawet 4 razy w tygodniu. Wybierając owoce morza, należy sięgnąć po produkty najlepszej jakości, ponieważ tylko w ten sposób można dostarczyć do organizmu ważne substancje odżywcze. Spożywanie ryb zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca.  

Dieta DASH określa także idealną dawkę węglowodanów złożonych, które znajdują się w produktach zbożowych oraz białka pochodzącego z niskotłuszczowych produktów mlecznych. Dieta DASH w ostatnim czasie zyskała dużą popularność, dlatego nie trudno znaleźć książki zawierające przepisy zgodne z jej założeniami. 

Dieta śródziemnomorska. Jak żyją mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego?

Ta dieta uznana jest przez wielu dietetyków jako najzdrowsza i najlepiej zbilansowana. Podstawą diety śródziemnomorskiej jest spożywanie ziaren zbóż, warzyw owoców i orzechów. Wśród najczęściej pojawiających się produktów w tym jadłospisie znaleźć można także ryby, białe mięso oraz jaja. Produkty mleczne, czyli sery, jogurty i mleko także powinny być spożywane, ale w ograniczonych ilościach.  

Stosowanie diety śródziemnomorskiej to gwarancja dostarczenia do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Produkty spożywane na diecie śródziemnomorskiej są bogate w aktywne substancje, wspomagające organizm człowieka. Wśród nich znaleźć można: selen, NNKT, glutation, likopen, polifenole, beta-karoten oraz witaminy C i E. Taka dawka substancji odżywczych znacznie spowalnia starzenie oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na Parkinsona lub Alzheimera.  

Dieta śródziemnomorska inspirowana jest tradycyjnym podejściem do żywienia mieszkańców basenu Morza Śródziemnomorskiego, którzy swoje potrawy przyrządzają z najlepszej jakości składników pochodzących z tradycyjnych upraw. Inspiracji na jadłospis zgodny z założeniami diety śródziemnomorskiej, warto szukać w licznych pozycjach z przepisami.  

Dieta planetarna – w trosce o planetę

Dieta planetarna to jadłospis opierający się na wizji zmniejszenia konsumpcji czerwonego mięsa oraz cukru na rzecz zwiększenia niemal o połowę ilości spożywanych warzyw, owoców, nasion strączkowych i orzechów. Według badań mieszkańcy krajów europejskich powinni spożywać aż o 77% czerwonego mięsa mniej, a dawkę spożywanych orzechów należałoby zwiększyć o 15 razy.  

Stosowanie diety planetarnej może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci oraz chorób układu krwionośnego, a także chorób nowotworowych. Jadłospis w diecie planetarnej w znacznej części oparty jest na spożywaniu warzyw i owoców, które mogą dostarczyć odpowiednią ilość białka i innych ważnych dla życia substancji odżywczych. Kaloryczność w takiej diecie powinna wynosić około 2500 kalorii dziennie. 

Autorka: Patrycja Wojas