Data publikacji:

Kawa z cytryną na odchudzanie - czy warto pić?

Kawa z cytryną to nowy trend, który podbija internet. Jednak czy kawa z cytryną pomoże w utrzymaniu odpowiedniej wagi, na ból głowy lub kaca? W tym artykule opisaliśmy właściwości kawy z cytryną i najlepsze sposoby jej przyrządzania.
kawa z cytryną

Kawa z cytryną - działanie:

  1. Kawa z cytryną – właściwości
  2. Kawa z cytryną na odchudzanie
  3. Kawa z cytryną – migrena
  4. Kawa z cytryną – kac
  5. Kawa z cytryną – przepis

Kawa z cytryną – właściwości

Według British Coffee Association kawa to najpopularniejszy napój na świecie – codziennie pije się około dwóch miliardów filiżanek kawy. Kawa zawiera substancję pobudzającą zwaną kofeiną. Kofeina odpowiada za poprawę funkcjonowania mózgu, w tym pamięci, koncentracji oraz energii.

Z kolei cytryny to najczęściej produkowane owoce cytrusowe na świecie. Ze względu na dużą zawartość błonnika i właściwości lecznicze, od wieków były używane w kosmetyce i medycynie. Dodatkowo cytryna i kawa zawierają duże ilości przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem nadmiernej ilości wolnych rodników.

Jedna filiżanka kawy zawiera minerały i witaminy, takie jak niacyna, magnez, potas, B12 oraz B5. Kawa jest bogata w silne przeciwutleniacze. Natomiast cytryna to bardzo dobre źródło fitochemikaliów i witaminy C.

Przeczytaj również: Czystek: właściwości, przeciwwskazania, zastosowanie

Kawa z cytryną na odchudzanie

Kawa z cytryną – na co pomaga? Wiele osób uważa, że kawa z cytryną to dobry sposób na zrzucenie wagi. Co prawda kawa może przyspieszać metabolizm i stymulować układ nerwowy, jednak nie ma to żadnego wpływu na utratę wagi. Wiele osób zgłasza brak apetytu po wypiciu kawy, co może skutkować mniejszym spożyciem kalorii. Cytryna nie ma specjalnych zalet jeśli chodzi o utratę tłuszczu.

Kawa z cytryną – migrena

Czy kawa z cytryną na ból głowy działa? W tym przypadku zdania również są podzielone. Jedno z badań wykazało, że częstotliwość występowania niemigrenowego bólu głowy była o 18 procent bardziej prawdopodobna u osób spożywających dużo kofeiny, czyli 500 mg dziennie lub więcej.

Kawa z cytryną na migrenę przez niektórych uzupełniana jest lekami przeciwbólowymi, takimi jak ibuprofen, dzięki czemu poprawiona jest jej skuteczność. Jeśli regularnie odczuwasz bóle głowy, warto poeksperymentować ze spożyciem kofeiny, aby zobaczyć, co zadziała na ciebie. Nie ma jednak dowodów na to, że dodanie cytryny do kawy łagodzi bóle głowy.

Kawa z cytryną – kac

Czy kawa z cytryną na kaca działa? Jak wspominaliśmy wyżej, kawa z cytryną raczej nie uśmierzy twojego bólu głowy, chyba że połączysz ją ze środkiem przeciwbólowym. Jednak jedno jest pewne – kawa z cytryną na pobudzenie na pewno działa. Kofeina działa przez około 6 godzin po spożyciu. Dlatego kawa z cytryną świetnie poradzi sobie ze zmęczeniem na kacu. Jednak nie pij kawy z cytryną późnym popołudniem. Zaleca się, żeby nie spożywać kofeiny po godzinie 15:00 – w przeciwnym razie może wpłynąć na sen.

Kawa z cytryną na odchudzanie: przepis

Kawę z cytryną możesz pić na dwa sposoby – na zimno lub na ciepło. Jeśli zaczynasz poranek od filiżanki ciepłej kawy, wystarczy, że dodasz do niej dwie łyżeczki soku z wyciśniętej cytryny. Z kolei kawa z cytryną na kostkach lodu to idealny napój na lato.

Jak go przygotować? Zaparz espresso i zaczekaj, aż wystygnie. Jeśli pijesz kawę z mlekiem, dodaj mleko do schłodzonej kawy. Następnie przelej kawę z mlekiem do wysokiej szklanki i dodaj kostki lodu. Napój uzupełnij łyżką soku wyciśniętego z cytryny. Możesz dodać plasterek cytryny dla ozdoby.
Autor: Patrycja Hendzel