Data publikacji:

Łysienie plackowate – przyczyny i sposoby leczenia

Włosy wypadają ci garściami tak, że jesteś w stanie dojrzeć widoczne placki skóry na głowie? Uwaga – to może być łysienie plackowate. Przyczyny tej choroby nie zostały jeszcze kompletnie zbadane, jednak wiadomo, że prowadzi do całkowitej utraty włosów. Dowiedz się co robić, gdy podejrzewasz u siebie łysienie plackowate.

Polecamy: W jakich warzywach jest kapsaicyna?

łysienie plackowate przyczyny

Łysienie plackowate – co to za choroba?

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, atakująca mieszki włosowe na głowie, brodzie, rzadziej na innych częściach ciała. Objawia się miejscową i szybką utratą owłosienia w postaci łysych placków. Łysienie plackowate dotyczy przede wszystkim osób młodych, poniżej 30. roku życia. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Łysienie plackowate – przyczyny

Łysienie plackowate jest tajemniczą chorobą, której powody nie zostały jeszcze do końca zbadane. Co ciekawe, zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi innymi problemami zdrowotnymi. Mimo to, specjaliści wytypowali kilka potencjalnych przyczyn jego rozwoju. Należą do nich:

  • czynniki genetyczne – łysienie plackowate może być dziedziczone,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia psychiczne (nerwica, depresja),
  • długotrwały stres.
  • Rodzaje łysienia plackowatego

W zależności od obszaru, jaki objęła choroba, można wyróżnić kilka typów łysienia plackowatego. To m.in. łysienie całkowite, wężykowate, rozlane lub ogniskowe. Łysienie plackowate może dotknąć wyłącznie skóry głowy lub występować również na innych partiach ciała. Znane są przypadki łysienia plackowatego na brodzie, klatce piersiowej czy łonie.

Czy w łysieniu plackowatym włosy odrastają?

Diagnoza „łysienie plackowate” dla wielu osób brzmi jak wyrok, skazujący je na pożegnanie się z włosami. Trzeba jednak wiedzieć, że totalne wyłysienie występuje jedynie w przypadku łysienia plackowatego-złośliwego. Jeśli choroba nie ma takiego charakteru, włosy będą wypadać, a następnie odrastać. Taka postać łysienia plackowatego o wiele łatwiej poddaje się leczeniu.

Leczenie łysienia plackowatego

Aby zatrzymać przebieg łysienia plackowatego, należy leczyć je miejscowo oraz ogólnie. Do miejscowego leczenia choroby stosuje się kremy, żele oraz maści zawierające minoksydyl oraz cygnolinę, które hamują wypadanie włosów. Osoby chore powinny być leczone również za pomocą farmaceutyków zawierających glikokortykosteroidy.

Bardzo dobre efekty leczenia łysienia plackowatego można uzyskać, stosując zabiegi medycyny estetycznej, takie jak:

  • mezoterapia,
  • kriomasaże,
  • karboksyterapia,
  • terapia komórkami macierzystymi.

Jak leczyć łysienie plackowate w domu?

Odpowiednio dobrany sposób leczenia poprzedzony zestawem badań, to podstawa skutecznego leczenia łysienia plackowatego. Możesz uzupełnić je o domowe zabiegi, których celem jest wzmocnienie cebulek włosowych.

Warto stosować roślinne wcierki do skóry głowy, które wzmocnią osłabione cebulki i dostarczą im cennych substancji, niezbędnych do produkcji nowych włosów. Poszukuj wcierek z wyciągiem z imbiru, bursztynu, pokrzywy, skrzypu polnego. Stosuj je po każdym myciu włosów.

Podstawą mocnych włosów jest dobra dieta, bogata w witaminy i mikroelementy. Nie powinno zabraknąć w niej owoców, warzyw, produktów z pełnego ziarna, chudego mięsa oraz nabiału. Unikaj alkoholu, papierosów (dym papierosowy działa destrukcyjnie na cebulki). Dietę możesz uzupełnić o suplementy na mocne włosy, zawierające wyciągi ziołowe oraz biotynę.

Wygraj z łysieniem plackowatym

Łysienie plackowate to schorzenie, które znacznie obniża pewność siebie. Gdy tylko zauważysz u siebie jego objawy, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem i rozpocznij leczenie. Szybkie rozpoczęcie walki z łysieniem zwiększa szansę na wygraną.

Autorka: Joanna Stanuch