Data modyfikacji:

Jak przygotowywać kąpiele borowinowe w domu?

Kąpiel borowinowa to zabieg, który można spotkać w wielu salonach spa i ośrodkach uzdrowiskowych. Jest prosta w przygotowaniu, bardzo przyjemna, a co najważniejsze – gwarantuje bardzo pozytywne efekty w krótkim czasie. Borowina znakomicie wpływa na stan całego organizmu. Dowiedz się, czemu jest tak ceniona i jak przygotować kąpiel borowinową we własnej łazience.

Polecamy: W jakich warzywach jest kapsaicyna?

kąpiele borowinowe

Czym jest borowina?

Borowina to specyficzny rodzaj torfu, powstający wskutek rozkładu roślin przez bakterie. Pozyskiwana jest w specjalnych kopalniach odkrywkowych. Kilka z nich znajduje się również w Polsce, dlatego kąpiele borowinowe tak często można spotkać w ośrodkach uzdrowiskowych, np. w Kołobrzegu, Świeradowie, Połoczynie.

Swoją sławę borowina zawdzięcza wyjątkowym właściwościom leczniczym, za którymi stoją kwasy fulwowe oraz humusowe. W składzie borowiny znajdziesz również bituminy, białka, węglowodany, minerały i garbniki. Tak bogata paleta dobroczynnych substancji sprawia, że kąpielowe borowinowe są zalecane w przypadku bardzo wielu dolegliwości zdrowotnych.

Kąpiele borowinowe – właściwości cudownego torfu

Jak działa borowina? Jej zastosowanie jest naprawdę szerokie. Właśnie dlatego zyskała bardzo dużą popularność w ośrodkach uzdrowiskowych oraz salonach spa. Kąpiele borowinowe wykazują działanie rozgrzewające, przeciwzapalne oraz bakteriobójcze. Borowina poprawia krążenie, a dzięki zawartości związków estrogennych, polepsza również funkcjonowanie jajników.

Bardzo cenioną właściwością borowiny jest jej działanie odmładzające. To znakomity środek na zmarszczki, utratę jędrności i suchość skóry.

Kąpiele borowinowe – komu są polecane?

Z kąpieli w borowinie może skorzystać prawie każdy. Szczególnie dobre efekty przyniosą u osób borykających się z:

  • reumatyzmem,
  • zwyrodnieniem stawów,
  • nerwobólami,
  • urazami mięśni,
  • chorobami kręgosłupa.

Kąpiel borowinowa to zabieg polecany kobietom, chcącym pozbyć się cellulitu i pierwszych oznak starzenia się skóry.

Przeciwwskazania do kąpieli w borowinie

Borowina bardzo silnie rozgrzewa i pobudza krążenie, dlatego nie każdy powinien ją stosować. Do głównych przeciwwskazań zaliczają się:

  • ciąża,
  • choroby układu krwionośnego,
  • aktywne stany zapalne,
  • skłonność do żylaków,
  • gruźlica
  • choroby układu oddechowego,
  • nowotwory,
  • zbyt młody wiek (poniżej 7 lat).

Jeśli nie jesteś pewna, czy możesz skorzystać z kąpieli w borowinie, skonsultuj ten pomysł ze swoim lekarzem.

Kąpiele borowinowe – gdzie je wykonać?

Kąpiel w borowinie to bardzo popularny zabieg, z którym możesz spotkać się w wielu salonach kosmetycznych, ośrodkach rehabilitacyjnych lub spa. Koszt zabiegu wynosi od 50 do 100 zł, w zależności od miejsca wykonania.

Kąpiel borowinowa w domu

Jeśli tylko masz wannę, kąpiel borowinową możesz przygotować samodzielnie. To wygodniejszy i tańszy sposób na to, by skorzystać z właściwości słynnego torfu.

Do przygotowania kąpieli będziesz potrzebować specjalnych kostek borowinowych lub emulsji. Rekomendowaną przez producenta ilość preparatu należy wlać do wanny, a następnie uzupełnić ją ciepłą (lecz nie gorącą) wodą. Kąpiel borowinowa powinna trwać od 15 do 25 minut.

Przed zabiegiem wypij dużo wody – borowina działa rozgrzewająco, dlatego w trakcie kąpieli może pojawić się pragnienie. Przy pierwszej kąpieli nie przesadzaj również z czasem jej trwania. Sprawdź, jak twój organizm reaguje na borowinę.

Po kąpieli borowinowej, zafunduj sobie godzinny relaks. Nie pij i nie jedz niczego ciepłego - wstrzymaj się również od aktywności fizycznej. Temperatura ciała powinna stopniowo i powoli powrócić do normy.

Autorka: Joanna Stanuch