Data modyfikacji:

Jakie witaminy dla 60-latki wybrać? 

Witaminy dla 60+ to specjalna kategoria preparatów i suplementów diety, dedykowanych seniorom. Niektóre z nich wpływają korzystnie na wzrok i pamięć, natomiast inne stają na straży układu kostnego, chroniąc go przed przykrymi konsekwencjami starzenia. Jakie witaminy dla 60-latki wybrać? Które z nich stosować i w jakich sytuacjach? Podpowiadamy.
warzywa

Jakie witaminy dla 60-latki wybrać?


Seniorzy znajdują się w grupie ryzyka osób, które są narażone na brak witamin oraz makro- i mikroelementów. Po 60-stce organizm się starzeje i często boryka się z różnymi chorobami, które prowadzą do niedoborów pokarmowych, a do tego układ pokarmowy nie pracuje tak jak kiedyś. Nic więc dziwnego, że starsze osoby udają się do apteki w poszukiwaniu preparatów, które spowolniłyby procesy starzenia – poprawiły wzrok, koncentrację i pamięć oraz dodały im witalności. Jakie witaminy dla 60-latki wybrać, by osiągnąć ten cel? Podpowiadamy poniżej.

Sprawdź także jakie inne witaminy dla seniora warto suplementować.

Witaminy dla 60-latki, które hamują procesy starzenia


Jakie witaminy po 60. roku życia powinny być suplementowane? Jedną z najważniejszych jest witamina C, czyli kwas askorbinowy. Witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, odpowiada między innymi za syntezę kolagenu, gojenie się ran czy też przyswajanie innych substancji odżywczych. To także silny antyoksydant – witamina C neutralizuje wolne rodniki, tym samym spowalniając starzenie się organizmu.

Inne ważne antyoksydanty to witamina A, beta-karoten, selen oraz flawonoidy. W naturze można je znaleźć w świeżych owocach i warzywach, w tym w szczególności w takich jak czarna porzeczka, marchew, papryka czy też pomidory. Poza przyjmowaniem suplementów bardzo istotne zatem jest, aby dieta seniora była właściwie zbilansowana i spożywane przez niego posiłki były pełnowartościowe.

Witaminy dla 60+, które dbają o wzrok i słuch


Inne istotne witaminy dla 60-latka to A i E. Witaminy te wspierają prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Witamina A wpływa na pracę siatkówki oka i, podobnie jak kwas askorbinowy, jest antyoksydantem. Natomiast witamina E zapewnia sprawność oraz ostrość widzenia, zapobiega także uszkodzeniom naczyń krwionośnych.
Poza witaminami A i E seniorzy powinni przyjmować także inne mikro- oraz makroelementy, które wpływają na wzrok, a mianowicie: cynk, selen, luteinę oraz zeaksantynę. Liczne właściwości prozdrowotne w odniesieniu do narządu wzroku wykazuje także miłorząb japoński (ginkgo biloba). Stosowanie ekstraktu z tej rośliny wspiera właściwe funkcjonowania narządu słuchu i wzroku, a także poprawia pamięć i koncentrację. Na szczęście witaminy dla 60-latki mają często postać gotowego i kompletnego zestawu przygotowanego z różnych drogocennych dla zdrowia składników, w związku z czym senior nie musi się kłopotać dobieraniem poszczególnych preparatów i komponowaniem z nich odpowiedniej mieszanki dla siebie.

Witaminy dla 60+ na pamięć


Jakie witaminy dla 60-latki wybrać, poza antyoksydantami oraz witaminami, które pielęgnują narząd wzroku? Bardzo ważne są suplementy na pamięć, takie jak np. lecytyna. Ludzki organizm wytwarza samodzielnie tę mieszaninę związków, jednak z wiekiem jej produkcja staje się coraz bardziej ograniczona (a potrzeby organizmu wcale nie maleją). Z tego powodu w starszym wieku warto przyjmować preparaty w postaci tabletek lub płynu, zawierające ten drogocenny składnik.
Pozytywnie na układ nerwowy wpływa także żeń-szeń. Zioło stymuluje ośrodkowy układ nerwowy oraz poprawia aktywność mózgu. Niezbędnym składnikiem, który również warto suplementować w starszym wieku, są także kwasy omega-3 oraz omega-6. Wymienione kwasy tłuszczowe chronią układ nerwowy przed chorobami wieku starczego, takimi jak schizofrenia czy też choroba Alzheimera.

Jakie witaminy po 60. roku życia pomogą zadbać o kości?


Bardzo istotne witaminy dla 60+ to także te, które regulują pracę układu kostnego. Mowa tutaj przede wszystkim o witaminie D. Należy ją suplementować w starszym wieku, a także w okresach słabego nasłonecznienia (jesienią i zimą). Warto wybierać preparaty, które łączą w sobie witaminę D oraz wapń – wtedy znacznie zmaleje ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Jakie witaminy dla 60-latki wybrać, aby wzmocnić jej serce?


Jeśli chodzi o działanie układu krążenia, bardzo istotną rolę odgrywają witaminy z grupy B, a w szczególności tiamina (B1), kobalamina (B12) i kwas foliowy (B1). Witaminy te przeciwdziałają takim chorobom jak miażdżyca czy też zawał serca. Poza nimi w skład suplementów na serce często wchodzą także cenne pierwiastki mineralne, takie jak magnez oraz potas.
Na serce polecane są także suplementy dla seniorów bogate w krzem, badania dowiodły, że pierwiastek ten zmniejsza ryzyko miażdżycy. Warto również wybierać produkty, w których składzie znajduje się wyciąg z ruszczyka kolczastego. Roślina ta wspomaga pracę układu krążenia i również chroni organizm przed miażdżycą.

Jakie witaminy dla 60-latka będą najlepsze?


Na koniec warto wspomnieć, po jakie witaminy dla 60-latka mogą sięgnąć seniorzy. Poza wspomnianymi witaminami na serce, pamięć czy też wzrok, w starszym wieku bardzo istotne są także preparaty wspomagające działanie układu pokarmowego oraz moczowego. Wśród nich warto wymienić preparaty ziołowe, np. na bazie karczocha, cykorii czy też żurawiny. Tego typu produkty są dostępne w formie doustnych tabletek lub herbatek do zaparzania, w związku z czym ich użytkowanie nie powinno sprawić starszej osobie żadnych problemów.
Autorka: Alicja Hudzik