Data modyfikacji:

Jaki kubeczek menstruacyjny? Co to jest i jak dobrać?

Kubeczek menstruacyjny to nowoczesna alternatywa dla tamponów i podpasek. Jest ekologiczny i przyjazny dla ciała, nie przecieka i nie sprawia problemów. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni produkt i nauczyć się go stosować. Jak dobrać kubeczek menstruacyjny? Jak go używać? Sprawdź w artykule!


Kubeczek menstruacyjny – co to jest?

Kubeczek menstruacyjny to nowoczesny środek higieniczny dla kobiet, przeznaczony do stosowania podczas okresu. Wkłada się go do pochwy podobnie jak tampony, jednak jest on produktem wielokrotnego użytku. Jak działa kubeczek menstruacyjny? W przeciwieństwie do podpasek i tamponów, nie wchłania on wydzieliny menstruacyjnej, lecz ją zbiera.

Gdy się wypełni, wystarczy, że opróżnisz jego zawartość, dokładnie go umyjesz i już jest gotowy do powtórnego użytku!
Kubeczki menstruacyjne są wykonane z silikonu medycznego – materiału w 100% bezpiecznego dla ciała. Są łatwe w czyszczeniu i wygodne w użytkowaniu. Najpierw należy się jednak przyzwyczaić do ich używania i oczywiście dobrać odpowiedni rozmiar. W artykule opisujemy, jak się do tego zabrać.

Kubeczek menstruacyjny – zalety

Kubeczki menstruacyjne mają wiele zalet. Oto one:
 • oszczędność pieniędzy – choć kubeczek kosztuje znacznie więcej niż podpaski czy tampony, jest to jednorazowy wydatek, który zwraca się już po kilku miesiącach regularnego używania,
 • możliwość długiego użytkowania – kubeczka menstruacyjnego nie trzeba wymieniać co 3-4 godziny w przeciwieństwie do tamponów i podpasek, można trzymać go w pochwie nawet do 12 godzin, po czym wystarczy go wyparzyć i można używać go ponownie,
 • przyjazność dla ciała i bezpieczeństwo użytkowania – kubeczki menstruacyjne wykonane są z silikonu medycznego, substancji całkowicie bezpiecznej dla śluzówki; nie zawierają one żadnych chemicznych składników i wybielaczy, które mogą działać drażniąco – składniki te zaś mogą zawierać tampony i podpaski,
 • ekologiczność i dbałość o środowisko – kubeczki menstruacyjne są produktami wielokrotnego użytku, podczas ich stosowania nie występuje problem nadprodukcji śmieci, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych środków higienicznych,
 • higieniczność – nie mają sznureczka, który mógłby ulec zabrudzeniu podczas oddawania moczu, co zdarza się często w przypadku tamponów,
 • komfort noszenia – kubeczki nie powodują suchości pochwy, gdyż nie wchłaniają wydzielin, tylko je zbierają.

Kubeczek menstruacyjny – wady

Kubeczki menstruacyjne mają również pewne wady:
 • problemy z zakładaniem – na początku aplikacja kubeczka menstruacyjnego może sprawiać problem, jednak można się tego nauczyć,
 • dobór odpowiedniego rozmiaru – zbyt mały kubeczek może przeciekać, za duży zaś może okazać się niemożliwy lub bolesny w aplikacji, dlatego należy koniecznie dobrać odpowiedni rozmiar,
 • problemy z opróżnianiem kubeczka – największą wadą produktu jest fakt, że może być trudno go opróżnić i oczyścić w publicznej toalecie, np. w szkole czy w pracy. Aby ułatwić sobie to zadanie, miej zawsze przy sobie butelkę z wodą lub chusteczki nawilżane, którymi będziesz mogła przemyć kubeczek.

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać?

Wybierając kubeczek menstruacyjny, zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów. Najistotniejszym z nich jest dobór odpowiedniego rozmiaru – tę kwestię poruszamy szerzej w następnym akapicie. Zastanów się także, jaki kształt kubeczka najbardziej ci odpowiada – wyróżniamy produkty płaskie oraz podłużne. Poza tym zapoznaj się z opiniami na temat kubeczków menstruacyjnych w internecie. Wybierz produkt, który cieszy się zadowoleniem wielu klientek.

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny?

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego? Zadanie to nie jest wcale takie trudne, jak może się wydawać. Każda marka jednak stosuje różne rozmiarówki. Główna zasada jest taka, że mniejsze kubeczki przeznaczone są dla kobiet poniżej 25. roku życia oraz dla nieródek. Większe kubeczki natomiast będą pasować kobietom powyżej 25. roku życia oraz tym, które już rodziły.

Jeśli jednak zmagasz się z bardzo obfitymi krwawieniami, możesz sięgnąć po większy kubeczek niezależnie od wieku. Wybierając kubeczek, sprawdź koniecznie jego wymiary oraz pojemność. Im większy model, tym więcej krwi będzie w stanie pomieścić, a tym samym – rzadziej będzie trzeba go wymieniać.

Kubeczki menstruacyjne najczęściej występują w dwóch rozmiarach – A (mniejszym) oraz B (większym). Niektóre marki produkują kubeczki w uniwersalnym rozmiarze. Zazwyczaj są to płaskie modele (np. Ziggy Cup), które dostosowują się do kształtów i wielkości pochwy.

Inne firmy produkują kubeczki w wielu rozmiarach, np. S, M, L i XL. Najmniejszy produkt jest zwykle przeznaczony dla drobnych kobiet, które nie rodziły, większy dla wyższych pań po porodzie, kolejny dla jeszcze mocniej zbudowanych kobiet po dwóch porodach lub więcej i tak dalej.

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny? Kieruj się również długością twojej pochwy. Jeśli zauważysz, że końcówka kubeczka wystaje na zewnątrz podczas kucania, z pewnością model ten jest dla ciebie zbyt mały.

Kubeczek menstruacyjny – jak używać?

Używanie kubeczka menstruacyjnego jest naprawdę proste. Kubeczek umyj i wyparz. Zegnij jego boki, tworząc kształt litery U lub S. Kucnij lub ustaw się w innej wygodnej pozycji i włóż kubeczek do wnętrza pochwy – na taką głębokość, jak zwykle aplikujesz tampon.

Następnie puść kubeczek tak, aby się otworzył i szczelnie przyczepił do ścianek pochwy. I gotowe! Kubeczek wymieniaj co kilka godzin, w zależności od tego, jak intensywnie krwawisz. Wyjmuj go delikatnie, tak aby zawartość nie wylała się na podłogę, a potem umyj i wyparz. I tyle!

Jaki kubeczek menstruacyjny? Ranking

Zastanawiasz się, jaki kubeczek menstruacyjny wybrać? Sprawdź nasz krótki ranking popularnych produktów!

1. Intimina Ziggy Cup – najlepszy kubeczek menstruacyjny

Pierwsze miejsce w naszym ranking kubeczków menstruacyjnych zajmuje Ziggy Cup. Ten kultowy produkt wyróżnia się płaskim kształtem, który idealnie dopasowuje się do kobiecego ciała. Dzięki temu można stosować go również w trakcie stosunku. Podwójna krawędź zapobiega przeciekaniu aż do 12 godzin. Sprawdź również inne kubeczki menstruacyjne marki Intimina z serii Lily Cup!
 • Rozmiary: uniwersalny
 • Pojemność: 77 ml

2. Organicup Kapa Menstruacyjna – organiczny kubeczek menstruacyjny bez barwników

Kapa Menstruacyjna marki Organicup to seria kubeczków menstruacyjnych z certyfikatem AllergyCertified. Produkt nie zawiera sztucznych barwników i substancji zapachowych. Ma klasyczny, podłużny kształt, można stosować go aż do 12 godzin. Jest dostępny w dwóch rozmiarach – A i B.
 • Rozmiary: A i B
 • Pojemność: 25 ml (rozmiar A), 30 ml (rozmiar B)

3. Fun Factory Fun Cup – zestaw kubeczków menstruacyjnych w różnych rozmiarach

Trzecim produktem w naszym rankingu jest zestaw dwóch kubeczków menstruacyjnych Fun Cup marki Fun Factory. Ich zabawny kształt gwarantuje jednocześnie wygodę użytkowania. Kubeczki dostępne są w trzech wariantach – 2 x mały kubeczek A, 2 x duży kubeczek B lub miks dwóch kubeczków na różne dni okresu.
 • Rozmiary: A+A, B+B, A+B
 • Pojemność: 20 ml (rozmiar A), 30 ml (rozmiar B)

Autor: Olga Wacholc