Data publikacji:

Jak zwiększyć pojemność płuc?

Zadaniem płuc jest dostarczenie tlenu do komórek organizmu. Pojemność płuc to zatem bardzo ważny parametr – im jest ona większa, tym lepsza jest wydolność twojego organizmu. Na szczęście w dużym stopniu możesz wpłynąć na zwiększenie pojemności płuc. W jaki sposób? Zapraszamy do lektury.


jak zwiększyć pojemność płuc

Całkowita pojemność płuc

Na całkowitą pojemność płuc składa się pojemność życiowa, czyli ilość wprowadzana do płuc przy maksymalnym wdechu z poziomu maksymalnego wydechu, a także objętość zalegająca – powietrze pozostające w płucach po wydechu. Pojemność płuc zależna jest od płci oraz poziomu wytrenowania organizmu. Norma u kobiet to około 3 litry, u mężczyzn – około 5-6 litrów, zaś u sportowców parametr ten osiąga nawet 8 litrów. Dlaczego? Na zwiększenie pojemności płuc można wpłynąć odpowiednimi ćwiczeniami, uprawianiem sportu, a także zdrowym stylem życia.

Jak sprawdzić pojemność płuc w domu?

Najbardziej odpowiednim sposobem na sprawdzenie pojemności płuc jest spirometria – badanie przeprowadzane przez lekarza w placówce medycznej. Jeśli jednak nie masz możliwości, by skorzystać z takiej usługi, możesz wypróbować domowe sposoby na sprawdzenie pojemności płuc.

Przygotuj dużą miskę, rurkę, plastikową butelkę o objętości 5 litrów, marker oraz menzurkę. Wlej wodę do miski i do butelki, włóż butelkę do miski wylotem w dół, tak, by znalazł się pod powierzchnią wody. Rurkę umieść w butelce. Weź w płuca najwięcej powietrza, ile możesz i wydmuchaj je przez rurkę do butelki – gaz wypchnie ciecz z butelki. Zaznacz markerem, ile powietrza udało ci się wtłoczyć. Wyciągnij butelkę i zalej wodą do miejsca zaznaczonego markerem. Przelewaj ciecz do menzurki i licz, ile litrów powietrza wdmuchałeś do butelki. Tą metodą policzysz jedynie pojemność życiową płuc. Do otrzymanego wyniku musisz dodać około 1,2 litra pojemności zalegającej.
Prostym testem, który każdy z nas może przeprowadzić w domu, jest również próba zdmuchnięcia płomienia świecy z odległości około 80 centymetrów, a także zdmuchnięcia pustego pudełka po zapałkach z odległości najpierw dwóch, potem jednego metra. Jeśli próby te się nie powiodą, możesz mieć małą pojemność płuc.

Mała pojemność płuc

Do przyczyn małej pojemności płuc należą choroby płuc (np. przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma), a także niezdrowy tryb życia, zwłaszcza otyłość i nałogowe palenie papierosów. Mała pojemność płuc objawia się słabą tolerancją wysiłku fizycznego, czyli szybkim łapaniem zadyszki, przyspieszonym biciem serca, czasami kaszlem i bólem w klatce piersiowej. Ignorowanie tych objawów może doprowadzić do rozwoju poważnych chorób układu oddechowego.

Zwiększenie pojemności płuc

Jeśli palisz papierosy, powinieneś jak najszybciej pożegnać się z nałogiem. Choć rzucanie palenia jest trudnym procesem, warto się tego podjąć – lepsze funkcjonowanie płuc zauważysz już po kilku tygodniach niepalenia. Podejmij też aktywność fizyczną – na zwiększenie pojemności płuc szczególnie dobrze wpływają sporty, które wymagają przyspieszenia i pogłębienia oddechu, czyli np. bieganie, jazda na rowerze, pływanie. Trenuj najlepiej 3-4 razy w tygodniu.

Wypróbuj też ćwiczenia na zwiększenie pojemności płuc

  • Połóż się na plecach, połóż jedną dłoń na mostku, drugą między łukami żebrowymi. Nabieraj powietrze nosem, wydychaj ustami. Zrób szybki wdech ustami i nosem, ale staraj się jak najwięcej powietrza nabrać do dolnej części klatki piersiowej (dłoń na żebrach powinna się unieść znacznie, a na mostku – jak najmniej). Potrzymaj powietrze chwilę w płucach, a następnie powoli wypuszczaj je ustami. Ćwiczenie to aktywuje oddychanie przeponą.
  • Stań przed lustrem, obejmij dłońmi swoją klatkę piersiową na wysokości dolnej części żeber. Szybko nabierz ustami i nosem powietrze, napnij mięśnie brzucha i zatrzymaj powietrze w płucach. Następnie powoli je wypuszczaj, wymawiając „f” lub „s”. Ćwiczenie to poprawia przepływ powietrza.
Warto dodać, że nie istnieje lek na zwiększenie pojemności płuc dla zdrowych osób. Farmakoterapia będzie skuteczna tylko w przypadku ludzi cierpiących na choroby układu oddechowego, np. astmę.
Zwiększenie pojemności płuc to lepsze natlenienie organizmu i jego wyższa wydolność. Warto więc ćwiczyć i dbać o zdrowy styl życia, by jak najdłużej utrzymać płuca w dobrej kondycji.
Autorka: Natalia Ciszewska