Data modyfikacji:

Maski antywirusowe czy antybakteryjne? Jaka jest różnica?

Niemal codziennie w mediach można usłyszeć nowe doniesienia dotyczące koronawirusa. Wiadomo już, że jego dotarcie do Polski pozostaje kwestią czasu. Czy popularne maski chirurgiczne są w stanie chronić przed infekcją? Wybrać maskę antywirusową czy antybakteryjną? A może nie ma pomiędzy nimi różnicy?
maski antybakteryjne
Media chińskie informują, że w samych Chinach kontynentalnych odnotowano ponad 77 tys. zakażeń i ponad 2,5 tys. przypadków śmiertelnych spowodowanych koronawirusem z Wuhan. COVID-19 pojawił się już w wielu innych miejscach świata, w tym we Włoszech, w których odnotowano ponad 200 zachorowań. Z powodu zagrożenia patogenem, Główny Inspektorat Sanitarny odradza podróże do krajów takich, jak Chiny, Korea Południowa, Włochy, Iran, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Singapur i Tajwan.

Wiadomo jednak, że pojawienie się koronawirusa w Polsce jest niemal nieuniknione. Coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad zakupem masek antywirusowych, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania. Czy te akcesoria faktycznie chronią przed COVID-19? I czy różnią się czymś od masek antybakteryjnych?

Maski antybakteryjne czy antywirusowe?

Maski antybakteryjne i antywirusowe to tak naprawdę określenia jednego typu maseczki chirurgicznej, powszechnie stosowanej w służbie zdrowia. Tego rodzaju maski można zakupić w internecie i aptekach. Trzeba jednak wiedzieć, że najprostsze maski antywirusowe i antybakteryjne działają „jednostronnie” – oznacza to, że ograniczają wydostawanie się drobnoustrojów z ust i nosa osób, które je noszą, jednak niekoniecznie zapobiegają wdychaniu patogenów z powietrza.

W uproszczeniu oznacza to, że nosząc prostą maseczkę chirurgiczną chronisz innych przed wirusami i bakteriami, które możesz posiadać, jednak sam nie jesteś dostatecznie chroniony. Należy dodać, że proste maski antywirusowe dostępne w aptekach nie przylegają do twarzy idealnie, co ogranicza ich skuteczność. Dodatkowo, są przeznaczone do stosowania czasowego, dlatego często należy wymieniać je na nowe.

Maski antywirusowe i antybakteryjne z filtrem

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie masek antywirusowych z wymiennymi filtrami HEPA, które chronią zarówno noszącego maskę, jak i osoby w jego otoczeniu. Taką funkcję pełnią popularne maski antysmogowe, które dzięki obecności węglowych filtrów są w stanie zatrzymywać nanocząsteczki (również tej wielkości, co koronawirus). Poza tym, maski antywirusowe i antybakteryjne z filtrami powstrzymują innego rodzaju patogeny, alergeny oraz szkodliwe zanieczyszczenia powietrza.

Jaką maskę antywirusową wybrać?

Poszukując maski antywirusowej i antybakteryjnej zwróć uwagę na jakość filtra, jaki jest do niej dołączony. Ponadto, maska musi przylegać idealnie do twojej twarzy – to pierwszy warunek tego, aby działała naprawdę niezawodnie. Maska powinna zawierać certyfikat CE przyznawany przez Unię Europejską, co oznacza, że przeszła restrykcyjne testy skuteczności.
Oczywiście, póki koronawirus oficjalnie nie zostanie stwierdzony w Polsce, nie ma powodu do paniki  i noszenia maski ochronnej w każdej sytuacji. Niemniej jednak warto mieć ją w pogotowiu, jeśli często przebywasz w dużych skupiskach ludzi (a zwłaszcza w grupach obcokrajowców z państw, w których COVID-19 już wystąpił), takich jak lotniska, dworce, targi.

Maska antywirusowa – jedyny sposób na ochronę?

Prace nad szczepionką przeciw koronawirusowi są w toku, dlatego maski antywirusowe i antybakteryjne póki co są jednym z nielicznych sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji COVID-19. Należy pamiętać, że dużą rolę odgrywa również higiena osobista, a zwłaszcza regularne mycie rąk. Na stronie GIS znajdziesz dokładną instrukcję, jak myć ręce, by pozbawić skórę ewentualnych patogenów.Autorka: Joanna Stanuch