Data modyfikacji:

Maski antywirusowe czy antybakteryjne? Jaka jest różnica?

Czy popularne maski chirurgiczne są w stanie chronić przed infekcją? Wybrać maskę antywirusową czy antybakteryjną? A może nie ma pomiędzy nimi różnicy?
maski antybakteryjne
COVID-19 pojawił się już w wielu innych miejscach świata. Aktualnie zmierzamy się z drugą falą zachorowań na COVID-19. Rząd Polski wprowadza różne obostrzenia, gdzie jednym z nich jest obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Każdy powinien być zaopatrzony w maskę lub inny produkt, który pozwoli zasłonić usta i nos. Czy te akcesoria faktycznie chronią przed COVID-19?

Maski antybakteryjne czy antywirusowe?

Maski antybakteryjne i antywirusowe to tak naprawdę określenia jednego typu maseczki chirurgicznej, powszechnie stosowanej w służbie zdrowia. Tego rodzaju maski przeciwpyłowe i ochronne można zakupić w internecie i aptekach. Trzeba jednak wiedzieć, że najprostsze maski antywirusowe i antybakteryjne działają „jednostronnie” – oznacza to, że ograniczają wydostawanie się drobnoustrojów z ust i nosa osób, które je noszą, jednak niekoniecznie zapobiegają wdychaniu patogenów z powietrza.

W uproszczeniu oznacza to, że nosząc prostą maseczkę chirurgiczną chronisz innych przed wirusami i bakteriami, które możesz posiadać, jednak sam nie jesteś dostatecznie chroniony. Należy dodać, że proste maski antywirusowe dostępne w aptekach nie przylegają do twarzy idealnie, co ogranicza ich skuteczność. Dodatkowo, są przeznaczone do stosowania czasowego, dlatego często należy wymieniać je na nowe.

Maski antywirusowe i antybakteryjne z filtrem

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie masek antywirusowych z wymiennymi filtrami HEPA, które chronią zarówno noszącego maskę, jak i osoby w jego otoczeniu. Taką funkcję pełnią popularne maski antysmogowe, które dzięki obecności węglowych filtrów są w stanie zatrzymywać nanocząsteczki (również tej wielkości, co koronawirus). Poza tym, maski antywirusowe i antybakteryjne z filtrami powstrzymują innego rodzaju patogeny, alergeny oraz szkodliwe zanieczyszczenia powietrza.

Jaką maskę antywirusową wybrać?

Poszukując maski antywirusowej i antybakteryjnej zwróć uwagę na jakość filtra, jaki jest do niej dołączony. Ponadto, maska musi przylegać idealnie do twojej twarzy – to pierwszy warunek tego, aby działała naprawdę niezawodnie. Maska powinna zawierać certyfikat CE przyznawany przez Unię Europejską, co oznacza, że przeszła restrykcyjne testy skuteczności.

Maska antywirusowa – jedyny sposób na ochronę?

Prace nad szczepionką przeciw koronawirusowi są w toku, dlatego maski antywirusowe i antybakteryjne póki co są jednym z nielicznych sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji COVID-19. Należy pamiętać, że dużą rolę odgrywa również higiena osobista, a zwłaszcza regularne mycie rąk. Na stronie GIS znajdziesz dokładną instrukcję, jak myć ręce, by pozbawić skórę ewentualnych patogenów.

Sprawdź także: Środki do dezynfekcji.Autorka: Joanna Stanuch