Data modyfikacji:

Jak wyszczuplić łydki? Dieta i ćwiczenia na szczupłe łydki

Dzięki regularnym ćwiczeniom dość łatwo można poprawić wygląd pupy i sprawić, by brzuch stał się bardziej twardy i płaski. Ale jak wyszczuplić łydki? To pytanie zadaje sobie tysiące kobiet. Jeśli do nich należysz, koniecznie dowiedz się, co możesz w tej sprawie zrobić.
trenujące kobiety

Grube łydki – czy można je wyszczuplić odpowiednią dietą?

Naturalnie nie ma żadnej diety, które odchudzałaby konkretnie łydki – podobnie jak nie ma sposobu odżywiania, który zagwarantowałby nam zrzucenie tłuszczu tylko z ramion czy podbródka.

Czy oznacza to, że jedzenie nie ma żadnego wpływu na wygląd tej części ciała? Absolutnie nie. Jeśli twoim marzeniem są szczupłe łydki, to powinnaś pamiętać o tym, aby:

  • jeść regularnie, czyli 4-5 razy dziennie,
  • spożywać chude mięso, chudy nabiał oraz odtłuszczone produkty z mleka,
  • nie jeść na 2-3 godziny przed snem (ale zapomnij o popularnej głodówce po 18-tej – jeśli idziesz spać o 23, to nie jedz od 20 lub od 21),
  • spożywać dużo produktów z pełnego ziarna,
  • kłaść na swój talerz tłuste ryby,
  • zmniejszyć ilość soli w diecie,
  • włączyć do diety dużą ilość warzyw i owoców,
  • wypijać co najmniej 2 litry wody na dobę (dla smaku możesz dodawać sok z cytryny),
  • zredukować ilość słodyczy.
Sprawdź także: dieta ketogeniczna przepisy.
Krótko mówiąc – powinnaś jeść zdrowo, bo tylko taki sposób odżywiania się pomoże ci w osiągnięciu celu, jakim są smukłe łydki.

Ćwiczenia na szczupłe łydki

Przestrzeganie diety jest bardzo ważne, ale to niestety nie wystarczy, że wysmuklić te kłopotliwe części ciała – niezbędne są także ćwiczenia. Oto kilka pomysłów na skuteczny trening łydek.

Bieganie

Wiele kobiet unika biegania, uważając, że nie są to dobre ćwiczenia na smukłe łydki. Tymczasem bieganie fantastyczne wysmukla tę część ciała i ułatwia pozbycie się tłuszczu.

Warto jedynie pamiętać, żeby nie biegać pod górkę, bo akurat taka forma treningu może spowodować zwiększenie się masy mięśniowej w okolicy łydek.

Ćwiczenia aerobowe

Szczupłe łydki zapewnią każdemu także ćwiczenia aerobowe, czyli tzw. „aeroby”. Do grupy tej należą między innymi chodzenie (m.in. nordic walking), jazda na rolkach, pływanie oraz taniec – przede wszystkim ten intensywny.

Należy przy tym pamiętać, że aby trening aerobowy był skuteczny, w czasie jego trwania należy utrzymywać odpowiednie tętno – stanowiące od 60% do 65% tętna maksymalnego.

Rozciąganie

Bardzo dobre ćwiczenia na smukłe łydki to także rozciąganie, czyli zyskujący coraz większą popularność stretching.

Rozciąganie może być zarówno właściwym treningiem, jak i formą rozgrzewki przed lub po nim. Ważne jest to, aby mięśnie naprawdę pracowały.

Wchodzenie po schodach

Poza wspomnianymi aktywnościami warto sięgnąć po takie, które trudniej nazwać profesjonalnym treningiem, ale które są bardzo skuteczne w rzeźbieniu pięknych łydek.

Przykładem jest wchodzenie po schodach. Jeśli tylko mieszkasz na wysokim piętrze, to codziennie wejdź na nie po kilka razy – dzięki temu zwiększysz szanse na smukłe łydki.

Pamiętaj także, by na co dzień w ogóle zrezygnować z windy – to korzystne i dla urody, i dla zdrowia.

Wspinanie się na palce

Ćwiczyć możesz nawet w kolejce do kasy marketu! Wystarczy, że w trakcie stania będziesz wspinać się na palce. To naprawdę świetne ćwiczenie, które – wykonywane regularnie, bardzo szybko spowoduje zredukowanie tłuszczu na łydkach.

Wznosy nóg

Będąc w domu, możesz wykonywać proste ćwiczenie na zgrabne łydki. Połóż się na brzuchu, dłonie ułóż pod czołem.

Następnie, napinając łydki, przyciągnij pięty do pośladków – pamiętaj, żeby napinać odpowiednie mięśnie. Wytrzymaj chwilę, po czym opuść nogi. Ćwiczenie powtarzaj w seriach po 15 razy.

Autor: R. Wojtaś