Data modyfikacji:

Zumba – jakie daje efekty i jak zacząć?

Masz ochotę na przyjemny trening, który wywoła uśmiech na twarzy, pomoże spalić kalorie i zapewni solidną dawkę ruchu? Postaw na ćwiczenia w rytmie zumby. Zumba łączy w sobie elementy tańca i fitnessu. To świetna recepta na dobrą zabawę i podwójne spalanie.

Zumba – fitness i taniec w jednym

Zumba od kilkunastu lat cieszy się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Może być świetną alternatywą dla tradycyjnego treningu lub uzupełnieniem tygodniowego planu ćwiczeń. Jeśli dotychczas nie miałaś okazji uczestniczyć w treningu zumba fitness, przekonaj się, jakie korzyści płyną z ćwiczeń w rytmie latino oraz czego potrzebujesz, aby zacząć treningi. Zumba może być dobrym początkiem na trening w domu.

Czym jest zumba? Rodzaje zumby

Zumba to nic innego jak mix kilku różnych rodzajów tańca, treningu siłowego oraz kardio. Wywodzi się z Kolumbii, gdzie Beto Perez w latach 90. ubiegłego wieku wraz z dwoma innymi tancerzami opracował serię treningów w rytmach latino. Zumba szybko zyskała na popularności i obecnie możesz korzystać z wielu systemów treningowych. Zumba dla początkujących to zumba basic – nauczysz się tu kroków salsy czy bachaty przeplatanych przysiadami i wykrokami.

Z kolei zumba toning to trening ze stickami, czyli lekkimi ciężarkami w formie grzechotek. Dzięki nim nie tylko solidnie spalisz kalorie, ale też ujędrnisz ciało. Zumba fitness to znakomity trening pośladków czy ramion. A jeśli chcesz dać sobie naprawdę w kość i planujesz wyrzeźbić sylwetkę, skuś się na strong by zumba – to kombinacja intensywnego kardio i ćwiczeń siłowych. Mniej w niej klasycznego tańca, a więcej solidnej siłówki, jednak wszystko to odbywa się przy skocznych rytmach latino, dlatego uśmiech nie schodzi z twarzy, nawet gdy pot zalewa oczy. Istnieją jeszcze inne rodzaje zumby, jak np. wersja gold czy trening wodny.

Zumba – spalanie kalorii

Godzina ćwiczeń w rytmie muzyki latino i karaibskiej potrafi dać w kość. W tym czasie w zależności od masy ciała i wybranego treningu możesz spalić od 600 do nawet 1000 kalorii. Zumba to zmienne tempo ćwiczeń i dynamiczne ruchy angażujące praktycznie całe ciało. Dla porównania godzina jazdy na rowerze to minus 500 kalorii. Zumba to ćwiczenie, które pomaga schudnąć, a także dobry sposób na płaski brzuch.

Zumba – jakie daje efekty?

Obok oczywistych rezultatów treningu jak spalanie kalorii, obniżenie wagi ciała czy wreszcie wyrzeźbienia sylwetki zumba daje wiele innych korzyści. Zumba poprawia koordynację ciała. Wiele dziewczyn powtarza, że ma dwie lewe nogi, i zarzeka się, że nigdy nie staną na tanecznym parkiecie. Zumba pomoże przełamać ten problem. Jeśli wybierzesz się na zajęcia typu basic, poznasz wszystkie podstawowe kroki i figury. Nie przejmuj się liczbą powtórzeń i precyzją kroków – to przede wszystkim jest dobra zabawa, a wprawa przyjdzie z czasem.

Kolejny plus, który ląduje na koncie treningu zumba fitness, to fakt, że angażuje całe ciało. Nie musisz się martwić o układanie planu treningowego i kontrolowanie, kiedy ostatnio wykonałaś ćwiczenia na brzuch, a kiedy na nogi. Wszystkie partie cała są zaangażowane na równi i po solidnie wykonanym treningu przyjemny ból mięśni da ci o tym znać.

Zumba fitness może być też znakomitą receptą na stres. Podczas treningu tanecznego obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Wzmaga się za to wydzielanie endorfin. Dobry nastrój po przetańczeniu godziny na zajęciach zumby masz jak w banku.

Dla kogo jest zumba?

Zumba to zajęcia praktycznie dla wszystkich. Niezależnie od stopnia zaawansowania możesz wybierać między wspomnianymi wcześniej typami treningu. Jeśli wracasz do ćwiczeń po długiej przerwie lub chcesz postawić swoje pierwsze kroki na sali ćwiczeń, toning lub zumba fitness będzie idealną receptą na rozruszanie się. Dla bardziej zaawansowanych strong by zumba może okazać się dobrym sposobem na solidny wycisk.

Co więcej, Zumba może być też świetną okazją do poznania nowych ludzi i integracji z nimi. Nawet jeśli zaczynasz od treningów z płyt w domu, z czasem możesz ruszyć na spotkania pasjonatów treningów tego typu. W weekendy w wielu miastach często odbywają się maratony zumby czy warsztaty taneczne, na których można szkolić swoje umiejętności i przede wszystkim dobrze się bawić.

Do tego wszystkiego trzeba jeszcze dodać fakt, że zumbą trudno jest się znudzić. Zmieniające się układy taneczne i świetna muzyka gwarantują trening z uśmiechem na twarzy. Dlatego jeśli klasyczny trening siłowy czy aerobik na sali ćwiczeń jest dla ciebie mało atrakcyjny, dobrym zamiennikiem może okazać się zumba fitness.

Trening w rytmie zumby – czego potrzebujesz?

Jak już ustaliliśmy na wstępie, zumba fitness nie jest zwykłym treningiem, dlatego wymaga specjalnej oprawy. W pierwszej kolejności musisz mieć odpowiedni strój. Najczęściej sportowe spodnie i koszulki, jakie dziewczyny wybierają na treningi w rytmie zumby, są kolorowe i pełne optymistycznych wzorów. Kroje często są luźniejsze, dzięki czemu ubrania efektownie falują w trakcie tańca, co dodatkowo daje jeszcze większą frajdę. W treningach tanecznych częstym atrybutem jest koszula w kratkę przewiązana na biodrach – to element zapożyczony z kultury hiphopowej, bo Zumba czerpie inspiracje również z tego gatunku muzycznego, jak również z regge czy dancehallu.

Do tego kolorowego kompletu dochodzą jeszcze bransoletki, bandany, kolorowe buty czy torby treningowe. Osoby trenujące zumbę tworzą charakterystyczną społeczność i jej elementem rozpoznawczym są właśnie wspomniane wyżej barwne dodatki.

Jak widzisz, zumba fitness może być świetną alternatywą dla klasycznego treningu kardio czy godzin spędzonych na siłowni. Jeśli chcesz spalać kalorie i rzeźbić sylwetkę w naprawdę przyjemnej atmosferze, postaw właśnie na zumbę.