Data publikacji:

Jak skutecznie schudnąć po 40? Najlepsze sposoby

Chcesz zadbać o linię? Zastanawiasz się, jak schudnąć po 40.? Dobrze trafiłeś. W tym artykule znajdziesz najlepsze wskazówki dotyczące tego, jak skutecznie schudnąć po 40.

jak skutecznie schudnąć po 40

Starzenie się a wzrost wagi – na czym polega?

Istnieje wiele przyczyn, które powodują przybieranie na wadze po 40. roku życia. Niektóre z nich są genetyczne, a inne wynikają się nieodpowiedniego stylu życia. Warto wiedzieć, że cztery najważniejsze czynniki powodujące wzrost wagi po 40. to hormony, niższy metabolizm, utrata mięśni oraz genetyka.

Sprawdź również, jaki związek ma jazda na rowerze a odchudzanie.

Hormony

To jeden z głównych winowajców przybierania na wadze po 30. i 40. roku życia. To wtedy zmiana w gospodarce hormonalnej jest najbardziej widoczna. U kobiet objawia się ona zmniejszeniem poziomu estrogenu, a u mężczyzn – zmniejszonym poziomem testosteronu. Z tego powodu tłuszcz przesuwa się do środkowej części ciała.

Czynniki genetyczne

Naukowcy odkryli geny, które określają, ile mamy komórek tłuszczowych i gdzie są one przechowywane. Jest to rzecz, na którą niestety nie mamy wpływu. Dlatego jeśli chcesz wiedzieć, w jakich miejscach będzie się u ciebie gromadził tłuszcz, spójrz na swoich starszych krewnych.

Niższy metabolizm

Jedno jest pewne – po 40. twój metabolizm spada. Po pierwsze, spada podstawowa przemiana materii, a po drugie, podczas ćwiczeń zużywasz mniej energii. Według niektórych ekspertów metabolizm może spaść o około 5% przez każdą dekadę po czterdziestce. Oznacza to, że potrzebujesz około 100 kalorii mniej dziennie co 10 lat.

Utrata mięśni

Podobnie do metabolizmu, z dekady na dekadę będziesz doświadczał stałego spadku masy mięśniowej. Wynika to ze zmniejszenia się mięśni wraz z wiekiem. Jednak największym czynnikiem powodującym utratę mięśni jest brak aktywności fizycznej. 

Schudnąć po 40. – porady dla aktywnych osób

Jeśli ćwiczysz, dobrze się odżywiasz, a mimo to dostrzegasz u siebie przyrost wagi, są to po prostu zmiany zachodzące z wiekiem. Wbrew pozorom prowadzenie zdrowego stylu życia nie chroni nas całkowicie przed zmianami ciała i jego masy związanymi z wiekiem. 

Warto pamiętać, że przyrost masy ciała związany z wiekiem występuje nawet u najbardziej aktywnych osób, które regularnie ćwiczą. Jeśli ćwiczysz regularnie, będziesz potrzebował większej ilości ćwiczeń, aby kontrolować wagę. Jednocześnie z wiekiem nasze ciała tolerują mniej forsowne ćwiczenia.

Jak schudnąć po 50.? Nasze wskazówki

Czy można schudnąć po 40. i 50.? Oczywiście, że tak. Jednak same regularne ćwiczenia nie sprawią, że problem zniknie. Z tego powodu możesz zrobić kilka rzeczy, które jeszcze bardziej podniosą spalanie kalorii.

Inny rodzaj treningu

Zastanawiasz się, jak schudnąć po czterdziestce? Jeśli do tej pory biegałeś lub wykonywałeś wyłącznie jogę, uzupełnij swój plan treningowy o inne rodzaje aktywności. My polecamy tabatę lub trening interwałowy o wysokiej intensywności. Treningi tego typu mają za zadanie jeszcze bardziej rozruszać twoje ciało i zapewnić większe spalanie kalorii. Podwyższone tętno pomaga budować wytrzymałość i siłę przy jednoczesnym większym spalaniu kalorii. Oprócz zmiany typu treningu możesz także je wydłużyć.

Jeśli nie możesz wykonywać intensywnych ćwiczeń z powodów zdrowotnych, zacznij chodzić regularnie na spacery. Częste chodzenie na spacery pomoże ci zarządzać kaloriami bez przesadnego nadwyrężania organizmu. Jeśli chcesz, możesz używać krokomierza lub smartwatcha, który pomoże ci kontrolować ilość wykonanych kroków każdego dnia.

Zmień dietę

Zdrowo się odżywiasz, ale wciąż przybierasz na wadze? Być może problemem są nadmiar cukru i przetworzone węglowodany. Postaraj się jeść więcej warzyw, błonnika i zrezygnuj z alkoholu. Dzięki temu bez głodzenia się od razu zobaczysz pierwsze efekty.

Skonsultuj się z lekarzem

Skończenie 30 lat to najlepszy moment na to, żeby poświęcić swojemu ciału więcej czasu. Wszystko dlatego, że regularna aktywność fizyczna może być przydatna do minimalizowania przyrostu masy ciała związanego z wiekiem lub zmniejszenia ryzyka znacznego przyrostu masy ciała. Co to oznacza dla ciebie?

To, że proces odchudzania z wiekiem staje się coraz trudniejszy. Zaakceptowanie tego i rozpoczęcie ćwiczeń wcześnie pomoże ci utrzymać piękną sylwetkę przez wiele lat. Dlatego po przekroczeniu 30. postaraj się skupić na rzeczach, które możesz kontrolować: treningach, poziomach aktywności, diecie, radzeniu sobie ze stresem i dbaniu o dobry poziom snu.

Ćwiczenia

Jeśli naprawdę chcesz schudnąć, musisz ćwiczyć więcej niż do tej pory. Oznacza to, że będziesz musiał wykonać około 350 minut ćwiczeń tygodniowo. Musisz ćwiczyć częściej i bardziej energicznie, aby zrekompensować typowy przyrost masy ciała związany ze starzeniem się. Jeśli jeszcze nie ćwiczysz, będziesz musiał zacząć i stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń.

Skoncentruj się na diecie

Po przekroczeniu trzydziestki zwolnieniu ulega także metabolizm. Z tego powodu warto zatroszczyć się o swoją dietę. Wyeliminuj z niej nadmiar alkoholu, wysoko przetworzone produkty i węglowodany. Zamiast tego postaw na codzienną dawkę warzyw i owoców, białko oraz błonnik.

Autorka: Patrycja Hendzel