Data publikacji:

Jak oczyścić organizm z kwasu moczowego?

Gdy poziom kwasu moczowego w organizmie wzrasta, mogą pojawić się różne dolegliwości, najczęściej ze strony układu kostnego i stawów. Nagromadzenie tej substancji jest głównym powodem rozwoju dny moczanowej, zwanej częściej artretyzmem. Dowiedz się, jak oczyścić organizm z kwasu moczowego i nie dopuścić do jego odkładania.
jak oczyścić organizm z kwasu moczowego

Oczyszczanie organizmu z kwasu moczowego

  1. Kwas moczowy – co to takiego?
  2. Podwyższony kwas moczowy
  3. Kwas moczowy a dna moczanowa
  4. Leczenie dny moczanowej
  5. Jak oczyścić organizm z kwasu moczowego? Pięć sposobów

Kwas moczowy to związek organiczny powstający na skutek rozpadu puryny – jednego ze składników żywności. Można znaleźć ją np. w wątróbce, produktach mlecznych i niektórych rybach. Trzeba nadmienić, że kwas moczowy jest substancją ważną dla organizmu, gdyż odpowiada za ochronę komórek układu krwionośnego przed uszkodzeniem. Nadmiar kwasu moczowego jest usuwany wraz z moczem.

W niektórych sytuacjach może dojść do podwyższenia poziomu kwasu moczowego. Problem pojawia się często u osób, którym doskwierają choroby nerek, serca lub nadciśnienie tętnicze – a zatem schorzenia, które mogą zaburzać filtrację toksyn.


Przeczytaj także: Dieta sokowa - na czym polega oczyszczanie organizmu sokami?

Na podwyższony kwas moczowy wpływa również niezdrowy tryb życia; nadmierne spożywanie alkoholu, otyłość oraz dieta bogata w puryny. Innym istotnym czynnikiem jest zażywanie niektórych leków (np. moczopędnych i uspokajających).

Długotrwale podwyższony poziom kwasu moczowego może spowodować rozwój dny moczanowej, szerzej znanej jako artretyzm. Ta choroba dotyka przede wszystkim osoby starsze i powoduje duże dolegliwości bólowe ze strony stawów.
W dnie moczanowej kwas moczowy odkłada się w stawach, ścięgnach i tkankach sąsiadujących. Efektem jest ból, zaczerwienienie i sztywność stawów, doskwierające przede wszystkim w godzinach wieczornych i nocnych. U chorych często pojawia się również podwyższona temperatura ciała.

Dna moczanowa podlega leczeniu farmakologicznemu – po jej wczesnym rozpoznaniu, zażywanie leków przepisanych przez lekarza znacznie zmniejszy przykre dolegliwości. Bagatelizowana dna moczanowa może doprowadzić do rozwoju przewlekłego artretyzmu, który jest bardzo trudny w leczeniu!

Podwyższony kwas moczowy zawsze powinien skłonić do wizyty u lekarza i przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań. Poziom kwasu możesz uregulować również dzięki odpowiedniej diecie. Co warto jeść, by zapobiec szkodliwemu wpływowi kwasu moczowego na organizm?

  • Zmniejsz ilość spożywanych puryn

Postaraj się rzadziej jadać produkty, które zawierają puryny – substancje, z których w ciele powstaje kwas moczowy. Należą do nich: czerwone mięso (jagnięcina, wieprzowina), niektóre ryby (np. sardynki), strączki, alkohol.

  • Polub owoce – jabłka, wiśnie, truskawki

Owoce bogate we flawonoidy i witaminę C wspomagają rozpuszczanie kwasu moczowego. W tej kategorii przodują jabłka, truskawki i wiśnie.

  • Zwiększ poziom potasu

Potas zapobiega odkładaniu się kryształków kwasu moczowego w stawach. Uwzględnij w swojej diecie banany, ziemniaki, morele, arbuzy i morele, które są bogate w ten pierwiastek.

  • Zapomnij o białym cukrze

Cukier, zwłaszcza w ten najprostszej postaci, zwiększa stężenie kwasu moczowego we krwi. Wyeliminuj ze swojej diety sklepowe słodycze i słodkie napoje.

  • Pij wodę!

Woda zaopatruje ciało w mikroelementy i wspomaga pracę nerek. Pij przynajmniej osiem szklanek dziennie, aby twój organizm łatwiej radził sobie z toksynami.

Pierwsze objawy nagromadzenia kwasu moczowego zwykle pozostają niewidoczne. Problemowi lepiej zapobiegać, dbając o balans składników mineralnych pochodzących z codziennej diety.