Data modyfikacji:

Dieta sokowa – na czym polega oczyszczanie organizmu sokami?

Dieta sokowa uznawana jest za dietę oczyszczającą oraz detoksykującą. Czy jednak na pewno jest bezpieczna? Czy każdy z nas może ją stosować i jak często się jej poddawać? W poniższym wpisie zdradzamy, jakie efekty możesz uzyskać dzięki diecie sokowej oraz jak bezpiecznie przeprowadzić oczyszczanie organizmu sokami. Zapraszamy!
soki

Dieta sokowa – na czym polega oczyszczanie organizmu sokami?

Dieta sokowa polega przede wszystkim na codziennym piciu soków. Nie oznacza to jednak, że będziesz przez kilka dni sączyć ulubiony kolorowy napój kupiony w najbliższym sklepie. Dieta sokowa powinna polegać na piciu świeżo wyciskanych soków, przede wszystkim z warzyw.

W diecie sokowej należy unikać także picia kawy, herbaty oraz alkoholu, tak aby utrzymać detoks organizmu. Można natomiast uzupełniać ją wodą, naparami ziołowymi czy zieloną herbatą, która również wykazuje właściwości oczyszczające. Pite przez ciebie soki mogą także zawierać przyprawy, szczególnie soki warzywne. Sprawdzi się gałka muszkatołowa, bazylia czy kminek.

Jak długo powinna trwać dieta sokowa? Najbezpieczniej będzie, jeśli potrwa od 1 do 3 dni. Diety tygodniowe najlepiej przeprowadzać pod okiem dietetyków, którzy optymalnie obliczą ilość spożywanych kalorii i podpowiedzą, jakie soki pić o jakiej porze dnia.

Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do diety sokowej skonsultować się ze swoim lekarzem lub dietetykiem.

Czytaj również: Jakie efekty przynosi dieta dr Dąbrowskiej?

Jakie efekty daje dieta sokowa?

Dieta sokowa przede wszystkim oczyszcza organizm z toksyn. Kiedy warto ją przeprowadzić? Kiedy czujecie się osłabieni, przemęczeni, pogorszył się stan waszej cery, włosów lub paznokci. Takie objawy mogą być skutkiem między innymi złego trybu życia, a w efekcie nagromadzenia zbyt wielu toksyn.

Ponadto to także świetna dieta odchudzająca. Według niektórych opinii dzięki tej diecie można stracić nawet do 3 kg w ciągu kilku dni. Uwaga! Dieta sokowa jest bezpieczna tylko wtedy, kiedy trwa najdłużej tydzień. Jej przedłużenie może spowodować szybki efekt jo-jo lub w gorszym przypadku niedobory witamin i składników mineralnych.

Dieta sokowa to także dobra alternatywa dla osób zmagających się z problemami układu trawiennego. Jak powszechnie wiadomo, warzywa i owoce mają dużo błonnika, a co za tym idzie, przyspieszają przemianę materii.

Dieta sokowa – przepisy

Podczas diety sokowej należy pić 5 soków dziennie. Rano pijemy sok owocowy. Na lunch i podwieczorek możesz zdecydować się na sok owocowy lub warzywny. Gdy natomiast przychodzi pora na obiad i kolację, sięgnij po sok warzywny. Zanim rozpoczniesz swój dzień, należy na czczo wypić szklankę wody z cytryną – to wspomaga oczyszczanie.

Poniżej znajdziesz kilka przepisów na soki, po które śmiało możesz sięgać w diecie sokowej. Zrobienie takiego soku jest dziecinnie proste, a jedyne, co będzie ci potrzebne, to dobra sokowirówka. Najlepsze sprzęty z tej kategorii również znajdziesz poniżej.

Soki idealne na śniadanie oraz lunch:

  • Różowy sok truskawkowo-arbuzowy: przygotuj truskawki, zielonego ogórka, arbuza oraz kilka listków mięty. Ilość składników możesz dozować wedle własnych potrzeb. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z owocami, które mają w swoim składzie dużo cukrów.
  • Sok z kurkumą, który pobudza lepiej niż kawa: sok ten robimy z ananasa oraz pomarańczy. Oczywiście świeżego ananasa, ponieważ ten z puszki jest dodatkowo słodzony. Działanie pobudzające i rozgrzewające ma kurkuma. Najlepiej, jeśli zdobędziesz jej korzeń.
  • Sok z wiśnią: ten sok jest jednym z tych, w którym zakocha się każdy z was. Przygotuj wiśnie, arbuza i pół cytryny. Orzeźwiająco, owocowo i słodko. Możesz także uzupełnić sok miętą, np. w okresie letnim, kiedy orzeźwienia potrzebujemy jeszcze więcej.
  • Sok marchewkowy: zna go każdy z nas, a w tej wersji proponujemy uzupełnić marchew pomarańczą i imbirem.

Przepisy na bardziej kaloryczne soki, idealne w porze obiadowej:

  • Coś dla fanów ostrego chilli: przygotuj pół zielonej i czerwonej papryki. Do całości dodaj 2 pomidory, seler naciowy oraz chilli. Sok możesz także podgrzać – wtedy otrzymasz pewnego rodzaju zupę. Nie używaj jednak do podgrzewania masła ani oliwy.
  • Sok z rzymską sałatą: do tego soku przyda ci się mała główka rzymskiej sałaty, szklanka soku pomarańczowego, kiwi, 2 gruszki oraz seler naciowy. Sok jest bardzo orzeźwiający i lekki, a także idealnie syci, co w porze obiadowej jest niezwykle istotne.
  • Sok dyniowy: idealnie zastępuje jesienną dyniową zupę krem. Do jego przygotowania potrzebujesz 25 dag dyni, kilku marchewek, jabłko oraz chilli. Ile? W zależności od upodobań.
  • Sok selerowy: z 25 dag selera, czosnku, marchwi i garści natki pietruszki stworzysz sok selerowy, który pokochają fani tego warzywa. Jeśli chcesz dodać mu nieco słodyczy, to sięgnij po jabłko.

Przepisy na soki idealne na kolację czy podwieczorek:

  • Sok z natką pietruszki: przygotuj jednego ogórka, jabłko, garść szpinaku i natki pietruszki oraz pół cytryny. Ogórek, jabłko, szpinak zmiksuj z natką pietruszki. Na koniec wyciśnij sok z cytryny. Jeśli nie lubisz w soku pestek, to pamiętaj, aby usunąć gniazdo z jabłka i pestki z cytryny.
  • Sok z jarmużem: tym razem jabłko i ogórka uzupełniamy garścią lub dwiema jarmużu oraz selerem naciowym. Z tym ostatnim nie przesadzaj, ponieważ jest bardzo intensywny. No chyba, że lubisz jego charakterystyczny posmak.
  • Sok z rozgrzewającym imbirem idealny podczas chłodnych dni: do garści szpinaku dodaj gruszkę i trochę imbiru. Przyjmijmy, że na jedną dużą szklankę dwie lub dwie i pół łyżeczki startego korzenia.
  • Sok z burakiem: miksujemy ze sobą buraki, jeżyny oraz jabłka. Oczywiście buraka dajemy znacznie mniej niż jabłek, które posiadają więcej wody. W dodatku to jedyne warzywo w tym koktajlu jest niezwykle aromatyczne.
Dieta sokowa oczyszcza organizm, a także pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Bezpieczna jest jednak tylko wtedy, kiedy stosujemy ją raz na parę miesięcy, nie dłużej niż przez tydzień. Diety sokowej powinny za to unikać kobiety w ciąży oraz w trakcie laktacji, osoby z cukrzycą, dzieci, nastolatkowie oraz osoby starsze. Jeśli nie należysz do tych grup i tak skonsultuj się ze swoim lekarzem lub dietetykiem.
Autorka: Klaudia Borycka