Data publikacji:

Jaka dieta przy niedoczynności tarczycy?

Czy wiesz, że stosując odpowiednią dietę, możesz znacznie zmniejszyć objawy niedoczynności tarczycy? Jak się okazuje, właściwie skomponowany jadłospis ma kluczowe znaczenie dla poprawy pracy tego gruczołu. Dowiedz się, jaka dieta przy niedoczynności tarczycy sprawdzi się najlepiej.

dieta przy niedoczynności tarczycy

Co jeść przy niedoczynności tarczycy?

  1. Niedoczynność tarczycy – na czym polega?
  2. Objawy niedoczynności tarczycy
  3. Dieta przy niedoczynności tarczycy
  4. Dieta przy niedoczynności tarczycy – jadłospis. Produkty bogate w jod
  5. Białko dla zdrowia tarczycy
  6. Co jest dobre dla tarczycy? Wybieraj te produkty
  7. Dieta przy niedoczynności tarczycy – z czego zrezygnować?
  8. Dbaj o tarczycę poprzez dietę

Sprawdź również, na czym polega zespół wstrząsu toksycznego.

Niedoczynność tarczycy – na czym polega?

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które polega na niedostatecznym wytwarzaniu hormonów T3 i T4 przez ten gruczoł. Najczęściej spowodowana jest ona chorobą Hashimoto, czyli przewlekłym limfocytowym zapaleniem tarczycy. Do innych przyczyn niedoczynności można zaliczyć niedobory jodu w organizmie, a także operacyjne wycięcie tarczycy.

Aby zrozumieć, jak poważnym problemem jest niedoczynność tarczycy, należy uświadomić sobie rolę tego gruczołu w ludzkim organizmie. Hormony produkowane przez tarczycę mają wpływ na każdą komórkę ciała; odpowiadają za wygląd włosów, skóry, paznokci, prawidłową pracę układu krwionośnego, nerwowego czy kostno-stawowego.

Objawy niedoczynności tarczycy

Choć objawy niedoczynności tarczycy są trudne do przeoczenia, są również niespecyficzne, dlatego łatwo przypisać je innym dolegliwościom. Tylko badanie poziomu hormonów może dać odpowiedź na pytanie, czy niedoczynność dotknęła także i ciebie. Kiedy warto się zbadać? Wskazaniem do określenia poziomu hormonów tarczycowych są następujące symptomy:

  • męczliwość i chroniczne osłabienie,
  • zaparcia,
  • zaburzenie termiki ciała,
  • chrypka,
  • przybieranie na wadze,
  • obrzęk szyi,
  • problemy z pamięcią,
  • obniżenie nastroju,
  • obniżenie libido,
  • zatrzymywanie wody w organizmie,
  • zaciemnienie skóry w obrębie stawów łokciowych i kolanowych.

Gdy zauważysz u siebie kilka z tych objawów, skonsultuj się z lekarzem. Nieleczona niedoczynność tarczycy może wiązać się z poważnymi konsekwencjami!

Dieta przy niedoczynności tarczycy

Osoby, które cierpią na niedoczynność tarczycy, powinny stale przyjmować leki, które wspomagają odpowiednią pracę gruczołu. Cennym wsparciem farmakoterapii okaże się właściwie dopasowana dieta. Należy pamiętać, że niedoczynność wiąże się z zaburzeniem pracy metabolizmu; osoby chorujące na nią mają zwiększoną tendencję do przybierania na wadze, a także stałe uczucie ociężałości. Dieta przy niedoczynności tarczycy powinna stymulować metabolizm, a także dostarczać jodu, potrzebnego dla właściwego działania gruczołu.

Dieta przy niedoczynności tarczycy – jadłospis. Produkty bogate w jod

Jod to pierwiastek, który jest absolutnie niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy, a także całego organizmu. Dostaje się on do niego wraz z pożywieniem lub przez drogi oddechowe, a jego optymalna dzienna dawka to 160 μg. Większe zapotrzebowanie na jod wykazują kobiety ciężarne, karmiące, a także osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy.

Jak dostarczyć sobie jod wraz z pożywieniem? Najprostszym sposobem będzie włączenie do jadłospisu ryb morskich oraz owoców morza, które są jego bogatymi źródłami. W mniejszych ilościach, jod znajduje się również w przetworach mlecznych oraz warzywach. Ciekawostką jest to, że w Polsce, w celu zapobiegania niedoborom jodu, nasyca się nim sól kuchenną. Pierwiastek ten znajduje się również w większościach wód mineralnych.

Białko dla zdrowia tarczycy

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje dieta bezpieczna odchudzająca przy niedoczynności tarczycy. Borykając się z tym schorzeniem, nie warto eksperymentować z katorżniczymi dietami, które mogą więcej zaszkodzić niż pomóc. Aby ustabilizować metabolizm i przyspieszyć spalanie tłuszczu, należy zadbać o odpowiednią ilość spożywanego białka.

Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny jeść od 80 do 100 gramów białka dziennie, ponieważ stymuluje ono produkcję hormonów spalających tłuszcz. Zwiększona ilość spożywanych białek powinna wiązać się z większą ilością wypijanej wody, która wówczas zadziała ochronnie na nerki.

Które z produktów będą najlepszymi źródłami białka? Warto sięgać po chude mięso, takie jak kurczak, indyk czy królik. W diecie odchudzającej powinny znaleźć się również niskotłuszczowe przetwory mleczne oraz ryby.

Co jest dobre dla tarczycy? Wybieraj te produkty

Poza żywnością bogatą w jod i białko, w diecie przy niedoczynności tarczycy powinny znaleźć się:

  • zdrowe tłuszcze - sięgaj po wysokiej jakości oleje roślinne i oliwę z oliwek. Ogranicz ilość spożywanych tłuszczy zwierzęcych,
  • produkty z pełnego ziarna - ciemne pieczywo, pełnoziarnista mąka i makarony to źródło błonnika, który wyeliminuje zaparcia,
  • woda mineralna - wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie przyspieszy pracę metabolizmu.

Dieta przy niedoczynności tarczycy – z czego zrezygnować?

Należy pamiętać, że niektóre produkty, które są korzystne dla zdrowego organizmu, nie będą służyły osobom z niedoczynnością tarczycy. Należą do nich:

  • warzywa kapustne (np. kapusta, kalafior, brokuł), które są bogate w tioglikozydy – związki zaburzające transport jodu do tarczycy i innych tkanek,
  • orzechy ziemne, gorczyca – bogate w substancje tzw. wolotwórcze, czyli powodujące przerost tarczycy,
  • nadmiar soli, która hamuje produkcję hormonów tarczycy.

Dbaj o tarczycę poprzez dietę

Dieta na niedoczynność tarczycy nie jest skomplikowana. Nie wiąże się również z kupowaniem drogich produktów spożywczych. Pamiętaj, aby każdego dnia sięgać po żywność bogatą w jod i białko, a także unikaj przetworzonych produktów. Wówczas jadłospis stanie się ogromnym wsparciem w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Autorka: Joanna Stanuch