Cynk niedobór – objawy
Skutkiem niedoboru cynku jest spadek ilości przeciwciał wytwarzanych przez układ immunologiczny człowieka. Czy wiesz, co następuje potem? Tak. Niestety. Spadek odporności. Jeśli obecnie zapadasz na infekcje częściej niż w poprzednich latach, notorycznie czujesz się zmęczony, a twoja koncentracja spada praktycznie do zera, zbadaj poziom cynku we krwi. Być może masz niedobór tego pierwiastka w swoim organizmie.
Niedobór cynku prowadzi do osłabienia zmysłów. Powonienie leci na „łeb, na szyję”, tracisz apetyt wskutek pogorszenia smaku, pojawia się niemiła suchość w ustach. Obniżenie stężenia cynku prowadzi także do anemii.
Zaobserwowałaś pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci? A może niespodziewanie pojawił ci się trądzik. Zajady? Owrzodzenia? Włosy wypadają. Paznokcie kruszeją. Miałaś zaledwie kilka rozstępów, a nagle pojawiły ci się nowe. Cynk. Cynk. Cynk. Zadbaj o to, byś miała odpowiedni poziom cynku w organizmie, bo… niedobór cynku skutkuje przedwczesnym starzeniem się.
Niedobór cynku – przyczyny
Ciało człowieka niedomaga, gdy za mało w nim cennego pierwiastka, jakim jest cynk. Niedobór tego mikroelementu w organizmie najczęściej mają:
- wegetarianie,
- osoby z chorobami alkoholowymi,
- sportowcy,
- chorzy z zaburzeniem wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia w układzie pokarmowym,
- wielbiciele słodkości,
- osoby zażywające leki moczopędne, przeczyszczające i kortykosterydy.
Niedobór cynku i selenu – objawy u człowieka
Cynk i selen są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Niedobór cynku może być odpowiedzialny za przyczynę subklinicznej niedoczynności tarczycy. Selen zaś jest aktywnym pierwiastkiem, który w największych ilościach koncentruje się właśnie w tarczycy. Długotrwały stan zapalny w organizmie (powstający wskutek nagromadzenia się nadtlenku wodoru w komórkach tarczycy) może wpływać na rozwój choroby tarczycy.
Objawami niedoboru selenu w ciele człowieka są:
- choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym: uszkodzenie mięśnia sercowego,
- zwiększone prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby nowotworowe,
- pogorszenie działania układu immunologicznego, czyli częstsze zapadanie na infekcje,
- obniżenie męskiej płodności,
- depresja, duże wahania nastroju,
- ostre zapalenie trzustki.
Niedobór cynku i miedzi – objawy
Długotrwały niedobór miedzi w organizmie człowieka skutkuje niedokrwistością spowodowaną zmniejszoną wchłanialnością żelaza z układu pokarmowego. Innymi objawami niedoboru miedzi są:
- nadpobudliwość ruchowa,
- problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
- wzrost kruchości kości,
- zaburzenia wzrostu,
- zwiększona podatność na infekcje.
Jaki cynk wybrać?
Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie: jaki cynk spożywać, to najpierw poszukaj go w produktach spożywczych. To rozwiązanie najtańsze, najprostsze i najzdrowsze :)
Bogatym źródłem cynku są: ostrygi (od 60 do 90 mg cynku w 100 gramach produktu), sezam biały i sezam czarny, pestki dyni, kakao, słonecznik, olej lniany i orzechy nerkowca.