Data modyfikacji:

Co zrobić, żeby się nie pocić?

Dlaczego się pocimy? Pot chroni skórę przed drobnoustrojami i zapobiega przegrzaniu się organizmu. Pomaga też usuwać z organizmu produkty przemiany materii, np. mocznik.

Pocenie się jest więc procesem naturalnym, ale wciąż dość wstydliwym. Przyczyną jest zapach potu, który nie zawsze jest przyjemny. Jakie są sposoby na pocenie się stóp i pach?

sportsmenka

Nadmierne pocenie – przyczyny:

  • zaburzenia hormonalne;
  • menopauza;
  • nadwaga lub otyłość;
  • gorączka;
  • wysoka temperatura otoczenia;
  • cukrzyca;
  • nadczynność tarczycy;
  • długotrwały stres, zaburzenia lękowe, nerwica;
  • zaburzenia układu nerwowego;
  • nieprawidłowa dieta.
Przyczyna nadmiernego pocenia może być pierwotna lub wtórna. Ta pierwsza to osobnicza, wrodzona skłonność do nadmiernego pocenia się. Natomiast wtórna nadpotliwość wynika z jakiegoś schorzenia, np. zaburzeń hormonalnych, których efektem może być wówczas nadmierna potliwość.

Pot zdrowej osoby, która codziennie dba o higienę, ma słabą woń. Jego zapach zmienia się dopiero wtedy, gdy ten zalega przez kilka dni lub nawet kilkanaście dni na skórze i włosach.

Jest to efekt rozkładu bakterii, które bytują właśnie na powierzchni skóry (w jej porach, mieszkach włosowych i gruczołach łojowych) oraz na włosach.

Sprawdź sposoby na stres.

Co na nadmierne pocenie?

Woda i mydło to podstawa higieny osobistej. Częste podmywanie pach i innych miejsc, w których gruczoły potowe pracują intensywnie może nie wystarczyć, by pozbyć się bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach potu.

Nieprzyjemny zapach wydzieliny gruczołów potowych skutecznie likwidują dezodoranty i antyperspiranty, ale nie tylko.

Dezodoranty

Dezodoranty zawierają w swoim składzie specjalne związki hamujące rozwój kolonii bakterii. Dzięki temu likwidują nieprzyjemną woń potu. Efekt utrzymuje się, w zależności od danego produktu, od kilku do nawet kilkunastu godzin. To nie zawsze jest wystarczający produkt dla osób z nadpotliwością.

Antyperspiranty

Antyperspiranty działają w ten sposób, że zamykają ujścia gruczołów potowych. Wydzielina gromadzi się wówczas w gruczołach, ale nie ma możliwości wydostać się na zewnątrz. Działanie takich produktów trwa od jednej do nawet trzech dób.

Aby skóra mogła swobodnie oddychać, nie należy używać takich produktów codziennie. Produkt ma silne działanie i może miejscowo podrażniać skórę. Nie wolno go stosować bezpośrednio po depilacji.

Puder przeciw poceniu się

Produkt skutecznie przeciwdziała nadmiernemu poceniu się stóp. Działa osłaniająco, osuszająco i nie podrażnia stóp. Zapewnia uczucie świeżości, które utrzymuje się przez cały dzień.

Sól dla osób ze skłonnościami do pocenia się

Kąpiel w takiej soli nie tylko zmniejsza problem nadpotliwości, ale też jest relaksującym zabiegiem, który przyniesie ukojenie po pracowitym dniu.

Balsam odświeżający dla osób z nadpotliwością

Przeciwdziała nadmiernemu poceniu się stóp. Produkt zapewnia uczucie świeżości, neutralizuje nieprzyjemny zapach stóp nawet po całym dniu chodzeniu w butach.

Krem dla osób z nadpotliwością

Wykazuje działanie antyperspiracyjne i antyseptyczne. Doskonale nadaje się dla osób z nadpotliwością stóp. Produkt zmniejsza ilość wydzielanego potu i jednocześnie neutralizuje jego nieprzyjemny zapach.

Żel na nadmierne pocenie się

Bezzapachowy produkt należy nanieść na skórę dłoni lub stóp na noc. Produkt zapobiega nadpotliwości okolicy, na którą został naniesiony. Nie powoduje podrażnień skóry i działa przeciwbakteryjnie.

Tabletki na nadmierne pocenie się

To ziołowe tabletki z szałwią lekarską, skrzypem, pokrzywą i melisą, które przyczyniają się do normalizacji pracy gruczołów potowych. Wbrew pozorom nie jest to lek, a jedynie suplement diety.

Tabletki należy zażywać 3 razy dziennie po posiłku lub w jego trakcie. Takie tabletki są bezpieczne w stosowaniu, ale ich skuteczność jest różna. Wszystko zależy od przyczyny twojej nadpotliwości.

Wkładki przeciwpotne

Wystarczy zamienić zwykłe wkładki w butach na te przeciwpotne. Specjalne wkładki dostosowują się do kształtu obuwia i wchłaniają pot oraz neutralizują jego nieprzyjemny zapach.

Jak zdiagnozować nadpotliwość?

Należy udać się po pomoc do lekarza rodzinnego. Ten zleci ci wykonanie dodatkowych badań lub od razu skieruje do specjalisty. Może to być endokrynolog, diabetolog, pulmonolog, alergolog, ginekolog lub nawet onkolog.

Musisz wiedzieć, że preparaty na nadmierne pocenie się z apteki działają jedynie objawowo, ale nie usuną przyczyny nadmiernej pracy gruczołów potowych. Pierwszym krokiem do wyleczenia nadpotliwości jest ustalenie przyczyny problemu.

Nadmierne pocenie – domowe sposoby

  • Przemywaj skórę mydłem ze środkiem bakteriobójczym, np. z chlorheksydyną kilka razy dziennie.
  • Staraj się jednocześnie nie brać gorących kąpieli, bo ciepło pobudza gruczoły potowe do pracy. Dodaj do kąpieli napar z szałwii, melisy lub kory z dębu.
  • Ubieraj tylko i wyłącznie ubrania, które są wykonane z materiałów przepuszczających powietrze – 100% bawełny czy z lnu. To samo tyczy się prześcieradła i pościeli.

    Już nawet kilku-, kilkunastoprocentowy dodatek tworzyw sztucznych może sprawić, że skóra nie będzie efektownie wentylowana, dlatego zwróć szczególną uwagę na jakość produktu, który ma styczność z twoją skórą.

  • Unikaj imbiru, czosnku, cebuli, cynamonu i chilli w swojej diecie. Te produkty i przyprawy nie tylko wzmagają pracę gruczołów potowych – wzmagają też nieprzyjemny zapach potu.
Autorka: Natalia Ciszewska