Data publikacji:

Co jest dobre na niskie ciśnienie? Sposoby na podniesienie ciśnienia

Niskie ciśnienie potrafi naprawdę dawać się we znaki. Ciągłe zmęczenie, bóle i zawroty głowy utrudniają funkcjonowanie. Zwykle dolegliwość ta nie wymaga leczenia, lecz można poradzić sobie z nią domowymi metodami. Co jest dobre na niskie ciśnienie? Wypróbuj nasze bezpieczne sposoby!

Co jest dobre na niskie ciśnienie?

Co oznacza niskie ciśnienie?

Niskie ciśnienie, zwane również niedociśnieniem tętniczym lub hipotensją, to stan organizmu polegający na obniżeniu ciśnienia skurczowego poniżej 100 mm Hg lub rozkurczowego poniżej 60 mm Hg. Dolegliwość ta może oznaczać zarówno stan chorobowy, jak i niegroźną cechę osobniczą. Fakt jest jednak taki, że hipotensja może naprawdę utrudniać życie. Dlatego warto dowiedzieć się, co jest dobre na niskie ciśnienie i jak podwyższyć je bezpiecznymi metodami.

Co oznacza niskie ciśnienie? Dolegliwość ta może mieć różne przyczyny. Często jest to problem wrodzony, może być także wywołany przyjmowaniem niektórych leków (np. nasennych, antyarytmicznych ), a także chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca lub niedoczynność kory nadnerczy. Rzadziej przyczyną hipotensji są choroby serca.

Oto niektóre z objawów, które mogą pojawić się przy niskim ciśnieniu:
  • senność,
  • osłabienie i brak energii,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • omdlenia,
  • nudności i wymioty,
  • szum w uszach,
  • mroczki przed oczami,
  • zimne stopy oraz dłonie.

Co jest dobre na niskie ciśnienie? Skuteczne sposoby

Zastanawiasz się, co zrobić na niskie ciśnienie, aby zniwelować ten problem domowymi sposobami? Poniżej znajdziesz naszą listę bezpiecznych metod. Pamiętaj jednak, że jeśli cierpisz na znaczne spadki  ciśnienia, które powodują omdlenia, wymioty lub bardzo silne osłabienie, koniecznie musisz skonsultować się z lekarzem, który skieruje cię na odpowiednie badania.

Co na niskie ciśnienie? Pij dużo wody!

Jeśli zmagasz się z niskim ciśnieniem krwi, pamiętaj o piciu odpowiednich ilości wody każdego dnia (2-3 litry) – zwłaszcza gdy uprawiasz sport lub podczas upałów. Pozwoli ci to zniwelować ryzyko osłabienia i omdleń. Dobrze sprawdzą się także herbatki ziołowe.

Co zrobić na niskie ciśnienie? Dosalaj potrawy!

Drugim sposobem na to, co zrobić na niskie ciśnienie, jest dosalanie potraw. Sól podnosi ciśnienie krwi, dlatego jej spożycie powinny ograniczać osoby borykające się z nadciśnieniem. Przy hipotensji jest odwrotnie. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar!

Co robić przy niskim ciśnieniu? Regularnie ćwicz!

Regularne uprawianie sportu pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Systematyczny ruch podnosi ciśnienie, dodaje energii i poprawia nastrój. Znajdź więc dyscyplinę, która sprawia ci przyjemność i ćwicz!

Co jest dobre na niskie ciśnienie? Stosuj gorące i zimne prysznice!

Kolejną metodą na to, co robić przy niskim ciśnieniu, są naprzemienne zimne i ciepłe prysznice. Hartują one organizm i pobudzają krążenie. Po takim prysznicu z pewnością będziesz mieć więcej siły i energii do działania.

Co na niskie ciśnienie? Pij kawę lub herbatę!

Choć niektórzy uważają, że picie kawy jest dobrym sposobem na podniesienie ciśnienia, należy robić to z głową. Wypijanie kilku filiżanek dziennie z pewnością nie przysłuży się twojemu zdrowiu. Bezpieczniejszą metodą jest picie zielonej herbaty, która również ma delikatne właściwości pobudzające.

Co zrobić na niskie ciśnienie? Jedz niewielkie posiłki!

Co jest dobre na niskie ciśnienie? Jeśli zmagasz się z hipotensją, staraj się jeść często, ale niewielkie posiłki. Spożywanie dużych, obfitych porcji sprawia, że stajemy się senni, zmęczeni, a ciśnienie spada.

Co jest dobre na niskie ciśnienie? Noś pończochy uciskowe!

Ostatnim naszym sposobem na to, co robić na niskie ciśnienie, jest noszenie pończoch lub rajstop uciskowych. Usprawniają one krążenie i sprawiają, że krew z nóg wraca do serca. Dzięki temu znikają obrzęki. Pomóc może również krzyżowanie nóg podczas siedzenia.

Autor: Olga Wacholc