Data modyfikacji:

Choroba lokomocyjna – jak jej zapobiec? Przegląd leków bez recepty

Objawy choroby lokomocyjnej mogą odebrać radość nawet z najbardziej wymarzonej podróży. Chcesz wiedzieć, czym jest choroba lokomocyjna, jak pozbyć się choroby lokomocyjnej i jakie leki będą najlepsze? Przeczytaj.
kobieta w samochodzie

Choroba lokomocyjna – przyczyny

Przyczyną choroby lokomocyjnej jest brak zgodności bodźców – sygnałów wzrokowych i poczucia równowagi, które są odbierane przez mózg. Wzrok nie odbiera zmiany otoczenia, ale błędnik (narząd odpowiadający za zachowanie równowagi) odnotowuje zmianę położenia ciała.

Sprzeczne sygnały, które docierają do mózgu, wprawiają organizm w zakłopotanie. Skutkiem tego chaosu, z którym mózg nie potrafi sobie poradzić, są objawy charakterystyczne dla choroby lokomocyjnej.

Objawy choroby lokomocyjnej:

  • ogólne złe samopoczucie;
  • uczucie zmęczenia;
  • bóle głowy;
  • nudności i wymioty;
  • bladość skóry;
  • nadmierna potliwość;
  • brak apetytu;
  • suchość w ustach lub ślinotok.

Choroba lokomocyjna – leczenie

Leczenie choroby lokomocyjnej nie zawsze jest proste. Czasem trzeba wypróbować kilka różnych rozwiązań, by znaleźć to, które sprawdzi się u ciebie najlepiej. Podstawą leczenia choroby lokomocyjnej, która już daje objawy, są leki dostępne bez recepty lub suplementy diety z dodatkiem imbiru.

Leki bez recepty na chorobę lokomocyjną

Aviomarin

Jedynym lekiem, który jest dostępny bez recepty jest Aviomarin. Substancją czynną jest dimenhydramina, która wykazuje działanie przeciwwymiotne i uspokajające. Tabletkę należy zażyć 20-30 minut przed planowanym rozpoczęciem wycieczki. Produkt działa przez 3 do 6 godzin.

Lek jest bardzo skuteczny, ale zanim go zażyjesz, musisz wiedzieć, że oprócz działania przeciwwymiotnego, odpowiada też za uczucie senności i zmęczenie. Z tego powodu preparatu nie można stosować u osób, które prowadzą samochód lub inne pojazdy.

Lek można stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży tylko po konsultacji z lekarzem. Producent nie zaleca stosowania preparatu w trzecim trymestrze ciąży.

Suplementy na chorobę lokomocyjną

Amarin

Preparat swoje działanie opiera na połączeniu ekstraktu z kłącza imbiru i dodatku witaminy B6. Obie substancje wykazują działania przeciwwymiotne. Dodatkowym plusem tego preparatu, jest fakt, że w jego składzie nie znajdziesz cukrów prostych.

Imbifem

Produkt jest dostępny w formie kropli. Jego działanie jest oparte na dodatku ekstraktu z imbiru, który działa przeciwwymiotnie. Imbifem nie tylko łagodzi objawy choroby lokomocyjnej, ale sprawdza się też na poranne mdłości i skutecznie przeciwdziała zgadze.

Opaska przeciw chorobie lokomocyjnej

Sea-Band akupresurowe opaski

Jeśli szukasz naturalnych rozwiązań, być może jest to rozwiązanie dla ciebie. Działanie opaski polega na tym, że uciska nadgarstek w precyzyjnym miejscu. Wykorzystuje się akupresurę, czyli tradycyjną chińską metodę leczenia za pomocą dotyku i ucisku.

Producent zapewnia o ich skuteczności, co potwierdzają liczni internauci w swoich opiniach na temat opasek. Można się od nich dowiedzieć, że akupresurowe opaski pozwoliły na spokojną podróż samochodem na tylnej kanapie i nie wywołały żadnych skutków ubocznych.

Co ciekawe, producent zapewnia, że produkt sprawdzi się także u kobiet w ciąży, które cierpią na poranne mdłości. Innego zdania jest część ciężarnych internautek, które mimo noszenia opaski, nie zauważyły poprawy. Opaski są produktem bardzo ciekawym, wartym wypróbowania.

Być może jest to doskonały niefarmakologiczny zamiennik leków i suplementów diety, a może wywołuje jedynie efekt placebo. Warto wyrobić sobie własną opinię i ją wypróbować podczas następnej podróży.

Choroba lokomocyjna – zapobieganie

Leczenie choroby lokomocyjnej nie zawsze jest konieczne. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek, które skutecznie zapobiegną wystąpieniu objawów.

Jedź ze spokojnym kierowcą

Nie chodzi tutaj o to, by jechać wolno, a jednostajnie. Gwałtowne hamowanie i przyspieszanie sprzyjają chorobie lokomocyjnej. Poproś kierowcę, by jechał rozważnie i nie wykonywał gwałtownych manewrów.

Nie korzystaj ze smartfonu podczas jazdy

Przesuwające się obrazki i litery mogą tylko pogorszyć sprawę i nasilić objawy choroby lokomocyjnej. Czytanie książki też może nie być najlepszym pomysłem. Może skup się na słuchaniu ulubionego podcastu lub włącz nową płytę ulubionego wykonawcy? To powinno cię zająć i nie nasili objawów choroby lokomocyjnej.

Usiądź przy oknie, zgodnie z kierunkiem ruchu

Otwarte okno jest zbawienne, jeśli czujesz nasilenie się objawów choroby, a nie możesz akurat wyjść z pojazdu. Rześki powiew powietrzna powinien przynieść ulgę.

Rób częste postoje

Wychodź z samochodu, kiedy tylko masz taką możliwość. Oddychaj świeżym powietrzem i rozprostuj nogi.

Zabierz ze sobą cukierki

Cukierki do ssani lub inne pastylki (np. z dodatkiem imbiru) odwrócą nieco twoją uwagę od myśli o chorobie. Ekstrakt z imbiru dodatkowo wykazuje działanie przeciwwymiotne.

Patrz się tylko przed siebie

Liczenie mijanych drzew może tylko nasilić objawy choroby lokomocyjnej, bo wprawi mózg w jeszcze większe zakłopotanie związane z zaburzeniem w odbieraniu bodźców z zewnątrz.

Lepiej skup wzrok na tym, co znajduje się przed tobą. Między innymi z tego powodu, siedzenie z przodu wydaje się być lepszym pomysłem, niż siedzenie z tyłu.

Prowadź samochód

Kierowcy rzadko cierpią na chorobę lokomocyjną, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest przejęcie kierownicy i drążka skrzyni biegów.

Zjedz lekki posiłek przed podróżą

Nie objadaj się przed rozpoczęciem wycieczki, ale nie jedź też z pustym żołądkiem. Postaw na lekki posiłek, obfity w to, co lubisz najbardziej. Na pewno sprawdzą się ulubione warzywa czy owoce.

Przeczytaj także:

Autorka: Natalia Ciszewska