Ból w klatce piersiowej zazwyczaj kojarzy się z groźnym zawałem. Istnieje jednak wiele innych, mniej niebezpiecznych jego przyczyn – przykładem jest refluks żołądkowo-przełykowy, przebyty uraz czy zwyczajny stres. Przeczytaj, jakie może być źródło odczuwanej przez ciebie dolegliwości i dowiedz się, kiedy należy odwiedzić lekarza.
Przeczytaj również: Ból w pachwinie - przyczyny
Dolegliwości w obrębie klatki piersiowej są dość częstym powodem wizyt w gabinetach lekarskich. W zależności od źródła problemu, pacjenci skarżą się na kłucie w klatce piersiowej, ucisk, pieczenie czy duszności. Ból może występować po prawej stronie klatki, po lewej bądź centralnie, nierzadko też promieniuje do barków czy nawet do kręgosłupa.
Różne mogą być także okoliczności, w których dolegliwość nasila się bądź ustępuje. U niektórych ból pojawia się przy schylaniu, u innych przy wysiłku, nierzadko też nasila się podczas kaszlu albo… leżenia.
Oczywiście bez wnikliwych badań nie można określić, co wywołuje ból w klatce piersiowej u danej osoby. Warto jednak wiedzieć, jakie są możliwe przyczyny.
Zawał serca charakteryzuje gniotący, a przede wszystkim narastający ból w klatce piersiowej, który promieniuje do lewego barku i ręki, a czasem nawet i do żuchwy. Warto jednocześnie zauważyć, że nie jest to jedyny objaw – zazwyczaj pojawia się również znaczne osłabienie, bladość, charakterystyczna jest też zwiększona potliwość.
Uwaga! Zawsze w przypadku wystąpienia promieniującego do lewej strony, gwałtownie narastającego bólu w klatce piersiowej należy niezwłocznie udać się na pogotowie lub je wezwać.
Choroba wrzodowa, zwana również „chorobą prezesów”, także może objawiać się dolegliwościami w obrębie klatki piersiowej, a dokładnie uczuciem dyskomfortu, który promieniuje od brzucha.
Ostry, odczuwalny na środku ból w klatce piersiowej może występować w przebiegu półpaśca. Choroba ta kojarzona jest przede wszystkim z wysypką skórną, należy jednak wiedzieć, że ból w klatce wyprzedza pojawienie się zmian na skórze.
Uwaga! Kilkudniowy ból w klatce piersiowej może też nie wynikać z żadnej choroby, a jedynie z nadwyrężenia czy urazu. Problem ten dotyka zazwyczaj osoby, które podjęły się niecodziennego wysiłku (np. przenoszenia mebli podczas przeprowadzki), przesadziły z intensywnością treningu albo po prostu przewróciły się bądź uderzyły. Taki ból mija samoczynnie po kilku dniach lub tygodniach, aczkolwiek warto poddać się badaniu RTG, aby ocenić stopień urazu.