Data publikacji:

Ból w pachwinie - przyczyny

Bóle w pachwinie nie zawsze stanowią poważniejsze zagrożenia dla zdrowia. Podczas diagnostyki, ważnymi kwestiami są miejsce i okoliczności występowania bólu. Z artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny bólu pachwin oraz jakie objawy powinny cię zaniepokoić.

ból w pachwinie

Ból pachwin - skąd się bierze?

Ból pachwin to problem, z którym w mniejszym lub większym stopniu zetknęła się większość z nas. Najczęściej nie stanowi poważniejszego zagrożenia dla życia i zdrowia. Ból pachwin pojawia się często w wyniku intensywnych ćwiczeń albo ciężkiej pracy fizycznej, gdy dochodzi do naciągnięcia mięśni.

Pachwiny znajdują się między okolicami łonowymi a przednio-przyśrodkowymi częściami ud. W pobliżu pachwin znajdują się najważniejsze narządy, m.in.: przydatki, jądra, najądrza, więzadła, mięśnie (biodrowo-lędźwiowy, prosty brzucha, przywodziciel długi), przyczepy mięśni, węzły chłonne i nerwy (zasłonowy, udowy), naczynia układu krwionośnego i limfatycznego, żyła udowa, tętnica udowa, kości (łonowa, biodrowa, kulszowa), torebka stawowa stawu biodrowego.

Najczęstsze przyczyny bólu pachwin to:

  • naciągnięcie mięśni i ścięgien;
  • przepuklina pachwinowa;
  • stany zapalne narządów wewnętrznych (jelit, wyrostka robaczkowego, jajników, jajowodów, jąder, najądrzy);
  • kamica nerkowa;
  • neuropatie (nerwu udowego lub biodrowo-pachwinowego);
  • zmiany zwyrodnieniowe;
  • schorzenia naczyń krwionośnych;
  • zmiany hormonalne w czasie ciąży.
Ból pachwin w czasie ciąży jest dość powszechnym zjawiskiem, wynikającym głównie ze zmian hormonalnych. Mięśnie i wiązadła podtrzymujące zwiększającą się macicę miękną i rozciągają się pod wpływem relaksyny. Nacisk na spojenie łonowe jest przez to większy. Nie bez znaczenia jest także przyrost masy ciała, powodujący obciążenie bioder, stawów i miednicy. W większości przypadków, ból pachwin podczas ciąży nie świadczy o zaburzeniach. Powinnaś zacząć się niepokoić, gdy ból jest nagły i ostry. Może być objawem nieprawidłowości skutkujących poronieniem lub przedwczesnym porodem, dlatego nie powinien być lekceważony.

Co oznacza ból w pachwinie przy chodzeniu?

Zdarza się, że ból pachwiny jest niewyczuwalny podczas spoczynku, natomiast nasila się podczas chodzenia lub innej aktywności fizycznej. Wówczas najczęstszą przyczyną jest przebyty uraz, w wyniku którego mogło dojść do naciągnięcia mięśni i ścięgien. Ból powinien ustępować wraz z upływem czasu. W celu złagodzenia objawów wystarczy zastosować leki przeciwzapalne (maści, preparaty doustne) dostępne bez recepty.
Nasilenie dolegliwości podczas ruchu (chodzenia, kichania, dźwigania) a także postępowanie bólu, może być też objawem przepukliny pachwinowej. Jest ona uchyłkiem otrzewnej, która wychodzi z fragmentem jelita poza powłoki jamy brzusznej.

Jakie są przyczyny bólu w pachwinie po prawej stronie?

Jeśli ból po prawej stronie nie jest związany z kontuzją lub przeciążeniem, może towarzyszyć takim schorzeniom, jak:
  • stany zapalne jelita grubego;
  • przepuklina uda lub pachwiny;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • pęknięcie torbieli jajnika;
  • pęknięcie jajowodu w wypadku ciąży pozamacicznej.

Co oznacza ból w pachwinie po lewej stronie?

Ból w lewej pachwinie może być objawem poważnych schorzeń występujących w obrębie jamy brzusznej, takich jak:
  • kamica nerkowa;
  • zapalenie przydatków.
Ból w pachwinie po lewej stronie u mężczyzn często jest przez nich lekceważony. Niechętnie decydują się na wizytę u lekarza i ignorują dolegliwości, uśmierzając je środkami przeciwbólowymi. Tymczasem, ból w pachwinie po lewej stronie może być przyczyną poważnych schorzeń układu płciowego, np:
  • żylaków powrózka nasiennego;
  • zapalenia prostaty;
  • zapalenia jądra i najądrza;
  • urazu worka mosznowego.

Co oznacza ból w pachwinie promieniujący u mężczyzn?

Znaczącym i bolesnym objawem stanu zapalnego jądra i najądrza jest charakterystyczny, ostry ból jądra promieniujący do pachwiny. Podobne dolegliwości występują także w przypadku kobiet, zmagających się z problemami w obrębie układu rozrodczego, takimi jak np. zapalenie jajników i jajowodów.

Co oznacza ból w pachwinie promieniujący na nogę?

Ból w pachwinie promieniujący na nogę może być problematyczny z tego względu, że czasami pacjentowi ciężko ustalić źródło dolegliwości. Promieniowanie zazwyczaj występuje w przypadku neuropatii, zmian zwyrodnieniowych stawów, kamicy nerkowej, przepukliny udowej, zakrzepicy żył, zapalenia wyrostka, rwy kulszowej.

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Rwa kulszowa to grupa objawów wynikających m.in. z uszkodzenia albo podrażnienia nerwu kulszowego. Przyczyną jest najczęściej dyskopatia. Promieniującemu bólowi towarzyszy odrętwienie, a także objawy neurologiczne. Ból promieniuje od kręgosłupa lędźwiowego do pośladka, skąd przechodzi na nogę. Jeśli nie jesteśmy pewni źródła bólu, powinniśmy wykonać test Lasegue’a. Wystarczy położyć się na plecach i unieść wyprostowaną nogę. Jeśli uniesienie nogi przy kącie 45 stopni sprawia ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, mamy do czynienia z rwą kulszową. Najważniejszą kwestią podczas leczenia schorzenia jest odciążenie kręgosłupa. Ból można uśmierzyć doustnymi lekami przeciwbólowymi na bazie ibuprofenu, meloksykamu, metamizolu, diklofenaku. Warto również stosować dostępne na rynku żele i maści.

Kiedy iść do lekarza?

Najczęściej ból w pachwinie jest wynikiem przesilenia lub niegroźnych kontuzji i po czasie mija. Jednak gdy dyskomfort jest mocno wyczuwalny i długotrwały, nie należy go lekceważyć. Bezzwłocznie powinieneś udać się do lekarza w przypadku, gdy dotkliwy ból wystąpił po przebytym urazie lub podczas ciąży. Każde podejrzenie poważnego schorzenia należy skonsultować z lekarzem, tylko wtedy unikniesz powikłań i trwałej utraty zdrowia.
Autorka: Natalia Ciszewska