Istnieje jednak możliwość, że nieleczone zapalenie będzie się szerzyć i obejmie odpowiednio błonę bębenkową, ucho środkowe i ucho wewnętrzne. Dlatego nie należy lekceważyć nawet łagodnego bólu ucha.
Na dodatek jest cały czas otwarta, co zmienia się dopiero wraz z wiekiem (u dorosłych jest zamknięta i otwiera się jedynie podczas ziewania czy przełykania). W większości przypadków zapalenie ucha środkowego jest powikłaniem niewyleczonej infekcji górnych dróg oddechowych.
Nasilenie bolesności i pojawienie się ewentualnych innych objawów zależy od rodzaju zapalenia ucha.
Objawy zapalenia ucha zewnętrznego ograniczają się zazwyczaj do samego bólu ucha. Chory może też odczuwać świąd, a z jego ucha może wydobywać się surowicza lub ropna wydzielina.
Słuch rzadko ulega pogorszeniu, chyba, że wysięku w uchu jest bardzo dużo. Po jego usunięciu, pacjent zazwyczaj słyszy już prawidłowo.
Objawy zapalenia ucha środkowego to, oprócz bolesności i pogorszenia się słuchu, także gorączka, apatia, złe samopoczucie, wymioty i wyciek surowiczy lub ropny z ucha (w postaci wysiękowej).
Chory nie reaguje na wołanie, przekłada telefon podczas rozmowy do drugiego ucha, bo nie słyszy dobrze.
Objawy zapalenia ucha wewnętrznego są najsilniej wyrażone. Chory cierpi na pogorszenie się słuchu lub całkowitą głuchotę i oczopląs. Może słyszeć też szumy w uszach i mieć problemy z utrzymaniem równowagi.
Brak leczenia może skutkować trwałym uszkodzeniem słuchu, trudnością z zachowaniem równowagi, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy ropniami w centralnym układzie nerwowym.
Jeśli objawy są silnie wyrażone, lekarz może zdecydować o zastosowaniu leków doustnych, które działają ogólnoustrojowo.
Do usunięcia woskowiny w uchu sprawdzą się płyny do płukania uszu dostępne bez recepty. Ich działanie jest bezpieczne i o wiele bardziej skuteczne niż wkładanie patyczków do uszu. Płyn rozpuszcza wydzielinę łojową, która gromadzi się w uszach.
Dopiero do oczyszczonego ucha, możesz zaaplikować lek, który będzie działał przeciwko czynnikowi chorobotwórczemu. Płukanie przed aplikacją leku jest bardzo ważne, ponieważ rozpuszcza woskowinę i umożliwia dotarcie leku głęboko, do źródła zapalenia.
Lekarz może też zdecydować o włączeniu do leczenia leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Mogą to być np. niesterydowe leki przeciwbólowe.
W przypadku, gdy przebieg choroby jest ostry, a zapalenie zajęło ucho środkowe lub wewnętrzne, leczenie jest bardziej agresywne. Chory może wymagać np. nacięcia błony bębenkowej, jeśli za nią gromadzi się wysięk.
Pacjenci z zapaleniem ucha wewnętrznego wymagają zazwyczaj dożylnego podania antybiotyków, co jest związane z pobytem w szpitalu.
Ucho samo się oczyszcza, a wkładanie do niego patyczków powoduje jedynie upchnięcie woskowiny jeszcze głębiej.
Możesz też zgłosić się od razu do otolaryngologa prywatnie, ale musisz przygotować się na to, że zarówno wizyta, jak i leki nie będą refundowane. Koszt wizyty u otolaryngologa wynosi około 120-150 zł.
Możesz też płukać ucho w domu za pomocą specjalistycznych preparatów z apteki lub za pomocą zwykłej soli fizjologicznej. Nigdy nie wychodź na zewnątrz z mokrym uchem, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja rozwinięciu się infekcji.