Data publikacji:

Wyciskarka wolnoobrotowa ranking: jaką wyciskarkę wybrać? Najlepsze produkty

Świeżo, własnoręcznie zrobiony sok to nie tylko gwarancja zdrowia, ale również pyszny smak. Pozbawiony konserwantów, za to pełen cennych witamin, pozwoli ponadto zachować urodę, wzmocnić odporność czy poprawić samopoczucie. Aby wykonać własny sok, warto zaopatrzyć się w wyciskarkę wolnoobrotową. Ranking wyciskarek obrotowych, który poniżej przedstawiamy, uwzględnia najlepsze, naszym zdaniem, obecnie dostępne urządzenia na rynku. Dowiesz się także, na co zwrócić uwagę, wybierając swój sprzęt.
wyciskarka wolnoobrotowa ranking

Rodzaje wyciskarek i ich cechy charakterystyczne

Wyciskarki wolnoobrotowe dzielą się na pionowe (z jednym ślimakiem) i poziome (może to być wyciskarka wolnoobrotowa dwuślimakowa lub jednoślimakowa). Pionowa, ze względu na położenie wałka ślimakowego w pionie, umożliwia po prostu wrzucenie do otworu składników bez potrzeby ich popychania. Nie trzeba przy niej ciągle stać i pomagać jej wyciskać kolejne owoce i warzywa. Pozioma wyciskarka jest przeciwnością wyciskarki pionowej: wałek jest w poziomie, a składnikom na sok trzeba „pomóc” specjalnym popychaczem. Sok powstaje też trochę dłużej. Wyciskarka pozioma zajmuje jednak często mniej miejsca, więc warto się nad nią zastanowić, jeśli masz ograniczone miejsce na blacie na nowy sprzęt. Wyciskarka wolnoobrotowa pozioma często jest też bardziej wydajna.

Wyciskarka wolnoobrotowa – na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenie dla siebie?

Zanim przeanalizujesz jakikolwiek ranking wyciskarek wolnoobrotowych, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które zdeterminują ostateczny wybór urządzenia. Nie istnieje bowiem jedna najlepsza wyciskarka, która wygra każdy ranking.

Poniżej zadajemy kilka pytań i podpowiadamy, na jaką wyciskarkę obrotową warto zwrócić uwagę w rankingu.

Przede wszystkim: jak często zamierzasz przygotowywać sok? Codziennie, raz w tygodniu, a może raz w miesiącu?

Jeśli często zamierzasz przygotowywać sok, dobrze, jeśli wyciskarka nie jest zbyt głośna, ponieważ na dłuższą metę korzystanie z niej będzie uciążliwe. W tym wypadku także lepiej zainwestować w droższy sprzęt, który będzie służył latami i okaże się solidny bez względu na okoliczności.

Tutaj doskonale sprawdzi się Kenwood JMP800, którego producent chwali się przede wszystkim właśnie cichą pracą indukcyjnego silnika o mocy 240 W. Urządzenie doskonale poradzi sobie z twardszymi warzywami i owocami, takimi jak marchew, burak i jabłko, wyciskając z nich maksymalnie dużo soku. Dodatkową zaletą jest duża praktyczność urządzenia: posiada np. dwa wloty na różne składniki jednocześnie i tubę XXL, dzięki czemu można zaoszczędzić dużo czasu przy przygotowywaniu soku. Ma także obrotowy koszyk czyszczący, dzięki czemu zyskujemy pewność, że filtr urządzenia nie zapcha się.

Jeśli zaś będziesz używać urządzenia tylko od czasu do czasu, dobrze sprawdzi się wyciskarka wolnoobrotowa, która nie jest za droga. Bardzo dobrym sprzętem jest Tefal Infiny Press ZC255B. To wyciskarka do soków wolnoobrotowa, która wygrała niejeden ranking dzięki wydajnej pracy i niskiej cenie. Silnik o mocy 200 W doskonale poradzi sobie z bardziej wymagającymi składnikami, takimi jak twardsze warzywa i owoce oraz zioła. Posiada szereg usprawnień, jak ochronę przed przypadkowym włączeniem, korek zabezpieczający przed przypadkowym kapaniem oraz antypoślizgową podstawę. Łatwo się ją czyści.

Jak dużo soku zamierzasz jednorazowo przygotowywać? Szklankę czy litr?

Przy większych ilościach jednorazowo wyciskanego soku dobrze jest, jeśli sprzęt również będzie solidny i nie spali się po kilku użyciach. Tutaj również lepiej zainwestować w droższy sprzęt, taki jak np. Kuvings Evolution Cold Press Juicer EVO820. To najnowocześniejsza dostępna na rynku wyciskarka wolnoobrotowa. Ranking uwzględnił ją przede wszystkim dlatego, że spełni ona oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników tego typu urządzeń. Posiada silnik o mocy 240 W oraz duży otwór na owoce i warzywa. Może pracować bez przerwy nawet godzinę, ze względu na dwa wloty wentylacyjne. Sok otrzymany z urządzenia jest jednolity, nie pieni się ani nie rozwarstwia. Minusem jest wysoka cena – ponad 2000 zł, jednak jest to urządzenie, które sprawdzi się przez lata nawet bardzo intensywnego użytkowania.

Z czego głównie będziesz przygotowywać soki? Z owoców cytrusowych czy np. marchewek, selera, szpinaku? A może z ziół i traw?

Do zieleniny (np. sałaty, szpinaku, ziół) najlepiej sprawdzi się wyciskarka pozioma dwuślimakowa. Z innymi składnikami doskonale poradzi sobie zarówno urządzenie wolnoobrotowe poziome, jak i pionowe. Możesz sprawdzić poniżej, jaka jest naszym zdaniem najlepsza wolnoobrotowa wyciskarka do soków, ponieważ ranking i ją uwzględnia.

Wolisz jak najwięcej elementów wyciskarki myć ręcznie, by za szybko się nie zniszczyły, czy wolisz większość z nich umyć np. w zmywarce?

Na szczęście producenci wyciskarek wolnoobrotowych coraz bardziej dbają o to, aby czyszczenie ich urządzeń nie było za każdym razem karą i większość ich elementów można myć w zmywarce. Nawet jeśli jakąś część trzeba umyć ręcznie, często jest to bardzo sprawny proces.

Jak dużo miejsca mogę zapewnić jej na blacie kuchennym?

Zazwyczaj mniej miejsca zajmują wyciskarki wolnoobrotowe poziome, ponieważ ze względu na ich budowę łatwo je ustawić obok innych sprzętów. Taka jest np. wyciskarka Philips Avance Collection HR1947/30. Jeśli zastanawiasz się, jaka wyciskarka wolnoobrotowa do małej kuchni będzie najlepsza, ta wygrywa ranking w tej kategorii. Szerokość tego urządzenia to zaledwie 11 cm! Bardzo dużym jej plusem jest także możliwość umycia jej maksymalnie w minutę. Doskonale radzi sobie zarówno z cytrusami, jak i marchewką, selerem naciowym czy szpinakiem. To uniwersalne i kompaktowe urządzenie sprawdzi się w każdej przestrzeni, nawet najmniejszej.

Czy zamierzasz za jej pomocą przygotowywać własne mleka roślinne, np. z orzechów nerkowca?

Jeśli zamierzasz obrabiać bardziej wymagające składniki, typu orzechy lub nawet przygotować lody, wybierz urządzenie, które może pozwolić sobie na więcej.

Takie jest np. Omega EUJ-707 Sana, która posiada wkład homogenizujący. Dzięki temu bez problemu uzyskasz w nim masło orzechowe, a także zmielisz kawę, przyprawy i ubijesz lody. Dzięki mocy silnika 200 W masz pewność, że urządzenie nie zepsuje się przy przerabianiu bardziej wymagających składników. To wyciskarka pozioma jednoślimakowa o dwustopniowym systemie wyciskania soków. Jest też bardzo cicha. Dodatkowym plusem Omegi EUJ-707 Sana jest bardzo ładny i nowoczesny wygląd. To wyciskarka wolnoobrotowa pozioma, która znajduje się w czołówce naszego rankingu. Niestety jest jedną z najdroższych wolnoobrotowych wyciskarek w rankingu: jej cena zaczyna się od ok. 1780 zł.

Do zadań specjalnych bardzo dobrze sprawdzi się również Kuvings Big Mouth B6000+. To wyciskarka pionowa jednoślimakowa o mocy 240 W. Bez problemu poradzi sobie nawet z najtwardszymi warzywami i owocami. Posiada dodatkowe sitka, za pomocą których bez problemu przygotujesz koktajle oraz lody. Jej konstrukcja umożliwi zatrzymanie jak najwięcej składników odżywczych w gotowym płynie bez jego rozwarstwiania się. Ta wyciskarka jest też stosunkowo cicha: generuje hałas na poziomie ok. 40 dB. Jej cena zaczyna się od 1600 zł.

Autor: Agnieszka Ragus-Suszczyńska