Wrotycz – mimo trującego działania – był wykorzystywany już w starożytnej Grecji ponad dwa tysiące lat temu. Leczono nim histerię, bezsenność, niestrawność. Stosowano jako pomoc w rozjaśnianiu i oczyszczaniu cery. W Irlandii w XIX wieku zalecano kąpiele we wrotyczu jako antidotum na reumatyzm. A dziś jak wykorzystuje się wrotycz? Jakie ma właściwości i zastosowanie ta roślina z rodziny astrowatych? Na co wrotycz stosować, a kto powinien go unikać? Dziś zajmiemy się „oswajaniem” tej trującej rośliny. Wrotycz – właściwości – przeczytaj nasz artykuł, a tajemnice znikną!
Wrotycz jest w Polsce pospolitą rośliną. Uważa się ją za chwast, wycinając śmiało, bo bardzo szybko rozrasta się on w miejscach nieprzystępnych dla innych roślin, czyli na przykład na ugorach. Nie ma praktycznie żadnych wymagań co do gleby i oświetlenia, więc spotkasz go niemal na każdej łące. Wręcz panoszy się w klimacie umiarkowanym w Europie i w Azji.
Wyróżnia się żółtymi kwiatami. Ma charakterystyczny, niezbyt przyjemny, kamforowy zapach. Kwitnie od lipca do września.
Ziele, kwiat i liście wrotyczu wykorzystywano (i nadal wykorzystuje się) jako surowiec do nalewek, naparów i płukanek. Zbiera się je przed i w czasie kwitnienia. Później zrywane są owoce, które wykorzystuje się w ten sam sposób, co ziele.
Kwiaty, ziele i liść wrotyczu zawierają olejek eteryczny (1,5-2%), w którego skład wchodzi tujon, izotujon, kamfora, borneol oraz tanacetyna. Dalej – flawonoidy takie jak: jaceidyna, kwercetyna, apigenina, diosmina.
W medycynie ludowej wrotycz był stosowany na problemy ze strony układu pokarmowego oraz środek działający wiatropędnie i moczopędnie. Z czasem odkryto jednak, że zawarty we wrotyczu olejek eteryczny tujonu ma działanie toksyczne. Zaprzestano zatem doustnego podawania, a zaczęto stosować napary z wrotyczu jako okład na ciało.
Dziś wiadomo też, że wrotycz ma silne działanie przeciwwirusowe, więc sprawdza się w leczeniu opryszczki. Zawarte we wrotyczu aksylaryna i partenolid mają właściwości przeciwzapalne.
Okłady z wrotyczu stosuj na siniaki, stłuczenia i obrzęki kończyn dolnych. Pomogą leczyć bolesne ropnie oraz obrzęki po kontuzjach. Płukanki leczą stany zapalne błon śluzowych narządów płciowych, odbytu, gardła, jamy ustnej, zatok.
Po doustnym podaniu wrotyczu (wyciąg z wrotyczu, sproszkowane kwiaty wrotyczu) mogą nastąpić: halucynacje, krwiomocz, zawroty głowy, utrata świadomości, skurcze. Bardzo niebezpieczne jest podrażnienie i przekrwienie błon śluzowych przewodu pokarmowego, nerek i macicy. O tym ostatnim wiedziano już w średniowieczu. Kobiety, które chciały pozbyć się niechcianej ciąży, przyjmowały wrotycz doustnie w celu napływu krwi do miednicy, wywołania miesiączki, a następnie - poronienia.
Pamiętaj, by napar wrotyczu stosować tylko i wyłącznie zewnętrznie. Zawsze obserwuj swoje ciało i ogólne samopoczucie. Zatrucie tujonem prowadzić do drżenia mięśni, stanu napięcia oraz pobudzenia. Ziele blokuje bowiem receptory odpowiedzialne za stan spoczynku.
Jeśli więc zastanawiasz się, po co komu tak niebezpieczny dla zdrowia i życia wrotycz, właściwości jego docenisz w czasie letnim, gdy dopadnie cię chmara morderczych komarów. Ziele to ma bardzo charakterystyczny zapach, którego nie cierpią komary, muchy, mrówki. A także: mszyce, mole i kleszcze! Wystarczy, że natrzesz kwiatami wrotyczu skórę albo wykąpiesz się w naparze z tego zioła. A gdy nie chcesz polec w krwawej walce z komarami, a nie masz nigdzie wokół siebie choć jednej gałązki wrotyczu, zawsze w plecaku miej olejek eteryczny z wrotyczu. Wrotycz można też zaparzyć, ostudzić i spryskać ciało.
Wrotycz pospolity – właściwości lecznicze na pasożyty? Tak, wrotycz działa także przeciwpasożytniczo. Dostępne w aptekach wyciągi alkoholowe z kwiatów wrotyczu służą w walce ze świerzbowcem, wszami oraz nużeńcami. W tych przypadkach możesz także spryskać ciało wystudzonym naparem z tego zioła.
W ratunku przed komarami, molami i meszkami użyj olejku eterycznego wrotyczowego. Nie nakładaj go jednak bezpośrednio na skórę, a uprzednio rozcieńcz go z olejem rzepakowym, słonecznikowym lub olejem z winogron. Daj 15 kropli olejku wrotyczowego do 1/5 szklanki oleju roślinnego.
Wyciąg alkoholowy z kwiatów wrotyczu możesz z powodzeniem stosować w bólach spowodowanych reumatoidalnym zapaleniem stawów albo artretyzmem.
Co dobrego dla organizmu człowieka wprowadza stosowanie wrotyczu pospolitego? Kiedy go stosować? Odpowiadamy – stosuj wrotycz, gdy:
Już wiesz, co leczy wrotycz. Pamiętaj jednak, że wszelkie środki medyczne i suplementy diety należy stosować po kontakcie z lekarzem.