Data modyfikacji:

Witaminy na trądzik: czy warto używać witaminy A na trądzik? Jakie inne witaminy stosować na trądzik?

Trądzik to choroba skóry, która utrudnia życie i powoduje wiele kompleksów. Dotyczy głównie młodych ludzi w okresie dojrzewania, ale występuje również w późniejszym okresie życia. Podstawowe objawy trądziku to występujące na ciele, głównie twarzy, grudki, krostki, torbiele ropne, a także zaskórniki. Przyczyny trądziku są bardzo zróżnicowane, choroba jest często wynikiem zmian hormonalnych, nadmiernego wydzielania łoju, może mieć również podłoże genetyczne lub być następstwem innych chorób czy przyjmowania niektórych leków. Trądzik nasila stres, zła dieta i nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Chorobę trzeba leczyć, ponieważ dolegliwości mogą się nasilać. Jedną z metod wspomagających leczenie są witaminy na trądzik.
Witaminy na trądzik

Jak leczyć trądzik?

Trądzik, w zależności od stopnia nasilenia, wymaga odpowiednich metod leczenia. Jeżeli zmiany są nasilone, występują na znacznym obszarze ciała, konieczne jest leczenie u specjalisty. W takim wypadku niezbędne mogą być antybiotyki, zarówno w formie doustnej, jak i stosowane miejscowo. Jeżeli choroba jest wynikiem zaburzeń w gospodarce hormonalnej, może być potrzebna konsultacja u ginekologa lub endokrynologa i stosowanie leków hormonalnych.

Mniejsze zmiany można łagodzić odpowiednimi kosmetykami oraz preparatami dostępnymi bez recepty. Bardzo duże znacznie w likwidacji zmian trądzikowych ma higiena oraz stosowanie specjalistycznych kosmetyków. Leczenie trądziku jest długie i żmudne, bywa, że terapia trwa 2-3 lata. Kurację wspomaga przyjmowanie witamin na trądzik bez recepty.

Sprawdź także jakie wybrać witaminy na skórę.

Jak przyjmować witaminy na trądzik?

Witaminy pełnią ważną rolę w leczeniu zmian trądzikowych. Można stosować je w formie naturalnej, w postaci zdrowego jedzenia lub przyjmować w postaci suplementów. Pomocne są również maści witaminowe, które łagodzą występujące na skórze zmiany. Aby działanie witamin na trądzik było zauważalne, należy przyjmować je regularnie, przez co najmniej kilka miesięcy. Brak witamin nie tylko wydłuża czas trwania choroby, ale również nasila występujące zmiany.

Jakie witamina na trądzik?

Jest kilka witamin, które skutecznie łagodzą zmiany trądzikowe. Główne z nich to:
  • Witamina C, która wzmacnia funkcje ochronne organizmu i pomaga w walce z bakteriami. Ma właściwości odtruwające i odczulające organizm. Witamina C stosowana na trądzik przyśpiesza gojenie się ran i łagodzi podrażnienia skórne. Preparaty zawierające witaminę C pomagają pozbyć się bakterii wywołujących infekcje skórne. Likwiduje wolne rodniki, które są jedną z przyczyn powstawania trądziku. Dodatkowo witamina C przyśpiesza procesy regeneracji i odnowy naskórka, a także zmniejsza widoczność blizn. Zapobiega utlenianiu się sebum, dzięki temu zapobiega nieestetycznemu błyszczeniu się skóry. Witaminę C można dostarczyć do organizmu w sposób naturalny, jedząc owoce, głównie cytrusy, oraz warzywa.
  • Witamina E, która ma właściwości antyoksydacyjne, bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do skóry. Pomaga również pozbyć się blizn po trądziku, a także reguluje poziom witaminy A. Witamina E na trądzik wspiera również działanie witaminy C, razem skutecznie poprawiają stan skóry.
  • Witamina B5, czyli kwas pantotenowy, ma bardzo duży wpływ na leczenie zmian trądzikowych. Jej aktywna biochemicznie postać to koenzym A, który ma ogromne znaczenie dla zachowania ładnej, zdrowej skóry. Zapobiega łuszczeniu się naskórka, nadmiernemu rogowaceniu oraz doskonale nawilża skórę. Witamina B5 stosowana na trądzik leczy wypryski, pomaga usuwać zaskórniki, hamuje stany zapalne skóry oraz wspomaga gojenie się ran i podrażnień. Ma działanie antybakteryjne i oczyszczające. Witaminy z grupy B występują w pełnoziarnistym pieczywie, migdałach, fasoli czy grochu.
  • Witamina PP działa pozytywnie na leczenie trądziku różowatego. Ma właściwości przeciwzapalne, skutecznie leczy trądzik różnego rodzaju. Wnika w głębsze warstwy skóry, skutecznie likwiduje wszelkie problemy skórne. Zmniejsza wydzielanie się sebum, reguluje prace gruczołów łojowych oraz hamuje rozwój bakterii. Jest silnym przeciwutleniaczem, hamuje powstawianie wolnych rodników.
  • Witamina F, która powinna być stosowana profilaktycznie, ponieważ jej deficyt powoduje powstawianie zmian skórnych.
Inne składniki, które pomagają w walce z trądzikiem to cynk, selen, siarka, miedź, beta-karoten, kwasy omega-3, probiotyki, koenzym Q10 oraz kwas hialuronowy.

Czy warto używać witaminy A na trądzik?

Witamina A, czyli retinol, pełni bardzo ważną funkcję dla kondycji skóry. Pomaga redukować trądzik, ogranicza nadmiar sebum, a dzięki temu zmniejsza stan zapalny. Aby zadbać o prawidłowy poziom witaminy A, należy spożywać nabiał, tran, wątróbkę, zielone warzywa, marchew czy pomidory. Retinol można stosować w postaci maści i kremów, które powstrzymują rozwój zmian trądzikowych. Preparaty miejscowe przyśpieszają gojenie się ran, zmniejszają stany zapalne oraz działają ochronnie na skórę.

Doustne przyjmowanie witaminy A najlepiej połączyć z suplementacją cynku. Takie zestawienie pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, wspomaga działanie systemu immunologicznego. Popularna jest izotretynoina, lek na trądzik, pochodna witaminy A, którą należy stosować pod kontrolą lekarza, ponieważ ma silne działanie oraz wysokie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Izotretynoina powinna być stosowana tylko w ostrych stanach chorobowych. Przyjmowana zgodnie z zaleceniami, zmniejsza wydzielanie łoju, normalizuje procesy rogowacenia naskórka oraz ogranicza rozwój bakterii.

Pochodna witaminy A zapobiega tworzeniu się blizn oraz pomaga spłycić te już istniejące. Izotretynoina ma wiele działań niepożądanych, powoduje m.in. zwiększenie stężenia cholesterolu, zwiększenie stężenia trójglicerydów we krwi, nie może być przyjmowana przez kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby przewlekle chore.

Inne sposoby walki z trądzikiem

Skóra trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacja i szczególnej troski. Aby nie pogłębić występujących zmian, należy unikać częstego dotykania twarzy. Drapanie czy dotykanie powoduje rozprzestrzenianie się bakterii, a tym samym chorobowe zmiany zajmują większy obszar. Bardzo ważne jest regularne mycie skóry trądzikowej specjalistycznymi kosmetykami.
Optymalna częstotliwość to dwa razy dziennie. Taka ilość pozwoli pozbyć się nadmiaru sebum, pozowali zachować świeżość i czystość. Zbyt częste mycie nie jest wskazane, ponieważ może uszkadzać warstwę lipidową. Osoby zmagające się z trądzikiem powinny zapomnieć o wyciskana pryszczy. Może to prowadzić do przenoszenia bakterii, zaostrzenia stanu zapalnego oraz powstawania blizn. Bardzo istotnym czynnikiem pozwalającym zredukować trądzik jest dieta. Wskazane są naturalne produkty, bogate w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste.

Zmiany skórne powodują tłuste, mocno przetworzone pokarmy, nadmiar tłuszczu, węglowodanów i sztucznych dodatków. Na występowanie trądziku ma również wpływ tryb życia. Ważna jest aktywność fizyczna, unikanie stresu i odpowiednia ilość snu. Wszystkie czynniku w połączeniu z witaminami pozwolą uzyskać gładką, zdrową skórę.

Stosowanie witamin to jeden ze sposobów walki o zdrową i gadkę skórę. Warto wiedzieć, jakie witaminy na trądzik różowaty są najskuteczniejsze, które lepiej radzą sobie ze zmianami wywołanymi przez trądzik młodzieńczy. Witaminy można dostarczać w różnej formie, w postaci żywności, suplementów lub środków stosowanych miejscowo. W połączeniu z innymi metodami pomogą zmniejszyć zmiany skórne i pozbyć się uciążliwych zmian.
Autor: Dorota Koszutowska