Data modyfikacji:

Swędzenie skóry głowy – domowe sposoby na świąd

Niepozorna dolegliwość, jaką jest swędzenie skóry głowy, może znacząco pogorszyć komfort życia. To przyczyna rozdrażnienia, rozkojarzenia, a także pogarszającego się stanu skóry oraz włosów. Na szczęście, z problemem można uporać się prostymi metodami. Poznaj domowe sposoby na swędzenie skóry głowy!

Przeczytaj również: Pieczenie uszu i twarzy

swędzenie skóry głowy domowe sposoby

Przyczyny swędzenia skóry głowy

Zanim zaczniesz walczyć ze świądem, musisz ustalić jego przyczynę. Swędzenie skóry głowy pojawia się bowiem na skutek różnych czynników. Czasem, aby wyeliminować problem, należy pozbyć się prostego nawyku lub np. zmienić kosmetyk do mycia włosów.

Najczęstszymi przyczynami swędzenia skóry głowy są:

  • niedokładne spłukiwanie szamponu lub odżywki,
  • stosowanie nieodpowiednich, zbyt drażniących kosmetyków,
  • łupież,
  • alergie skórne,
  • grzybica skóry głowy,
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Łupież i swędzenie głowy – domowe sposoby

Na świąd skóry głowy najczęściej skarżą się osoby, które borykają się z łupieżem. To choroba powodowana przez drożdżaki, objawiająca się łuszczącym się naskórkiem. Nie myśl jednak, że skóra z łupieżem jest przesuszona. Jest wręcz przeciwnie: łupież dotyka osób z przetłuszczającą się skórą, ponieważ łój jest pożywką dla drobnoustrojów!

Trzeba jednak wiedzieć, że istnieją również inne odmiany łupieżu. Tak zwany łupież tłusty idzie w parze z przetłuszczaniem skóry głowy i trudno w nim dostrzec łuszczące się kawałki skóry. Łupież pstry objawia się tylko czerwonymi plamami w okolicach, w których owłosiona skóra głowy łączy się ze skórą nieowłosioną (na czole, karku, za uszami).

Podstawą walki z łupieżem jest dobry szampon ze składnikami, które niszczą drożdżaki powodujące chorobę. W przypadku łupieżu pstrego, na zmienioną skórę warto stosować również emulsję.

Produkty przeciwłupieżowe okazują się skuteczne w walce z podobnym schorzeniem, jakim jest grzybica skóry głowy. Regularnie stosowanie dobrego szamponu oraz emulsji pomoże ci zwalczyć wszystkie drobnoustroje, które powodują swędzenie skóry.

Swędząca skóra głowy – domowe metody na przesuszenie

Czasem świąd skóry spowodowany jest stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków. Jeśli używasz szamponów z parabenami, alkoholem, SLS i silikonami, skóra może się przesuszać, a przez to swędzieć. Objawy przesuszenia skóry mogą przypominać łupież, dlatego w razie wątpliwości warto odwiedzić dermatologa, który przeprowadzi badania laboratoryjne.

Aby nawilżyć skórę głowy, stosuj naturalne szampony i odżywki, które zadziałają na nią jak kompres oraz dogłębnie odżywią. Pamiętaj również o bardzo dokładnym spłukiwaniu kosmetyków po myciu. Koniecznie stosuj maseczki do skóry głowy – przynoszą rewelacyjne efekty!

Alergiczne swędzenie skóry głowy

Jeśli prócz swędzenia skóry głowy zauważasz czerwone plamki lub krostki, prawdopodobnie dotknęła cię alergia. Reakcja uczuleniowa może być efektem nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieni UV, jak też działania niektórych kosmetyków. Aby zwalczyć problem, wykonaj testy alergiczne i unikaj alergizującego czynnika.

Swędzenie skóry głowy – zwalcz je w domu!

Drobne swędzenie skóry głowy może pojawić się u każdego, na skutek warunków atmosferycznych, niedokładnego mycia włosów lub źle dobranych kosmetyków. Jeśli towarzyszy mu łuszczenie się naskórka, warto sięgnąć po preparaty przeciwłupieżowe. Jednak jeżeli żaden z domowych sposobów nie pomoże, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem.

Autorka: Joanna Stanuch