Data publikacji:

Pieczenie uszu i twarzy. Jakie są przyczyny?

Pieczenie uszu i twarzy to dość nietypowa dolegliwość, która może pojawić się niemal znikąd. Chcesz dowiedzieć się, jakie są przyczyny pieczenia uszu i twarzy, oraz jak sobie z tym radzić? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.
pieczenie uszu

Pieczenie uszu i policzków:

  1. Pieczenie uszu – przyczyny
  2. Pieczenie uszu – co oznacza?
  3. Pieczenie uszu – znaczenie
  4. Pieczenie twarzy – przyczyny

Co oznacza pieczenie uszu? W większości przypadków pieczenie uszu spowodowane jest nagromadzeniem się woskowiny. Produkcja wosku to sposób, w jaki organizm oczyszcza się z martwych komórek skóry i brudu. Jednak zbyt duża ilość woskowiny może powodować swędzenie. Nie próbuj usunąć nagromadzonej woskowiny patyczkiem kosmetycznym. To spowoduje jedynie, że wosk zostanie wepchnięty jeszcze głębiej do wewnętrznej części ucha. 

Zamiast tego wypróbuj dostępne bez recepty środki do czyszczenia uszu, które pozwolą rozbić wosk i wypłukać go z uszu. Gdy to nie pomoże, skontaktuj się z lekarzem, który pomoże ci usunąć woskowinę w bezpieczny sposób. Pamiętaj, że wkładanie patyczków kosmetycznych wewnątrz ucha może doprowadzić do wywołania zapalenia przewodu słuchowego i wywołać swędzenie. To ułatwi bakteriom wywoływanie infekcji i w rezultacie – pieczenie uszu w środku.
W niektórych przypadkach pieczenie uszu może być wyraźnym objawem stanów zapalnych lub pogorszenia się stanu zdrowia. Jeśli masz katar sienny lub alergie na pyłki, twoje uszy mogą piec po zjedzeniu niektórych orzechów, warzyw lub owoców. Zespół alergii jamy ustnej pojawia się najczęściej w czasie sezonu alergicznego. Swędzenie lub pieczenie uszu powinno ustąpić po połknięciu pokarmu lub po wyjęciu go z ust. W większości przypadków wizyta u lekarza nie będzie konieczna. Jednak, jeśli takie obawy są dla ciebie niepokojące, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Pomoże ci on ustalić, jak silna twoja alergia.
Pieczenie uszu może być związane także z infekcją. Jeśli po kąpieli lub basenie w twoim uchu pozostanie woda, może to prowadzić do infekcji i swędzenia. Zbyt dużo wilgoci wewnątrz przewodu słuchowego zaburza naturalną barierę chroniącą przed wirusami i bakteriami. Aby zatrzymać swędzenie tego typu, musisz wyleczyć infekcję. To niezwykle ważne, ponieważ nieleczona infekcja może doprowadzić do trwałego uszkodzenia przewodu słuchowego i pogorszenia słuchu. W większości przypadków twój lekarz pierwszego kontaktu przepisze ci specjalistyczne krople, które łagodzą swędzenie wewnątrz ucha i wyleczą infekcję. Jeśli twoja infekcja jest poważna, być może niezbędna będzie kuracja antybiotykami.
 
Do najczęstszych przyczyn pieczenia twarzy zalicza się suchość skóry, alergie sezonowe oraz kontakt z substancją drażniąca. Także niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze powodują czasem pieczenie skóry twarzy jako efekt uboczny terapii. Swędzenie skóry twarzy rzadko spowodowane jest stanem wewnętrznym, takim jak choroby tarczycy czy wątroby. Jednak występowania tego problemu nie należy lekceważyć w przypadku niedoborów żywieniowych, zwłaszcza żelaza.

Leczenie piekącej twarzy będzie się różnić w zależności od przyczyny, która je powoduje. Najważniejsze jest, aby nie drapać skóry, ponieważ może to podrażnić naskórek i pogorszyć jego stan. Warto zacząć od zimnego kompresu, który ukoi skórę twarzy. Dodatkowo unikaj stresu, który może powodować pieczenie i swędzenie twarzy. Dobrym sposobem będzie także zaopatrzenie się w krem przeciwhistaminowy, który można bezpiecznie stosować na twarz.



Przeczytaj także:
  1. Zakola u kobiet - przyczyny i leczenie problemu
  2. Zapalenie ucha - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie
  3. Przebarwienia na skórze: jak powstają, jak usunąć?


Autorka: Patrycja Hendzel