Data publikacji:

Zakola u kobiet – przyczyny i leczenie problemu

Zakola i łysienie na czubku głowy to wbrew pozorom nie tylko „męski” problem. Na nadmierną utratę włosów uskarża się wiele pań i młodych dziewcząt. Zakola u kobiet mogą być spowodowane wieloma czynnikami – aby zminimalizować kłopot trzeba należy jak najprędzej ustalić, czy łysienie jest spowodowane zaniedbaniami pielęgnacyjnymi, czy może złym stanem zdrowia.

zakola u kobiet

Zakola u kobiet. Czemu tracisz włosy?

Umiarkowana utrata włosów jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. W ciągu jednej doby człowiek traci średnio 100 włosów po to, by w ich miejscu mogły wyrosnąć całkiem nowe.

Przeczytaj również: Jak dbać o włosy? 7 najważniejszych zasad pielęgnacji włosów

Powodem do niepokoju powinna być sytuacja, w której zauważysz nasilone wypadanie włosów. Gdy coraz częściej zauważasz kosmyki na poduszce, a po przeczesaniu włosów palcami praktycznie zawsze wypada ich co najmniej kilka, najwyższy czas przyjrzeć się swojemu stanowi zdrowia. Wypadanie włosów to bowiem jeden z pierwszych sygnałów problemów na tle hormonalnym, jak również niedoborów.

Zakola u dziewczyn i kobiet. Czy to normalne?

Przyjęło się, że występowanie zakoli u mężczyzn – nawet tych młodych – jest czymś absolutnie normalnym. Za utratę włosów u panów odpowiada wysoki poziom testosteronu oraz czynniki genetyczne, z którymi zwykle na próżno walczyć. Zakola u kobiet to jednak problem wstydliwy i przysparzający wielu kompleksów.

Od czego są zakola? Gdy zauważysz, że linia włosów na czole się cofa, nie musi to oznaczać problemów ze zdrowiem. Zakola u kobiety mogą pojawić się również na skutek złej pielęgnacji włosów.

Kobiece zakola – przyczyny

  • Bardzo częstym powodem zakoli u dziewczyn i kobiet jest zbyt „brutalne” obchodzenie się z włosami na co dzień. Zbyt mocne czesanie, związywanie włosów w ciasny kucyk, stosowanie lakierów, pianek i farb do włosów sprawia, że te stają się słabsze i bardziej podatne na wypadanie. Włosom szkodzi również stylizacja na gorąco, a więc suszarka, prostownica i lokówka.
  • Zakola u dziewczyn bywają efektem niedoborów minerałów i witamin. Często jest to objaw niedostatecznej ilości żelaza, dlatego jeśli problem pojawił się nagle, warto wykonać podstawowe badania krwi.
  • Ostatnią grupą przyczyn zakoli u kobiet są ogólnoustrojowe choroby. Powodem przerzedzenia włosów przy linii czoła może być niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników lub niektóre choroby skóry głowy.

Zakola – jak się pozbyć?

Jak się pozbyć zakoli? Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, która z przyczyn problemu jest najbardziej prawdopodobna. Jeśli obchodzisz się z włosami delikatnie, a twoja pielęgnacja jest naturalna, warto skonsultować się z dermatologiem, który zleci specjalistyczne badania pod kątem niedoborów i chorób na tle hormonalnym.

Jeśli jesteś zwolenniczką różnych metod stylizacji włosów i skomplikowanych fryzur, w pierwszej kolejności warto zrezygnować z farbowania, suszenia, prostowania i stosowania lakierów. Skup się na odżywieniu cebulek – skutecznymi preparatami na zakola mogą się okazać specjalne peelingi do skóry głowy oraz odżywcze wcierki. Do domowych sposobów na zakola można zaliczyć również olejowanie włosów i maseczki bazujące na składnikach pobudzających wzrost (np. żółtku jaja i oleju rycynowym).

Jak ukryć zakola? Sposób na zakola u dziewczyny

Na czas walki z zakolami zrezygnuj ze spinania włosów. „Najzdrowszą” fryzurą dla cebulek są włosy rozpuszczone. Takie uczesanie pozwoli ci również ukryć zakola do czasu ich zmniejszenia.

Poszukując sposobu na to, jak walczyć z zakolami warto w pierwszej kolejności wziąć na tapet swoją codzienną pielęgnację. Być może przyczyna utraty włosów leży w twoich błędach? Jeśli zmiana pielęgnacyjnych nawyków nie pomoże, warto skonsultować się ze specjalistą.

Autorka: Joanna Stanuch