Data modyfikacji:

Domowe sposoby na zniszczone włosy: jak odbudować, co jeść, jakie suplementy?

Zmagasz się z łamliwością włosów, ich końcówki są rozdwojone i wysuszone, a fryzura straciła blask i jest trudna w stylizacji? Czas na zmiany w pielęgnacji, dzięki którym kosmyki na nowo odzyskają zdrowy wygląd i staną się widocznie odżywione. Nie chcesz odwiedzać fryzjera? Nie ma problemu – mamy dla ciebie kilka sprawdzonych, domowych sposobów na zniszczone włosy!
kobieta

Co tak naprawdę niszczy włosy?

Zanim podpowiemy ci, jak odbudować zniszczone włosy, warto najpierw sprawdzić, co tak naprawdę powoduje ich uszkodzenie, osłabienie i przesuszenie. Wbrew pozorom czynników jest sporo.

Pierwszymi z nich są stres, brak snu i nieodpowiednia dieta – nieprzespane noce czy spożywanie mało odżywczych posiłków za każdym razem odbija się negatywnie na kondycji twojej fryzury.

Równie szkodliwy wpływ na kondycję włosów mają zabiegi fryzjerskie, w szczególności te nieumiejętnie przeprowadzone.

Częste tapirowanie, rozjaśnianie i farbowanie, narażanie kosmyków na działanie wysokich temperatur w trakcie stylizacji lokówką, prostownicą czy suszarką oraz trwała ondulacja osłabiają strukturę włosów, prowadząc do ich widocznego zniszczenia. Dowiedz się jak rozjaśnić włosy w domu bez zniszczeń.

Na stan włosów mają także wpływ używane codziennie gumki i szczotki. Te pierwsze często haczą o kosmyki, powodując ich wypadanie i zniszczenie. Podobnie działają nieprawidłowo dobrane akcesoria do czesania.

Szczotki i grzebienie powinny być wykonane z włosia lub mieć miękkie igły – te z plastiku czy metalu z każdym pociągnięciem uszkadzają fryzurę.

Do czynników, które wpływają na zniszczenie włosów, możemy również zaliczyć niekorzystne czynniki atmosferyczne, niepoprawne rozczesywanie, otarcia, nieprawidłowe mycie i źle dobraną pielęgnację oraz nieodpowiedni sposób podcinania fryzury.

Jeśli zależy ci na poprawie kondycji pasm, zrezygnuj także z ciągłego dotykania włosów, które może osłabiać końcówki i powodować utratę przez nie świeżości.

Jak odbudować zniszczone włosy domowymi sposobami?

Domowe sposoby na zniszczone włosy to przede wszystkim prawidłowa dieta i pielęgnacja. Do regularnych rytuałów warto włączyć przygotowane samodzielnie płukanki i maski na bazie składników o działaniu odżywczym, nawilżającym, regenerującym i wzmacniającym.

Należy nakładać je na pasma przynajmniej dwa razy w tygodniu. Mamy dla ciebie kilka przepisów na mieszanki, dzięki którym odbudujesz zniszczone włosy!

Twoje włosy są mocno zniszczone? Postaw na maseczkę z banana! Owoc połącz z połową awokado i odrobiną mleka. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj lub zblenduj.

Przygotowaną mieszankę nałóż na całą długość pasm i pozostaw na około 20 minut, a następnie zmyj.

Jednym z chętnie stosowanych domowych sposobów na zniszczone włosy jest maska proteinowa, której działanie doceniły już nasze prababcie. Do jej przygotowania potrzebujesz żółtko, sok z połowy cytryny i odrobinę oliwy. Po zmieszaniu nałóż miksturę na pasma, zabezpiecz całość czepkiem lub ręcznikiem i pozostaw na 30 minut.

Sprawdź także: Regeneracja włosów po zimie

Dobrym pomysłem na odbudowę zniszczonych włosów jest również płukanka z piwa. Prosty i skuteczny sposób wymaga zastosowania wyłącznie jasnego piwa pszenicznego. Rozprowadź płyn na całej długości włosów, a następnie dokładnie spłucz i gotowe!

Czarna rzepa to ekspresowa kuracja wzmacniająca dla twoich włosów. Wystarczy, że zetrzesz warzywo na tarce o średnich oczkach, wyciśniesz sok i zastosujesz jako wcierkę.

Po aplikacji pozostaw miksturę na kosmykach przez około 20 minut. Aby osiągnąć najlepszy efekt, nałóż na głowę czepek.

Pielęgnacja zaczyna się w kuchni, czyli co jeść, aby odbudować zniszczone włosy

Wszystko, co nakładamy na talerz, ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie czy wagę, ale także na kondycję włosów, skóry i paznokci. Jeśli zastanawiasz się, jak odbudować zniszczone włosy domowymi sposobami, to akcję ratunkową warto zacząć w kuchni.
Włosy uwielbiają witaminy, w szczególności A, oraz minerały – cynk, wapń i żelazo. W diecie, która pomoże ci w ich regeneracji, nie może zabraknąć także kwasów omega-3 i białka. Mieszanka cennych składników odżywczych to najlepszy dodatek do prawidłowej pielęgnacji. Jakie produkty powinny znaleźć się na twoim talerzu?
  • Orzechy to zdrowa przekąska, która nie tylko poprawia koncentrację, ale także wpływa pozytywnie na połysk i gęstość fryzury. W smacznym przysmaku znajdziesz między innymi kwasy omega-3, cynk i selen.
  • Zielone warzywa to zdrowie dla całego organizmu. Jedząc codziennie jarmuż, szpinak, brokuły czy sałaty, dostarczasz swojemu ciału wapń, żelazo oraz witaminę A i C. Efekt? Włosy są widocznie nawilżone!
  • Fasola zawiera mnóstwo białka oraz minerałów, które doskonale wpływają na kondycję naszych kosmyków. Na tym jednak nie koniec – w warzywie nie brakuje także biotyny, której niedobór może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów.
  • Jajka, i to w dowolnej postaci! Mieszanka żółtka i białka to bogactwo białka oraz witaminy A, B i D. Jedz je regularnie, a włosy staną się widocznie wzmocnione i grubsze, a tym samym bardziej odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Suplementy – idealny dodatek do domowych sposobów na zniszczone włosy

Czasami codzienna dieta nie dostarcza wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych, a ty nie masz czasu na kilkuetapową pielęgnację. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą specjalne suplementy, które stanowią doskonały dodatek do domowych sposobów na zniszczone włosy. Które z nich warto wybrać?
Skrzypovita to jeden z najpopularniejszych suplementów, o którym z pewnością słyszała każda z nas. Preparat, jak sama nazwa wskazuje, zawiera skrzyp polny, który nadaje włosom blasku, przyspiesza ich wzrost, a do tego chroni je przed nadmiernym wypadaniem.
Olej z wiesiołka to jeden z hitów pielęgnacyjnych ostatnich lat. Możesz nakładać go bezpośrednio na włosy lub zdecydować się na zakup suplementu. Jego cenne właściwości, w połączeniu z naszymi domowymi sposobami na zniszczone włosy, sprawią, że fryzura odzyska zdrowy wygląd, a kosmyki zostaną widocznie wzmocnione, odżywione i zregenerowane.
Autorka: Katarzyna Wendzonka