Data modyfikacji:

Jak dbać o włosy? 7 najważniejszych zasad pielęgnacji włosów

Mówi się, że zdrowe i piękne włosy to dar od Matki Natury. Owszem, niektóre dziewczyny mogą nazwać się prawdziwymi szczęściarami, bo ich włosy są naturalnie piękne. Ale to wcale nie znaczy, że posiadaczki nieco rzadszych i mniej błyszczących włosów są na straconej pozycji. Wystarczy zdać się na kilka najważniejszych zasad pielęgnacji włosów, dzięki którym twoje kosmyki będą prezentować się świetnie. Przekonaj się zatem, jak dbać o włosy!

Jak pielęgnować włosy? Nasze porady

  1. Myj odpowiednio włosy.
  2. Uważaj na suszarkę.
  3. Olejuj włosy.
  4. Pamiętaj o równowadze PEH.
  5. Zabezpiecz końcówki.
  6. Uważaj na czesanie!
  7. Zwiąż włosy.
Zastanawiasz się jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów? Skorzystaj z naszych porad, które sprawią, że ich kondycja będzie zawsze doskonała! 

1. Mycie włosów - technika i dobór preparatu 

Ty też od zawsze, przy każdym myciu, stosujesz ten sam szampon, który mocno się pieni? To błąd. Otóż musisz wiedzieć, że popularne szampony do włosów zawierają silnie działające detergenty, jak SLS  czy SLES. To właśnie one odpowiadają za to, że szampon mocno się pieni.

Niestety, jednocześnie mogą w dużej mierze podrażniać skórę głowy oraz wysuszać włosy. Dlatego w codziennej pielęgnacji najlepiej jest stosować delikatne szampony oparte na naturalnych składnikach.

Nie będą się one co prawda aż tak pienić, ale pozwolą na skuteczne umycie skóry głowy. Szampon zawierający w swoim składzie wspomniane wyżej detergenty, najlepiej jest stosować maksymalnie raz na 2 tygodnie, w celu solidnego usunięcia z włosów resztek kosmetyków czy martwego naskórka. 

Teraz skupmy się na technice mycia włosów, bo to też bardzo ważny element pielęgnacji.
  • Przede wszystkim myjemy skórę głowy, a nie same włosy.
  • Szampon nanieś na ręce i delikatnymi ruchami masuj głowę.
  • Unikaj tarcia czy szorowania samych włosów, ponieważ gdy są mokre, ich podatność na uszkodzenia znacznie wzrasta. Włosy zostaną umyte dzięki pianie, która będzie po nich spływać.
  • Zwróć też uwagę na ręcznik, jaki stosujesz do osuszania włosów. Najlepiej, aby był to delikatny ręcznik z mikrofibry. Tradycyjny szorstki ręcznik może uszkadzać włosy. 

2. Uwaga na suszarkę

Suszarka do włosów tradycyjnie jest wskazywana jako największy wróg zdrowych kosmyków. W tym stwierdzeniu jest wiele prawdy, jednak musisz wiedzieć, że umiejętne używanie suszarki może wyjść twojej czuprynie na zdrowie.

Po pierwsze, mokre włosy są narażone na uszkodzenia, więc zdecydowanie odradza się, aby kłaść się spać z mokrymi kosmykami – to prosta droga do zniszczenia włosów. W takim przypadku znacznie lepiej jest sięgnąć po suszarkę. 

Pamiętaj jednak, aby nie suszyć głowy gorącym powietrzem, bo ono na pewno uszkodzi włosy. Wybierz chłodniejszy nawiew i nie trzymaj suszarki zbyt blisko włosów. Poszukując suszarki idealnej zdaj się na model z regulacją temperatury powietrza i siły nawiewu. Pomocna będzie też opcja jonizacji, dzięki której włosy lepiej się układają i wygładzają.

3. Olejowanie włosów 

To jeden z najpopularniejszych włosowych trendów i wcale nie powinno cię to dziwić. Olejowanie, czyli pielęgnacja włosów przy użyciu odpowiednio dobranego, tłoczonego na zimno i nierafinowanego oleju, pomaga wygładzić włosy i poprawić ich ogólną kondycję. Przy regularnym olejowaniu efekty zauważysz bardzo szybko – już po kilku aplikacjach oleju włosy są w wyraźnie lepszym stanie.

O co chodzi w całym tym zamieszaniu z olejowaniem i jak dbać o włosy właśnie tą metodą? Na początek określ porowatość włosów. 
  • Włosy niskoporowate najczęściej są proste i dość gładkie, ale ich stylizacja to prawdziwa droga przez mękę – kosmyki są niepodatne i szybko wracają do swojego naturalnego wyglądu. Ponadto włosy tego typu bardzo długo schną.
  • Włosy średnioporowate – ten typ czupryny możesz rozpoznać po puszeniu się i braku połysku. Układanie włosów średnioporowatych jest znacznie łatwiejsze, niż wcześniej opisanych i co więcej, ten typ kosmyków wysycha całkiem szybko po myciu. 
  • Włosy wysokoporowate to najczęściej włosy kręcone lub falowane. Są suche i podatne na stylizację. 

Wiedząc, do której grupy się zaliczasz, należy sięgnąć po konkretny rodzaj oleju. Na włosy niskoporowate świetnie zadziała olej lniany, rycynowy, kokosowy, masło shea czy kakaowe.

W przypadku średnioporowatych najlepiej jest sięgnąć po olej z orzechów makadamia, nasion baobabu, pestek śliwki, awokado, słodkich migdałów, czy arganowy.

Z kolei w przypadku wysokoporowatych dobrym rozwiązaniem będą oleje z kiełków pszenicy, czarnuszki, nasion bawełny, pestek dyni, dzikiej róży, pestek winogron czy konopny.

4. Równowaga PEH

Jeśli szukasz skutecznego sposobu, jak dbać o włosy, to jedna z kluczowych spraw. Równowaga PEH, czyli zachowanie w pielęgnacji właściwych proporcji między takimi składnikami odżywczymi, jak proteiny, emolienty i humektanty.
  • Proteiny to budulec włosa, czyli białka i aminokwasy. Przykładem substancji tego typu może być np. mleko, jedwab czy keratyna. Wśród twoich kosmetyków powinny dominować odżywki proteinowe, jeśli chcesz odbudować bardzo zniszczone kosmyki.
  • Emolienty z kolei odpowiadają za natłuszczanie i ochronę włosa. Dodatkowo sprawiają, że czupryna się nie puszy, a włosy są gładsze. Emolienty to oleje i woski roślinne, silikony czy parafina. 
  • Humektanty to substancje nawilżające. 


Jak w takim razie utrzymać równowagę pielęgnacji włosów w oparciu o preparaty tego typu? Odżywkę z proteinami stosuj najrzadziej, najlepiej raz w tygodniu. Dwa pozostałe rodzaje zaleca się używać częściej, jednak właściwy balans musisz wypracować zgodnie z potrzebami swoich włosów.

5. Zabezpieczanie końcówek

Końce naszych włosów w największym stopniu narażone są na uszkodzenia mechaniczne czy w trakcie stylizacji gorącym powietrzem. Jeśli szukasz przepisu, jak dbać o włosy i zapewnić im odpowiednią pielęgnację, wśród twoich codziennych rytuałów powinno znaleźć się zabezpieczanie końcówek.

Wystarczy nanieść odrobinę olejku lub serum na końce, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami mechanicznymi, wysoką temperaturą oraz promieniowaniem UV.

6. Jak dbać o włosy? Uwaga na czesanie!

Szarpanie, rozczesywanie na siłę splątanych pasm i kruszenie końcówek – czesanie włosów może mieć naprawdę niekorzystny wpływ na kondycję twojej czupryny. Jeśli pielęgnacja włosów i wygląd kosmyków leżą ci na sercu, najpierw zwróć uwagę na szczotkę, jakiej używasz do czesania. W praktyce świetnie sprawdzają się szczotki z włosia dzika. Są delikatne i bez trudu rozczesują nawet mocno splątane włosy, przy okazji nie szarpiąc i nie niszcząc końcówek.

Kolejna rzecz, to technika czesania włosów. Ty też rozczesujesz kosmyki od nasady aż po końce, wykonując szybkie i zdecydowane ruchy? Nic zatem dziwnego, że twoje włosy się kruszą i masz problem z utrzymaniem długości.

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o długie włosy, staraj się je rozczesywać stopniowo, zaczynając od dolnych partii. Na początek rozczesuj końcówki i systematycznie rozczesuj kolejne wyższe partie, aż w końcu dotrzesz do nasady włosów. To zaoszczędzi ci połamanych końcówek i wyszarpanych włosów.

7. Zwiąż włosy

Jeśli jesteś dumną posiadaczką długich kosmyków lub walczysz o długość i zastanawiasz się, jak dbać o włosy, musisz zaprzyjaźnić się z gumką do włosów.

Staraj się przede wszystkim związywać włosy na noc, co zaoszczędzi im wielu uszkodzeń mechanicznych. Podczas snu przewracasz się z boku na bok, a twoje włosy trą w tym czasie o poduszkę. W efekcie włosy się łamią, kruszą, a łuski rozwarstwiają. Zanim wskoczysz do łóżka, zwiąż lekki warkocz lub kok na czubku głowy.

Zwróć też uwagę na gumkę do włosów. Modele z metalowymi sprzączkami czy elementami dekoracyjnymi mogą uszkadzać włosy – pojedyncze pasma się w nie wplątują i podczas ściągania gumki niszczysz sobie włosy. W praktyce doskonale sprawdzają się gumki sprężynki lub te pozbawione sprzączek.