Data publikacji:

Metoda cg – na czym polega?

Metoda cg to skuteczny sposób pielęgnacji włosów kręconych, dzięki któremu twoje loki staną się nawilżone, zdrowe i pełne blasku. Opiera się na wyeliminowaniu produktów z silikonami i myciu pasm delikatną odżywką. Jak wygląda metoda cg krok po kroku? U kogo się sprawdzi? Dowiedz się z artykułu!

metoda cg

Przeczytaj również: Aloes na włosy. Jak działa i jak stosować?

Metoda cg – czym jest metoda curly girl?

Metoda cg to idealny sposób pielęgnacji kręconych włosów dla wszystkich kobiet, których pasma często się puszą, są łamliwe, zniszczone i przesuszone. Została ona wynaleziona przez stylistkę włosów, Lorraine Massey i opisana w książce „Curly Girl: The Handbook”.

Główną ideą stojącą za metodą cg jest przeświadczenie, że kręcone włosy są zwykle wysokoporowate, suche, puszące się i łamliwe. Częste mycie pasm silnymi detergentami i pokrywanie obciążającymi odżywkami nie tylko nie wpływa pozytywnie na ich stan, lecz nawet pogarsza go. Dlatego też loki potrzebują specjalnej pielęgnacji. Oto kilka głównych zasad metody cg:
 • włosy myj delikatnym szamponem pozbawionym SLS i innych agresywnych detergentów lub odżywką,
 • wyeliminuj wszelkie kosmetyki zawierające silikony, oleje mineralne i inne składniki obciążające pasma,
 • włosy rozczesuj jedynie na mokro,
 • odżywiaj pasma, stosując odżywki i maski o odpowiednim składzie,
 • wzmacniaj skręt za pomocą kosmetyków zgodnych z metodą cg,
 • susz włosy suszarką z chłodnym nawiewem lub pozwalaj im wyschnąć samodzielnie.
W artykule opisujemy krok po kroku, jak wygląda metoda cg, jakie daje efekty, a także radzimy, po jakie produkty należy sięgać!

Metoda cg – jak zacząć?

Zanim rozpoczniesz pielęgnację metodą cg, musisz odpowiednio przygotować swoje włosy. W tym celu należy wykonać tzw. final wash, czyli dogłębne oczyszczenie pasm ze wszelkich silikonów, olejów mineralnych i innych składników, które oblepiają kosmyki i obciążają je. Do takiego porządnego mycia musisz użyć silnego szamponu zawierającego SLS. Agresywny detergent usunie z włosów wszelkie pozostałości kosmetyków, które nie są zgodne z metodą cg. Final wash możesz co jakiś czas powtarzać, np. w sytuacji, gdy twoje loki zaczną tracić skręt bądź staną się mocno obciążone.

Do regularnego mycia włosów metodą cg nie należy używać silnych detergentów, lecz postawić na łagodny szampon bez SLS lub jeszcze lepiej – specjalną odżywkę. Po każdym myciu musisz dogłębnie odżywić pasma. Stosuj odżywki i maseczki z odpowiednim składem – w dalszej części artykułu podpowiadamy, po jakie kosmetyki sięgać. Kolejną ważną zasadą jest to, że włosy należy rozczesywać jedynie na mokro. Są wtedy odpowiednio śliskie, dlatego szczotka nie będzie ich wyrywać.
Aby twoje włosy były zdrowe, lśniące i pięknie skręcone, zrezygnuj z używania prostownicy oraz lokówki. Staraj się również rzadko suszyć włosy, a jeśli musisz, używaj jedynie chłodnego nawiewu. Ponadto regularnie podcinaj końcówki, aby pasma wyglądały na zdrowe i zadbane.

Metoda cg – produkty

Jakie kosmetyki wybierać, stosując metodę curly girl? Do mycia włosów należy używać produktów nie zawierających siarczanów, a więc SLS, SLES i tym podobnych składników. Detergenty te mogą być oznaczone na opakowaniu jako: sodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate, alkylbenzene sulfonate, ammonium laureth sulfate, sodium alkyl sulfate, sodium cetearyl sulfate, tea lauryl sulfate oraz wiele innych.

Kolejną grupą składników, których należy unikać, są silikony. Składniki te zapychają i obciążają włosy, ponadto nie da się ich zmyć za pomocą odżywki. Należą do nich np. substancje kończące się na -cone, -xane czy -silicate. Wyjątkiem są substancje zaczynające się od przedrostka „PEG”, gdyż rozpuszczają się one w wodzie. Zrezygnuj również z kosmetyków zawierających w składzie oleje mineralne (np. paraffinum, petrolatum), woski (np. wax, cera) oraz wysuszające skalp i włosy alkohole.

Po jakie więc produkty można sięgać, stosując metodę cg? Do mycia włosów używaj odżywki z jak najprostszym składem (oczywiście nie zawierającej składników wymienionych w poprzednim akapicie). Natomiast po umyciu pasm nałóż na nie odżywkę lub maskę proteinową, humektantową, emolientową lub mieszaną – w zależności od potrzeb twoich kosmyków. Eksperymentuj z kosmetykami, pamiętając o tym, by nie zawierały silikonów, siarczanów, alkoholi, wosków i olejów mineralnych. Raz na jakiś czas wykonuj również peeling skóry głowy, który pomoże ci oczyścić skalp i poprawić jego stan.

Metoda cg – efekty

Na efekty stosowania metody curly girl należy poczekać kilka miesięcy – zdecydowanie jednak warto. Niezwykle poprawia ona stan i kondycję pasm. Włosy stają się mocne, nawilżone, zdrowe i lśniące. Znika problem przesuszenia oraz podrażnionej skóry głowy. Ponadto loki odzyskują przepiękny, naturalny skręt. Wypróbuj metodę cg, a twoje kręcone włosy staną się piękne niczym z reklamy!

Metoda cg – krok po kroku

Poniżej przedstawiamy, jak myć włosy metodą cg krok po kroku!
 • Oczyść włosy z wszelkich silikonów, wosków i innych oblepiaczy, wykonując final wash.
 • Umyj pasma delikatnym szamponem bez dodatku siarczanów lub odżywką zgodną z cg. Nałóż produkt na mokre włosy i rozprowadź, masując skalp. Po kilku minutach spłucz letnią wodą.
 • Nałóż na włosy bogatą maskę lub odżywkę zgodną z cg. W zależności od potrzeb twoich kosmyków może to być produkt humektantowy, emolientowy, proteinowy lub mieszany. Wgnieć kosmetyk we włosy, a po kilkunastu minutach spłucz.
 • Odciśnij włosy w ręcznik z mikrofibry. Rozczesz je palcami lub grzebieniem. Możesz wcześniej nałożyć na pasma odrobinę lekkiej odżywki.
 • Zaaplikuj na pasma stylizator włosów kręconych. Może to być żel lniany, odpowiedni żel lub pianka zgodna z cg. Następnie wykonaj plopping – spuść głowę w dół, włosy zawiń w koszulkę lub ręcznik i wygniataj. Dzięki temu pasma nieco się osuszą, a ty uzyskasz niesamowity skręt.
 • Włosy pozostaw do wyschnięcia lub użyj suszarki z chłodnym nawiewem. I gotowe!
Autorka: Olga Wacholc