Skóra pod pachami jest bardzo delikatna oraz skłonna do podrażnień. To właśnie w okolicy pach i pachwin znajduje się największe zagęszczenie gruczołów łojowych. Częsta depilacja oraz stosowanie preparatów mających ograniczyć pocenie i nieprzyjemny zapach, dodatkowo mogą podrażnić skórę. Odczuwanie silnego świądu jest też uznawane za objaw wielu chorób. O czym może więc świadczyć swędzenie pod pachami? I jak sobie z tym poradzić?
Uporczywe swędzenie pod pachami to uciążliwy i dość krępujący problem. Odczuwanie świądu wywołuje dyskomfort, jest nieprzyjemne oraz wywołuje chęć drapania, które wcale nie przynosi ulgi, ale tylko pogarsza sytuację. Chcąc pozbyć się tej dolegliwości, należy w pierwszej kolejności znaleźć jej przyczynę - a ta może być zupełnie błaha lub bardzo poważna.
Najpopularniejszym powodem swędzenia skóry pod pachami jest jej podrażnienie. A to z kolei może być wynikiem:
Swędzenie pach pojawia się szczególnie często u osób, które zmagają się z nadmierną potliwością - stosują one preparaty silnie hamujące wydzielanie potu, które podrażniają delikatną skórę. W przypadku odczuwania świądu pod pachami, należy więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojej codziennej higienie i pielęgnacji. Dokładne mycie pach, delikatna depilacja, stosowanie łagodnych antyperspirantów, noszenie odzieży wykonanej z naturalnych tkanin - to wszystko powinno być pomocne, jeśli swędzenie pod pachami jest związane z podrażnieniem.
Swędzenie pod pachami i w pachwinach może świadczyć także o wystąpieniu alergii. Najczęściej jest to alergia kontaktowa, objawy uczulenia pojawiają się wówczas na skutek zetknięcia skóry z substancją drażniącą. Może być to nowy kosmetyk czy choćby barwnik zawarty w tkaninie (np. bieliźnie). Zdarza się, że alergenem jest też substancja zawarta w proszku do prania. Kiedy można przypuszczać, że swędzenie pod pachą jest związane z alergią?
Tego typu uczulenia występują często u dzieci, osób z wrażliwą skórą oraz cierpiących na inne choroby dermatologiczne (np. AZS lub łuszczycę). Jedynym sposobem na pozbycie się uporczywego swędzenia pod pachami jest wtedy całkowite odstawienie substancji wywołującej uczulenie. Najlepiej zmienić proszek do prania na delikatniejszy oraz stosować kosmetyki dedykowane skórze wrażliwej. Dobrym wyborem będą dermokosmetyki, których listę wraz z cenami i opiniami można znaleźć na Ceneo.pl.
Skóra pod pachami, ze względu na wilgotne środowisko oraz ograniczony dostęp świeżego powietrza, stanowi doskonałe miejsce do rozwoju dla grzybów, bakterii i pasożytów. I właśnie dlatego swędzenie pod pachami może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym, grzybicy lub chorobie pasożytniczej. Jak je rozpoznać?
Może się zdarzyć, że swędzenie pach jest jednym z wielu objawów niebezpiecznych chorób. Jeśli wykluczone zostały już podrażnienie skóry, alergia, grzybica, zakażenie bakteryjne lub pasożyt, warto udać się do lekarza celem dalszej diagnostyki. Za swędzeniem pach mogą bowiem stać:
Warto wiedzieć, że za objaw choroby nowotworowej uznaje się swędzenie pach trwające ponad 6 tygodni. Może to świadczyć o rozwoju m.in. chłoniaka (zarówno ziarniczego, jak i nieziarniczego) oraz raka piersi. Jest to więc bez wątpienia objaw, którego nigdy nie należy lekceważyć, ale udać się do specjalisty - szybsza diagnostyka zawsze daje większe szanse na efektywne leczenie.
Jeśli swędzenie pach ma związek z podrażnieniem skóry lub stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków, warto spróbować domowych sposobów, które pomogą ograniczyć świąd. A są to: