Data modyfikacji:

Co oznacza swędzenie pod pachami? Objawy i przyczyny

Skóra pod pachami jest bardzo delikatna oraz skłonna do podrażnień. To właśnie w okolicy pach i pachwin znajduje się największe zagęszczenie gruczołów łojowych. Częsta depilacja oraz stosowanie preparatów mających ograniczyć pocenie i nieprzyjemny zapach, dodatkowo mogą podrażnić skórę. Odczuwanie silnego świądu jest też uznawane za objaw wielu chorób. O czym może więc świadczyć swędzenie pod pachami? I jak sobie z tym poradzić?

swędzenie pod pachami

Swędzenie pach - higiena i pielęgnacja

Uporczywe swędzenie pod pachami to uciążliwy i dość krępujący problem. Odczuwanie świądu wywołuje dyskomfort, jest nieprzyjemne oraz wywołuje chęć drapania, które wcale nie przynosi ulgi, ale tylko pogarsza sytuację. Chcąc pozbyć się tej dolegliwości, należy w pierwszej kolejności znaleźć jej przyczynę - a ta może być zupełnie błaha lub bardzo poważna.

Najpopularniejszym powodem swędzenia skóry pod pachami jest jej podrażnienie. A to z kolei może być wynikiem:

 • nieuważnej depilacji, 
 • stosowania zbyt silnych antyperspirantów i dezodorantów, 
 • niewłaściwej higieny, 
 • przesuszenia skóry, 
 • niewłaściwego ubioru.

Swędzenie pach pojawia się szczególnie często u osób, które zmagają się z nadmierną potliwością - stosują one preparaty silnie hamujące wydzielanie potu, które podrażniają delikatną skórę. W przypadku odczuwania świądu pod pachami, należy więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojej codziennej higienie i pielęgnacji. Dokładne mycie pach, delikatna depilacja, stosowanie łagodnych antyperspirantów, noszenie odzieży wykonanej z naturalnych tkanin - to wszystko powinno być pomocne, jeśli swędzenie pod pachami jest związane z podrażnieniem.

Uczulenie w okolicach pach - przyczyny

Swędzenie pod pachami i w pachwinach może świadczyć także o wystąpieniu alergii. Najczęściej jest to alergia kontaktowa, objawy uczulenia pojawiają się wówczas na skutek zetknięcia skóry z substancją drażniącą. Może być to nowy kosmetyk czy choćby barwnik zawarty w tkaninie (np. bieliźnie). Zdarza się, że alergenem jest też substancja zawarta w proszku do prania. Kiedy można przypuszczać, że swędzenie pod pachą jest związane z alergią?

 • Poza świądem, występuje także zaczerwienienie skóry.
 • Na powierzchni skóry pod pachami lub w pachwinach pojawia się wysypka. 
 • Skóra jest bolesna, a nawet nieco opuchnięta. 
 • Zmianami mogą być objęte także inne miejsca na ciele – te, które miały kontakt z alergenem.

Tego typu uczulenia występują często u dzieci, osób z wrażliwą skórą oraz cierpiących na inne choroby dermatologiczne (np. AZS lub łuszczycę). Jedynym sposobem na pozbycie się uporczywego swędzenia pod pachami jest wtedy całkowite odstawienie substancji wywołującej uczulenie. Najlepiej zmienić proszek do prania na delikatniejszy oraz stosować kosmetyki dedykowane skórze wrażliwej. Dobrym wyborem będą dermokosmetyki, których listę wraz z cenami i opiniami można znaleźć na Ceneo.pl.

Grzybica i zakażenia bakteryjne - jak je rozpoznać?

Skóra pod pachami, ze względu na wilgotne środowisko oraz ograniczony dostęp świeżego powietrza, stanowi doskonałe miejsce do rozwoju dla grzybów, bakterii i pasożytów. I właśnie dlatego swędzenie pod pachami może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym, grzybicy lub chorobie pasożytniczej. Jak je rozpoznać?

 • Grzybica: skóra jest zaczerwieniona, a na jej powierzchni można zauważać różnego rodzaju zmiany (krostki, a nawet pęcherzyki), obszar objęty grzybicą z czasem zaczyna się powiększać, mogą być nim objęte również pachwiny. Grzybicą można zarazić się na basenie lub nie przestrzegając zasad higieny (używając tej samej gąbki lub ręcznika z inną osobą). Grzybicę pach leczy się dość długo, jak też może po jakimś czasie pojawić się ponownie. 
 • Zakażenie bakteryjne: poza swędzeniem pod pachami, pojawiają się także pęcherze wypełnione ropą. Rozwój bakterii może być związany z niewłaściwym dbaniem o higienę oraz nadmiernym poceniem. Występuje również u osób aktywnych fizycznie. 
 • Pasożyty, świerzbowiec ludzki: preferują ciepłe miejsca na ciele, dlatego często pojawiają się pod pachami lub w pachwinach. Uporczywe swędzenie pod pachami nasila się w nocy, towarzyszy mu drobna, grudkowata wysypka.
Każdy z wyżej wymienionych problemów wymaga konsultacji lekarskiej oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Niezbędna będzie też szczególnie uważna i skrupulatna higiena osobista. 

Uporczywe swędzenie pod pachami - objaw choroby?

Może się zdarzyć, że swędzenie pach jest jednym z wielu objawów niebezpiecznych chorób. Jeśli wykluczone zostały już podrażnienie skóry, alergia, grzybica, zakażenie bakteryjne lub pasożyt, warto udać się do lekarza celem dalszej diagnostyki. Za swędzeniem pach mogą bowiem stać:

 • cukrzyca, 
 • schorzenia wątroby, 
 • choroby autoimmunologiczne,
 • nowotwory.

Warto wiedzieć, że za objaw choroby nowotworowej uznaje się swędzenie pach trwające ponad 6 tygodni. Może to świadczyć o rozwoju m.in. chłoniaka (zarówno ziarniczego, jak i nieziarniczego) oraz raka piersi. Jest to więc bez wątpienia objaw, którego nigdy nie należy lekceważyć, ale udać się do specjalisty - szybsza diagnostyka zawsze daje większe szanse na efektywne leczenie.

Jak poradzić sobie ze swędzeniem pach? Domowe sposoby

Jeśli swędzenie pach ma związek z podrażnieniem skóry lub stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków, warto spróbować domowych sposobów, które pomogą ograniczyć świąd. A są to:

 • okłady z naparu z rumianku, 
 • smarowanie pach olejkiem z aloesu, 
 • golenie pach i pachwin w trakcie kąpieli, kiedy naskórek jest odpowiednio zmiękczony, 
 • częste mycie i wycieranie pach do sucha po kąpieli, 
 • stosowanie antyperspirantów niezawierających alkohol lub aluminium, 
 • używanie maści zawierających w swoim składzie pantenol lub alantoinę (te dostępne bez recepty można sprawdzić na Ceneo.pl.
Dodając do tego dbałość o higienę, można mieć nadzieję, że objawy szybko ustąpią. Kiedy z problemem należy zwrócić się do lekarza? Jeśli swędzenie pod pachami odczuwa dziecko lub problem nie zmniejsza się po tygodniu stosowania domowych metod.
Autor: Nina Klinicka