Data publikacji:

Nadmierne pocenie – przyczyny i leczenie problemu

Pocenie się to naturalny i potrzebny proces, którego ludzie doświadczają podczas wysiłku, stresu czy choroby. Niestety, w niektórych sytuacjach nadmierna potliwość pojawia się zupełnie bez powodu. Problem ten jest często powodem skrępowania i kompleksów. Tłumaczymy, co może być przyczyną nadmiernego pocenia i jak sobie z nim poradzić.
przyczyny pocenia się

Pocenie – proces niezbędny dla zdrowia organizmu

Większość ludzi walczy z nim na co dzień, stosując antyperspiranty i inne środki zmniejszające jego objawy. Mowa o poceniu – procesie, który dotyczy bez wyjątku wszystkich. Warto pamiętać, że pocenie jest nie tylko naturalne, ale i bardzo potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wytwarzanie potu ma przede wszystkim funkcję termoregulacyjną. Poprzez gruczoły potowe, których na całym ciele jest przeszło aż 3 miliony, usuwane są również produkty przemiany materii.

W skład potu wchodzą woda, sole mineralne, mocznik, kwas moczowy oraz amoniak. Co ciekawe, czysty pot zdrowej osoby nie ma nieprzyjemnego zapachu. Zyskuje go dopiero po kontakcie z bakteriami bytującymi na skórze.

Nadmierne pocenie się to przyczyna kompleksów

Nierzadko zdarza się, że organizm produkuje znacznie więcej potu niż jest to niezbędne. Nadmierna potliwość to przyczyna dyskomfortu i skrępowania. Dolegliwość ta ogólnie nazywana jest hiperhydrozą i ma swoje przyczyny w kilku różnych źródłach.

Hiperhydroza może dotyczyć niemal każdej części ciała. Najczęściej są to pachy, stopy oraz dłonie. Niektóre osoby uskarżają się również na nadmierne pocenie się skóry głowy.
Nadmierną potliwość należy leczyć, przede wszystkim ze względu na jej negatywny wpływ na samoocenę. Osoby, które pocą się bardzo intensywnie, często unikają kontaktów towarzyskich. Zwykłe podanie dłoni czy zdjęcie butów w domu znajomego stają się bardzo stresującymi przeżyciami.

Nadmierne pocenie się – przyczyny

Walkę z nadpotliwością należy rozpocząć od zdiagnozowania przyczyny problemu. A to nie zawsze okazuje się łatwe – częstą koniecznością jest wykonanie badań lekarskich. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernego pocenia?
  • Nadmierne pocenie – podłoże genetyczne
Skłonność do wzmożonej potliwości może być przekazywana w genach. Jeśli taki problem dotyczył któregoś z twoich rodziców, istnieje szansa, że hiperhydroza dotknie także i ciebie.
  • Cukrzyca przyczyną nadpotliwości
Nadmierne pocenie w nocy może być objawem cukrzycy. Jeśli zauważasz u siebie taki symptom, warto udać się do lekarza i wykonać badanie poziomu cukru. U diabetyków intensywne pocenie występuje głównie pod pachami i na skórze głowy.
  • Nadmierne pocenie w gorączce
Intensywne wytwarzanie potu przez skórę może być objawem rozwijającej się infekcji. Z pewnością nieraz doświadczyłeś tzw. zimnych potów w trakcie przeziębienia. Jest to sytuacja tymczasowa, którą nie musisz się przejmować. Wręcz przeciwnie – pocenie się w gorączce to znak, że organizm walczy z drobnoustrojami.
  • Pocenie się w niedoczynności tarczycy
Pocisz się cały czas, bez względu na poziom aktywności czy samopoczucie? Uwaga – to może być niedoczynność tarczycy. Chorobie zwykle towarzyszą kołatania serca, bezsenność oraz uczucie duszności. Jeśli zauważyłeś je u siebie, jak najszybciej wykonaj badanie poziomu TSH!
  • Nadmierne pocenie podczas menopauzy
Na wzmożoną potliwość skarżą się również kobiety w okresie przekwitania. Temu procesowi towarzyszą jednak inne objawy, które trudno zbagatelizować. Mowa o dusznościach, zawrotach głowy i zaniku miesiączki.
  • Nadpotliwość objawem raka i zawału
Do bardzo intensywnego pocenia się dochodzi u osób chorujących na nowotwory. Należy pamiętać, że silna nadpotliwość pojawiająca się wraz z bólem w klatce piersiowej to typowe objawy zawału mięśnia sercowego. Taka sytuacja wymaga natychmiastowego wezwania karetki pogotowia!

Jak zwalczyć nadmierne pocenie?

Jak widać, w wielu przypadkach nadpotliwość jest zjawiskiem czasowym, mającym związek z chorobą. Zwykle po wdrożeniu leczenia farmakologicznego, objaw ten zanika. Jeśli jednak nadmierne pocenie ma związek z uwarunkowaniami genetycznymi lub wysokim poziomem stresu, trzeba poradzić sobie z nim innymi sposobami.
  • Antyperspiranty do zadań specjalnych
Pierwszym i najprostszym sposobem na utrzymanie nadpotliwości w ryzach jest stosowanie antyperspirantów. Zwykłe kosmetyki tego typu mogą okazać się niewystarczające w przypadku bardzo silnego pocenia. Osobom z nadmierną potliwością poleca się antyperspiranty apteczne oraz tzw. blokery potu. Te preparaty hamują aktywność gruczołów potowych nawet na kilka dni, dlatego wystarczy stosować je 1-2 razy w tygodniu.
Domową terapię leczenia nadpotliwości można uzupełnić o żele pod prysznic hamujące produkcję potu. Do stóp oraz dłoni warto stosować środki o działaniu miejscowym.
  • Zmiana diety
Aby ograniczyć pocenie się, wyeliminuj ze swojej diety produkty przetworzone, fast foody i słodycze. Warto zrezygnować z ostrych przypraw i słodyczy. Pij również sporo wody mineralnej.
  • Zioła w walce z nadmiernym poceniem
Picie naparów z niektórych ziół może „uspokoić” gruczoły potowe. Sięgaj po szałwię, pokrzywę, skrzyp polny oraz miętę.
  • Wybieraj dobrej jakości odzież
Osoby z nadmierną potliwością powinny bacznie dokonywać zakupów nowych ubrań. Najlepiej sprawdzą się te z naturalnych tkanin, takich jak bawełna i len. Te tkaniny gwarantują skórze dostęp do świeżego powietrza. Unikaj strojów z materiałów sztucznych i mało przewiewnych.

Nadmierne pocenie – możesz z nim wygrać

Bardzo intensywne pocenie zawsze wymaga konsultacji lekarskiej, która wykluczy istnienie poważnych chorób. Jeśli przyczyną problemu okaże się genetyka, zmień swój tryb życia, a w szczególności dietę oraz kosmetyki.
Autorka: Joanna Stanuch