Data publikacji:

Witamina B8 – na cukrzycę i nie tylko. Jaki inozytol wybrać?

Inozytol to substancja ceniona w leczeniu rozmaitych chorób, w tym przede wszystkim cukrzycy. Choć zamiennie nazywa się go witaminą B8, w istocie jest związkiem jedynie przypominającym witaminę. Sprawdź, jak działa oraz jaki inozytol wybrać, jeśli zdecydujesz się na jego suplementację.
Jaki inozytol wybrać

Czym jest inozytol?

Inozytol jest organicznym związkiem, który należy do węglowodanów z grupy witaminoidów – substancji podobnych do witamin. Choć nie jest oficjalnie uznawany za witaminę, stanowi istotny składnik diety i powszechnie nazywa się go witaminą B8. Inozytol występuje naturalnie w organizmach zwierząt i roślin; może być także produkowany przez organizm człowieka.

Jakie są naturalne źródła inozytolu?

Inozytol występuje w różnych produktach spożywczych, takich jak owoce, warzywa, orzechy, nasiona i pełnoziarniste produkty zbożowe. Do najbogatszych naturalnych źródeł inozytolu zaliczają się nasiona słonecznika, płatki owsiane, soczewica, szpinak, awokado i cytrusy. Regularne spożywanie tych produktów może przyczynić się do zwiększenia poziomu inozytolu w organizmie, o czym powinny pamiętać osoby wykazujące zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B8.

Inozytol – właściwości

Inozytol pełni ważne funkcje w organizmie. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, przekazywania sygnałów między komórkami oraz poprawnego metabolizmu lipidów.
Inozytol jest substancją szczególnie ważną dla cukrzyków, a zwłaszcza osób zmagających się z cukrzycą typu 2. Badania kliniczne przeprowadzone na osobach z cukrzycą dowiodły, że regularnie przyjmowany inozytol:
  • reguluje poziomu glukozy we krwi,
  • przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłań związanych z cukrzycą, takich jak choroby sercowo-naczyniowe,
  • zmniejsza poziom stresu oksydacyjnego,
  • odgrywa ważną rolę w metabolizmie lipidów i regulacji poziomu cholesterolu.
  • Na co pomaga inozytol?

    Poza pozytywnym wpływem na gospodarkę cukrową organizmu inozytol oddziałuje również na inne układy. Dzięki poprawie przewodnictwa nerwowego między komórkami może mieć korzystny wpływ na zdrowie psychiczne, wspomagając leczenie zaburzeń nastroju, takich jak stany lękowe, a nawet depresja.
    Warto dodać, że inozytol odgrywa istotną rolę w leczeniu zespołu policystycznych jajników (PCOS). Witamina B8 wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną kobiety, niwelując nieprzyjemne objawy, a nawet przyczyniając się do poprawy płodności. O inozytolu powinny więc pamiętać również kobiety starające się o dziecko; jego prawidłowy poziom sprzyja zagnieżdżeniu się zarodka w macicy po zapłodnieniu. Dostrzeżono także, że inozytol sprawdza się w leczeniu innych problemów na tle hormonalnym u kobiet, w tym hirsutyzmu, nieregularnych cykli miesiączkowych czy obecności pęcherzy na jajnikach.
    Dzięki wszechstronnemu wpływowi na gospodarkę hormonalną i lipidową inozytol może okazać się przydatny także w trakcie procesu odchudzania. Witamina B8 reguluje poziom glukozy we krwi, wspomaga metabolizm tłuszczów i poprawia nastrój, dzięki czemu gubienie zbędnych kilogramów może okazać się prostsze Trzeba jednak zaznaczyć, że inozytol sam w sobie nie jest środkiem, który odchudza, a raczej dodatkowym wsparciem w walce o zgrabną sylwetkę!

    Niedobór inozytolu – objawy

    Jak rozpoznać u siebie niedobór inozytolu? Niepokój powinny wzbudzić przede wszystkim następujące symptomy:
  • zaburzenia nastroju (stany lękowe, rozdrażnienie, apatia),
  • zaburzenia metaboliczne (np. podwyższenie poziomu złego cholesterolu),
  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • problemy z zajściem w ciążę.
  • Oczywiście, wspomniane objawy mogą zwiastować wiele różnych chorób oraz niedoborów, dlatego po ich dostrzeżeniu należy skonsultować się z lekarzem. Przed podjęciem decyzji o suplementacji inozytolu warto wykonać szczegółowe badania, które określą, czy jego zażywanie jest zasadne.

    Jaki inozytol wybrać?

    Chociaż suplementy diety z inozytolem są dostępne bez recepty, przed ich zażywaniem warto skonsultować się z lekarzem lub w przypadku problemów cukrzycowych – z dietetykiem. Specjalista pomoże w doborze odpowiedniego rodzaju suplementu, jak również dawki inozytolu.
    Na rynku dostępne są różne formy inozytolu, w tym między innymi myo-inozytol i D-chiro-inozytol. Obie te formy inozytolu są dobrze tolerowane przez organizm i wykazują korzystne właściwości. Suplementy z inozytolem są bezpieczne i rzadko wywołują skutki uboczne – jako że jest to substancja syntezowana przez ludzki organizm w naturalnych warunkach. Ze względu na jego rozpuszczalność w wodzie, nadmiar inozytolu zostaje zazwyczaj wydalony z organizmu przez układ moczowy.
    Suplementy z inozytolem dostępne są w formie kapsułek oraz proszków. Która opcja sprawdzi się lepiej? Inozytol w proszku okaże się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, ponadto możesz łatwo dopasować dawkę dla siebie. Suplement możesz spożywać z wodą lub innym napojem.

    Jaką dawkę inozytolu przyjmować?

    Dzienną dawkę inozytolu warto ustalić z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem. Z reguły jednak przyjmuje się, że suplementy z witamin B8 należy stosować:
  • w PCOS: 50–100 mg dziennie,
  • w cukrzycy typu 2: od 200 mg do 4 g dziennie.
  • Jaki inozytol wybrać? Podsumowanie

    Inozytol to substancja niezbędna do poprawnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. U zdrowych osób odpowiedni poziom inozytolu można utrzymać, stosując zdrową, zbilansowaną dietę. W niektórych przypadkach, takich jak cukrzyca czy zespół policystycznych jajników, warto porozmawiać z lekarzem o suplementacji witaminy B8.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech