Data publikacji:

Aminokwasy na włosy – jak działają? Czy warto je stosować?

Aminokwasy to podstawowy budulec większości organizmów żywych. Są współodpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie wszystkich układów ciała, ale także to, jak prezentuje się ono „z zewnątrz”. Ich odpowiedni poziom wpływa na wygląd skóry, paznokci, a także włosów. Sprawdź, jak działają aminokwasy na włosy i czy ich suplementacja może poprawić stan twoich kosmyków.
Aminokwasy na włosy

Czym są aminokwasy?

Aminokwasy, inaczej kwasy aminowe, to podstawowe części składowe białek. Występują w związkach organicznych zawartych w żywych organizmach.
Aminokwasy dzielą się na dwie podstawowe grupy – endogenne i egzogenne. Aminokwasy endogenne to te, które organizm może syntezować samodzielnie, z kolei egzogenne musi przyjmować wraz z pożywieniem.

Jak aminokwasy wpływają na organizm?

Każdy organizm potrzebuje aminokwasów to sprawnego funkcjonowania – są one budulcami dla narządów wewnętrznych, mięśni, a także skóry, paznokci oraz włosów. Z aminokwasów organizm człowieka wytwarza niezbędne do życia białka.
Najważniejszym źródłem aminokwasów jest, rzecz jasna, dieta. To właśnie z pożywienia organizm pobiera niezbędne do wytworzenia białek substancje. Aminokwasy obecne są w większości grup produktów spożywczych – rybach, mięsie, nabiale, warzywach strączkowych, nasionach i zbożach, jajach. Przy zbilansowanej diecie trudno o ich niedobór, jednak w niektórych sytuacjach warto rozważyć ich suplementację.
Suplementy z aminokwasami są polecane osobom, które:
 • są bardzo aktywne – aminokwasy wspierają regenerację mięśni po treningach,
 • pracują fizycznie,
 • ze względu na stan zdrowia lub nieodpowiednią dietę cierpią na niski poziom aminokwasów w organizmie. Poziom aminokwasów można stwierdzić na podstawie badania – aminogramu.
 • Niedobór aminokwasów – objawy

  Niedostateczny poziom aminokwasów może doprowadzić do zróżnicowanych problemów zdrowotnych. Dotyczą one zarówno sfery fizycznej – bólu mięśni, stanów zapalnych, zapalenia stawów, wypadania włosów, jak i psychicznej. Niedobór aminokwasów może wywoływać zmęczenie, senność, a nawet depresję czy stany lękowe.
  Należy pamiętać, że jako podstawowe budulce organizmu aminokwasy wpływają na całe jego funkcjonowanie. Utrzymywanie zdrowej diety bogatej w różne produkty spożywcze i regularne badania to podstawowe sposoby na to, by utrzymać kwasy aminowe na prawidłowym poziomie.

  Jakie aminokwasy na włosy działają najsilniej?

  Jak wspomnieliśmy, aminokwasy mają znaczący wpływ na wygląd skóry, paznokci i włosów. Zwłaszcza te ostatnie szybko reagują na zaburzony poziom kwasów aminowych.
  Do najważniejszych aminokwasów wpływających na włosy zaliczamy:
 • argininę – stymuluje porost włosów poprzez usprawnienie przepływu tlenu do mieszków włosowych. Występuje w produktach mlecznych, rybach i orzechach;
 • metioninę – najsłynniejszy z aminokwasów siarkowych na włosy, który zapobiega ich wypadaniu. Znajdziesz go w mięsie, rybach oraz zbożach;
 • cystynę – wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Cystyna występuje w warzywach kapustnych, jajach i papryce;
 • cysteinę – kolejny aminokwas siarkowy, który odpowiedzialny jest za sprawny transport żelaza oraz cynku do komórek organizmu. Obecna jest w jajach, mięsie, zielonych warzywach, czosnku;
 • tyrozynę – jest odpowiedzialna za zabarwienie włosów. Tyrozyna jest niezbędna do wytwarzania melaniny, czyli barwnika skóry i włosów. Jej naturalne źródła to orzechy, jaja i ryby;
 • taurynę – zapobiega łamaniu i wypadaniu włosów. Obecna jest w rybach, owocach morza, mięsie.
 • Jak stosować aminokwasy na włosy?

  Jeśli twój organizm zdradza objawy niedoboru aminokwasów, warto wykonać badania, które pomogą w określeniu ich poziomu. Niski poziom aminokwasów to wskazanie do rozpoczęcia ich suplementacji.
  Suplementy z aminokwasami na włosy dostępne są w rozmaitych postaciach – kapsułkach, tabletkach lub proszku. Ten ostatni można mieszać z większością napojów, z jogurtami, a nawet dodawać do niektórych potraw.
  Sprawne dawkowanie aminokwasów w proszku może sprawiać problemy osobom niedoświadczonym. Kwasy aminowe w formie kapsułek są zdecydowanie prostsze w użyciu. Dobrych aminokwasów na włosy poszukuj wśród nutrikosmetyków.
  Nie musisz znać się na chemii, by dopasować aminokwasy na włosy dla siebie! Wśród dobrze ocenianych specyfików znajdziesz specjalnie skomponowane mieszanki, które dostarczą twoim włosom najważniejszych aminokwasów we właściwych ilościach. Przykładem są aminokwasy na włosy od Noble Health – to idealna kompozycja cysteiny, metioniny, witamin i minerałów, które wzmacniają włosy i dobroczynnie wpływają na ich porost.
  Jeśli chcesz wypróbować aminokwasy na włosy w proszku, warto wypróbować prosty w użyciu preparat Hair Care Panda Amino Hero. W uroczym opakowaniu znajdziesz bezglutenowy, pozbawiony laktozy proszek aminokwasowy, który możesz stosować na wiele rozmaitych sposobów.

  Aminokwasy na włosy – podsumowanie

  Aminokwasy mają ogromny wpływ na stan całego organizmu, w tym również na włosy. Jeśli zauważasz, że twoje kosmyki są słabe, wypadają i łamią się, a jednocześnie odczuwasz zmęczenie i inne niepokojące dolegliwości, warto wykonać badanie poziomu aminokwasów. Niski wynik to wskazanie do rozpoczęcia suplementacji. Nie zapominaj jednak o podstawie, jaką jest różnorodna i zdrowa dieta.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Joanna Plech