Data publikacji:

Nerwobóle w klatce piersiowej: przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Nerwobóle w klatce piersiowej - stres, nerwica czy może niezdiagnozowana choroba układu oddechowego lub krążenia? Przyczyn nerwobólu może być wiele. Sprawdź, co jest przyczyną nerwobóli i jak je leczyć.
nerwobóle w klatce piersiowej

Nerwobóle - przyczyny

Nerwobóle pojawiają się wtedy, gdy nerwy przewodzące bodźce bólowe ulegną uszkodzeniu w wyniku ucisku czy stanu zapalnego. Mogą też wynikać z silnego stresu, który powoduje większe ich napięcie. Nerwobóle mogą pojawiać się w przebiegu takich chorób, jak:

  • półpasiec,
  • cukrzyca,
  • borelioza,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • toczeń rumieniowaty,
  • stwardnienie rozsiane.

Inne, możliwe przyczyny nerwobólów to urazy czy mechaniczne uszkodzenia nerwów podczas operacji chirurgicznych. Niestety, w wielu przypadkach przyczyna nerwobólów pozostaje zagadną, mimo rozszerzonej diagnostyki zleconej przez lekarza. Mówimy wówczas o nerwobólach idiopatycznych.

Nerwobóle w klatce piersiowej - objawy

Nerwobóle są objawem samym w sobie. Mają zazwyczaj nagły początek i charakteryzują się dużym nasileniem. Chorzy często opisują je jako piekące, kłujące czy nawet wręcz palące. Lokalizacja bolesności zależy do nerwu, który jest objęty nieprawidłowościami. 


Przeczytaj także: Jak radzić sobie ze stresem? Poznaj 5 sposobów na stres


Częstość występowania nerwobóli to kwestia indywidualna. Pacjenci skarżą się zazwyczaj na nawracające napady nerwobóli, pomiędzy którymi występuje przerwa bez żadnych objawów, która może trwać od kilku godzin do kilku tygodni. Nerwobóle mogą też występować pojedynczo lub w rytmicznych odstępach - nie ma na to reguły.

Nerwobóle - diagnostyka

Pierwszym krokiem jest umówienie się na wizytę z lekarzem rodzinnym. Internista przeprowadzi z tobą wywiad, zbada cię dokładnie, zleci badania dodatkowe lub skieruje cię do razu do specjalisty, by wykluczyć inne możliwe przyczyny bolesności.
Możesz dostać skierowanie do neurologa, neurochirurga lub kardiologa. Uczucie pieczenia lub kłucia w klatce piersiowej może też być objawem nerwicy, dlatego możesz też otrzymać skierowanie do psychiatry, jeśli twoje pozostałe objawy i dane z wywiadu wskazują na zaburzenia nerwicowe.

Co na nerwobóle w klatce piersiowej? Leczenie

Nerwobóle, choć czasami uciążliwe, w większości przypadków nie stanowią dużego zagrożenia dla zdrowia i życia. Lekarz zalecają, by leczyć się nie tylko doraźnie, ale też ogólnie - przez stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety bogatej w warzywa i kwasy Omega-3, regularne uprawianie sportu i suplementowanie diety witaminą B.

  • Nerwobóle o niedużym nasileniu

Leczenie nie zawsze jest konieczne w przypadku łagodnych nerwobóli. Objawy przechodzą zazwyczaj samoistnie w przeciągu 3-14. dni. Jednak jeśli nerwobóle uniemożliwiają ci normalne funkcjonowanie, powinnaś zażyć niesterydowy lek przeciwbólowy (jeśli nie masz przeciwskazań) np. ibuprofen lub inny lek przepisany przez lekarza. 
Inne metody leczenia to ciepłe okłady w miejscu bolesności. Mogą to być plastry rozgrzewające, które dostaniesz w aptekach (także tych internetowych) lub termos z gorącą wodą. Niektórzy bardzo sobie chwalą także rozgrzewające masaże pleców oraz rozgrzewającą maść końską.

  • Nerwobóle o dużym nasileniu

Podstawą leczenia powinno być wyeliminowanie przyczyny nerwobóli, dlatego wcześniej konieczne jest postawienie trafnej diagnozy. Lekarz może zlecić leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwdepresyjne, a także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne na receptę. 


Przeczytaj także:
  1. Tabletki uspokajające Positivum. Opinie, skład i działanie
  2. Domowe sposoby na ból zęba - co na ból zęba?
  3. Ataki paniki - jak reagować? Przyczyny, objawy i zapobieganie


Autor: Natalia Ciszewska