Data publikacji:

Domowe sposoby na ból zęba – co na ból zęba?

Zęby bolą nie bez powodu. Przyczyną dyskomfortu i bolesności może być uszkodzenie zęba w wyniku próchnicy lub uszkodzenia jego zewnętrznej powierzchni ochronnej, czyli szkliwa.

Żadne domowe sposoby na ból zęba nie są w stanie efektywnie poradzić sobie z przyczyną problemu i nie zastąpią wizyty u stomatologa, ale pomogą złagodzić ból i pozwolą ci przetrwać do czasu wizyty u specjalisty.

Sprawdź, co na ból zęba jest najlepsze, jakie domowe sposoby na ból zęba stosować i jakie leki bez recepty na ból zęba aplikować. Przeczytaj.

uśmiechająca się kobieta

Ból zęba – kiedy trzeba iść do dentysty?

Tak szybko, jak jest to możliwe. Nigdy nie zwlekaj z wizyta u stomatologa, jeśli odczuwasz bolesność w jamie ustnej. Ból zęba oznacza najprawdopodobniej, że w jego okolicy rozwinęła się infekcja bakteryjna. Ząb z próchnicą należy jak najszybciej oczyścić, by nie doszło do jego obumarcia przez namnażające się bakterie.

Wizyta u dentysty nie zawsze jest możliwa od razu, szczególnie, gdy ząb zaczyna boleć wieczorem lub w nocy, dlatego warto zapoznać się z domowymi sposobami na ból zęba, które pomogą ci dotrwać do wizyty u stomatologa.

Domowe sposoby na ból zęba

Pij napar z hibiskusa co 15-30 minut

Hibiskus to nie tylko piękna, ale też zdrowa roślina. Kwiat hibiskusa jest doskonałym źródłem witaminy C, która w naturalny sposób zapobiega rozwinięciu się próchnicy. Przygotuj napar w domu i wlej go do termosu.

Przyswajalność witaminy C przez organizm jest ograniczona, dlatego zamiast wypijać szklankę naparu od razu, dawkuj go sobie, popijając go po kilka łyków co kilkanaście, kilkadziesiąt minut.

Pasta czosnkowa na ból zęba

Posiekaj drobno czosnek lub zmiażdż go za pomocą moździerza. Tak przygotowaną pastę wymieszaj z odrobiną soli i zaaplikuj ją w okolicy bolącego zęba na kilka minut.

Następnie przepłucz jamę ustną wodą z solą. Allicyna zawarta w czosnku naturalne zwalcza infekcje bateryjne i grzybicze.

Maść z olejkiem z drzewa herbacianego, goździków i z cynamonem

Zmieszaj wszystkie składniki ze sobą w szklanym pojemniku. Tak przygotowaną maść nałóż w okolicę bolącego miejsca za pomocą drewnianego patyczka. Możesz na początku poczuć mrowienie i pieczenie, które powinny po kilku minutach minąć.

Zimny okład z lodu

Przyłóż do policzka na wysokości bolesności lód w plastikowym woreczku lub kostki lodu zawinięte w ściereczkę kuchenną. Taki okład możesz też przykładać bezpośrednio do zęba w jamie ustnej.

Leki bez recepty na ból zęba

Leki bez recepty na ból zęba przyniosą krótkotrwałą ulgę i pomogą ci przetrwać do czasu wizyty u stomatologa, ale pamiętaj, że nie zastąpią wizyty u specjalisty, bo nie są w stanie usunąć przyczyny bolesności.

Możesz stosować aspirynę, którą należy wypić od razu po rozpuszczeniu w wodzie. Rozpuszczoną aspiryną możesz też płukać jamę ustną lub stosować miejscowo w okolicy bolącego zęba, np. za pomocą okładu z wacika.

Inną możliwością jest zrobienie pasty z aspiryny do rozpuszczenia w wodzie. Pokruszoną tabletkę należy wymieszać z niewielką ilością wody.

Tak przygotowaną pastę możesz zaaplikować na ząb i w jego okolicy za pomocą patyczka kosmetycznego.

Inne leki wykazujące działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, które sprawdzą się w przypadku bólu zęba:
  • paracetamol;
  • ibuprofen;
  • pyralgina.