Ataki paniki dotyczą aż 9% populacji, częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Dokładne przyczyny ich występowania nie są znane. Wiadomo, że ataki często są odpowiedzią na silny i nagły stres lub towarzyszą zaburzeniom psychicznym, takim jak:
Atak paniki średnio trwa od kilku do kilkunastu minut. Maksymalnie może trwać dwie godziny, ale rzadko się to obserwuje. Objawy ataku paniki mogą się różnić u poszczególnych osób. Są to najcześciej:
Jeśli jesteś w domu, możesz przeczekać atak w… wannie. Owiń się ręcznikiem lub kocem i wejdź do pustej wanny lub do wanny z ciepłą wodą. Połóż się i przeczekaj atak. Możesz zapalić świeczki lawendowe lub dodać do wody kilka kropel lawendowego olejku eterycznego, który działa uspokajająco.
Pomoc przy ataku paniki polega przede wszystkim na wsparciu psychicznym, ale nie tylko. Możesz otworzyć szeroko okna, podać szklankę zimnej wody do wypicia lub po prostu wysłuchać, jeśli osoba będzie chciała z tobą porozmawiać.
Staraj się nie oceniać i próbować zrozumieć problem. To trudne, ale kompletnie niepotrzebne w chwili, kiedy ktoś ma atak. Skup się na tej osobie, ale nie analizuj i nie oceniaj jej. Po prostu ją zaakceptuj.
Podstawą leczenia jest psychoterapia z psychologiem. Konieczne może się okazać włączenie leków, które przepisuje psychiatra.