Powodują nadwagę, uzależniają, przyczyniają się do rozwoju cukrzycy. Te zgubne skutki jedzenia słodyczy na pewno są ci już znane. Nadużywanie cukru powoduje jednak wiele innych, zaskakujących negatywnych rezultatów. Sprawdź, czy i ty nie sięgasz po słodycze zbyt często!
Na początku warto zaznaczyć, że kawałek czekolady lub ciastko od czasu do czasu jeszcze nikogo nie zabiły. Nie ma niczego złego w okazjonalnym sięganiu po słodycze tym bardziej, jeśli są dobrej jakości. Wiele z ich składników, w umiarkowanych ilościach ma dobroczynny wpływ na twój organizm – przykładem jest czekolada.
Problem pojawia się, gdy po słodycze sięgasz kompulsywnie – z nudów lub w sytuacjach stresowych. To może być jeden z objawów, że jesteś u progów uzależnienia od cukru i najwyższa pora z niego zrezygnować. Zwłaszcza, że nadmiar słodyczy odbija się dosłownie na wszystkich organach twojego ciała.
Czemu tak wiele osób szuka sposobu na odcięcie się od słodyczy? Okazuje się, że pozornie niewinne, sklepowe przekąski mogą działać jak narkotyk. Osoby, które sięgają po słodycze po to, by poprawić sobie nastrój, przyzwyczajają swój mózg do takiego „wspomagacza” dobrego samopoczucia. Bardzo łatwo jest przekroczyć cienką linię między okazjonalnym sięganiem po słodycze, a uzależnieniem, które trudno będzie zwalczyć. Z tego względu osoby, które czują słabość do łakoci, powinny mieć się na baczności oraz dawkować sobie słodkie przekąski. Dotyczy to zwłaszcza dzieci.
Zauważasz poniższe objawy u siebie? Uważaj – twoje ciało może alarmować, że czas zniwelować poziom spożywanego cukru. Niektóre reakcje organizmu mogą nie przywodzić skojarzenia z częstym sięganiem po słodkości.
Mimo, że używasz dobrych kosmetyków, twoja skóra ma skłonność do trądziku lub jest szara i zmęczona? Spróbuj odstawić słodycze. Wahania poziomu cukru we krwi prowadzą do szybszego starzenia się skóry i jej większej podatności na niedoskonałości. Cukier jest również zabójcą włókien kolagenowych, które stanowią podporę dla młodej i jędrnej cery.