Data publikacji:

Negatywne skutki jedzenia słodyczy, które cię zaskoczą

Powodują nadwagę, uzależniają, przyczyniają się do rozwoju cukrzycy. Te zgubne skutki jedzenia słodyczy na pewno są ci już znane. Nadużywanie cukru powoduje jednak wiele innych, zaskakujących negatywnych rezultatów. Sprawdź, czy i ty nie sięgasz po słodycze zbyt często!

Słodycze – jak często możesz je jeść?

Na początku warto zaznaczyć, że kawałek czekolady lub ciastko od czasu do czasu jeszcze nikogo nie zabiły. Nie ma niczego złego w okazjonalnym sięganiu po słodycze tym bardziej, jeśli są dobrej jakości. Wiele z ich składników, w umiarkowanych ilościach ma dobroczynny wpływ na twój organizm – przykładem jest czekolada.

Problem pojawia się, gdy po słodycze sięgasz kompulsywnie – z nudów lub w sytuacjach stresowych. To może być jeden z objawów, że jesteś u progów uzależnienia od cukru i najwyższa pora z niego zrezygnować. Zwłaszcza, że nadmiar słodyczy odbija się dosłownie na wszystkich organach twojego ciała.

Uwaga: słodycze uzależniają

Czemu tak wiele osób szuka sposobu na odcięcie się od słodyczy? Okazuje się, że pozornie niewinne, sklepowe przekąski mogą działać jak narkotyk. Osoby, które sięgają po słodycze po to, by poprawić sobie nastrój, przyzwyczajają swój mózg do takiego „wspomagacza” dobrego samopoczucia. Bardzo łatwo jest przekroczyć cienką linię między okazjonalnym sięganiem po słodycze, a uzależnieniem, które trudno będzie zwalczyć. Z tego względu osoby, które czują słabość do łakoci, powinny mieć się na baczności oraz dawkować sobie słodkie przekąski. Dotyczy to zwłaszcza dzieci.

Zgubne skutki jedzenia słodyczy

Zauważasz poniższe objawy u siebie? Uważaj – twoje ciało może alarmować, że czas zniwelować poziom spożywanego cukru. Niektóre reakcje organizmu mogą nie przywodzić skojarzenia z częstym sięganiem po słodkości.

Chroniczny, pogorszony nastrój

Dawniej nie miałaś z tym problemu, ale od dłuższego czasu męczą cię huśtawki nastrojów – z przewagą tych złych. W twoim życiu nie wydarzyło się nic złego – co więc może być powodem gorszego humoru? Okazuje się, że… nadmiar słodyczy. Duże ilości cukru wywołują gwałtowną produkcję endorfin. Jeśli wprowadzasz się w taki stan często, twój mózg uzależni się od nich, a na ich brak będzie reagował złym nastrojem, a nawet stanami depresyjnymi.

Gorsza koncentracja

Nie możesz skupić się w pracy lub szkole? Ciągle chce ci się spać? Słodycze mogą być za to odpowiedzialne. Gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi to winowajca senności, rozkojarzenia i otępienia. Sięganie po słodycze podczas, gdy musisz być skoncentrowana, to jedna z najgorszych rzeczy, jaką możesz zrobić. Zamiast cukru w najprostszej postaci, postaw na węglowodany, które będą uwalniały się stopniowo – np. te z pełnoziarnistego pieczywa.

Problemy skórne

Mimo, że używasz dobrych kosmetyków, twoja skóra ma skłonność do trądziku lub jest szara i zmęczona? Spróbuj odstawić słodycze. Wahania poziomu cukru we krwi prowadzą do szybszego starzenia się skóry i jej większej podatności na niedoskonałości. Cukier jest również zabójcą włókien kolagenowych, które stanowią podporę dla młodej i jędrnej cery.

Obniżone libido

Nie masz takiej ochoty na seks jak dawniej? Powodów może być bardzo wiele – wśród nich znajduje się nadużywanie słodyczy. Ma to związek ze zmęczeniem i dekoncentracją (o czym wspomniano w punkcie wyżej), ale i pogorszonym krążeniem, co ma szczególne znaczenie dla sprawności seksualnej panów.

Stany zapalne stawów

Coraz częściej dokuczają ci bóle i sztywność stawów? Być może to dlatego, że zbyt często sięgasz po cukier, który destrukcyjnie wpływa na kolagen – białko niezbędne dla ich prawidłowej pracy.

Częstsze infekcje

Czy wiesz, że cukier zaburza zdolność czerwonych krwinek do obrony organizmu przed drobnoustrojami? To sprawia, że osoby, które nadużywają słodyczy, chorują częściej, a infekcje trwają u nich dłużej.

Problemy trawienne

Cukier jest pożywką dla grzybów naturalnie występujących w układzie pokarmowym człowieka. Gdy cukru jest zbyt dużo, dobroczynne grzyby nadmiernie się rozrastają, powodując w twoich jelitach spustoszenie. Efektem są wzdęcia, niestrawność i gazy.

Cholesterol

Nawet, jeśli jesteś szczupła i możesz pozwolić sobie na to, by jeść dużo, nie oznacza to, że możesz jeść byle co. Kiedy ostatnio badałaś poziom cholesterolu? Osoby, które zbyt często sięgają po słodycze są narażone na jego podwyższony poziom, a tym samym – chorobę miażdżycową.

Częste wizyty u dentysty

Cukier to doskonała pożywka dla bakterii próchnicowych. Nawet jego niewielkie ilości dotrą do najmniejszych zakamarków twojej jamy ustnej, co może doprowadzić do ubytków. Twoje zęby wymagają częstych wizyt u dentysty? Być może czas ograniczyć słodycze.

Cienie pod oczami

Udowodniono, że zbyt wysoki poziom cukru we krwi wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie nadnerczy, co przyczynia się do powstawania cieni pod oczami. Odstaw cukier, a być może zaoszczędzisz na drogich kremach i korektorach pod oczy.

Czy słodycze mogą być zdrowe?

Tak, jeśli sięgasz po te z naturalnych składników, najlepiej bez dodatku białego cukru. Nie ma niczego złego również w domowych łakociach, pod warunkiem, że do ich przygotowywania stosujesz zdrowe i bezpieczne składniki. Zamiast cukru, stawiaj na jego lepsze zamienniki – np. miód, cukier brzozowy, syrop klonowy. Nie odczujesz różnicy w smaku, a twój organizm będzie ci wdzięczny.
Nadużywanie słodyczy prowadzi do wielu, negatywnych skutków, których wielu nie wiąże ze słodkimi przekąskami. Wystarczy odstawić słodycze na pewien czas, by zauważyć różnicę w ogólnym samopoczuciu oraz wyglądzie. Zdecydujesz się na detoks od słodyczy?
Autorka: Joanna Stanuch