Data publikacji:

Na którym boku lepiej spać? Prawidłowa pozycja spania

W jaki sposób powinniśmy spać? To pytanie wydaje się absurdalne, ale ma naukowe podstawy. Czy lepiej spać na lewym, czy prawym boku? A może zdrowsze dla człowieka jest spanie na brzuchu lub na plecach? W jakiej pozycji kręgosłup najlepiej odpoczywa? Czy powinieneś podkładać pod głowę wysokie poduszki? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z prawidłową pozycją do spania.

na którym boku spać

Jaka pozycja do spania jest najzdrowsza dla  kręgosłupa?

W łóżku spędzamy ok. 1/3 doby. Mimo to wiele osób nie przykłada zbyt dużej uwagi do tego, na czym oraz w jaki sposób śpi. Wybór niewygodnego i niezdrowego materaca to jedno, ale warto wziąć pod uwagę także pozycję zasypiania. Nieprawidłowe ułożenie w czasie snu często prowadzi do bólu kręgosłupa i stawów. Jeśli po przespanej nocy czujesz ból mięśni, a twoja regeneracja jest na niskim sposobu, jest to wskazówka dla ciebie.

Wbrew pozorom najzdrowszą pozycją dla kręgosłupa, stawów i mięśni nie jest pozycja na boku. Nie dość, że obciąża tylko jedną stronę ciała, to na dodatek imituję inną pozycję, która jest przyczyną wielu dysfunkcji – pozycję siedzącą. Oznacza to, że przykurczone lub rozciągnięte są podobne partie mięśniowe, co podczas całego dnia pracy przy biurku.

Sprawdź również:Poduszka dla dziecka. Jaką wybrać?

Jeśli masz pracę siedzącą lub uskarżasz się na bóle mięśni i stawów, wypróbuj pozycję na plecach. Choć początkowo może wydawać się nieintuicyjna i zaśnięcie w niej przysporzy ci problemu, jest ona zalecana przez fizjoterapeutów. Nogi powinny być wyprostowane, ale jeśli początkowo odczuwasz dyskomfort, podłóż pod kolana poduszkę. Dłonie oprzyj na miednicy, dzięki czemu ustawisz barki w korzystnej pozycji i zapobiegniesz wypychaniu ich do przodu.

Należy jednak podkreślić, że nie jest to pozycja optymalna dla każdego. Spanie na plecach może negatywnie wpływać na drożność nosa i utrudniać oddychanie astmatykom lub osobom chrapiącym. Jeżeli zasypiając na plecach i twoje chrapanie się wzmaga, przyjmij pozycję na boku.

Najgorsza pozycja do spania

Wspomnieliśmy o najlepszej pozycji, więc pora na wskazanie najgorszej pozycji do spania. Bez wątpienia jest nią spanie na brzuchu. Taka pozycja mocno obciąża ramiona oraz lędźwiowy odcinek kręgosłupa powodując pogłębienie lordozy.

Dodatkowo ustawienie ciała sprzyja nienaturalnemu wykręcaniu szyi, co w konsekwencji objawia się bólem. Spanie na brzuchu może również odbić się negatywnie na trawieniu, bowiem w niektórych przypadkach generuje ucisk jelit. Jeśli rankiem towarzyszy ci ból lub dyskomfort, spróbuj zmienić pozycję spania.

Na którym boku należy spać – lewym czy prawym?

Inną dopuszczalną pozycją do spania, która nie generuje dużych problemów, jest pozycja na boku. Na którym boku spać i czy są pomiędzy nimi różnice? Jak się okazuje, wybór „na którym boku spać” ma wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wynika to z tego, że ciało człowieka nie jest symetryczne i ułożenie organów predysponuje do spania na lewym boku.

Jakie są korzyści ze spania na lewym boku?

  • Lepsza praca serca – pozycja na lewym boku ułatwia przepompowanie krwi do aorty. Podczas leżenia na prawym boku serce musi pokonać siłę grawitacji.
  • Mniejsze ryzyko refluksu – kwasy żołądkowe nie przedostają się do przełyku i nie wywołują zgagi.
  • Brak ucisku na trzustkę – w pozycji na lewym boku żołądek nie uciska trzustki i nie zaburza produkcji enzymów trawiennych.
  • Lepsze działanie śledziony – spanie na lewym boku poprawi pracę układu limfatycznego, co może przyczynić się do skuteczniejszego oczyszczania organizmu z toksyn.

Czy to oznacza, że od dziś powinieneś spać tylko na lewym boku? Nie do końca. Należy wziąć pod uwagę nie tylko organy wewnętrzne, ale i stawy oraz mięśnie. Spanie tylko w jednej pozycji może doprowadzić do nierównomiernego napięcia obu stron ciała, co pogorszy twoją stabilizację. Nie unikaj więc spania na prawym boku, ale pamiętaj o tym, że w niektórych przypadkach (np. podczas refluksu), obrócenie się na lewą stronę może pomóc.

Jak prawidłowo spać na boku?

Wyjaśniliśmy już, na jakim boku spać, ale czy wiesz, jak się prawidłowo ułożyć? Musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, w jakiej pozycji znajduje się twoja głowa. Poduszki powinny być dobrane w taki sposób, by linia kręgosłupa była prosta. Głowa nie może być więc zadarta do góry lub opuszczona na materac. Kolejnym ważnym punktem jest ułożenie na ramieniu. Popularnym błędem jest wysunięcie barku spod ciała do przodu. To bardzo nienaturalne ustawienie obręczy barkowej, destabilizujące głowę kości ramienia.

Podobny problem występuje w przypadku nóg. Złączenie kolan podczas spania na boku doprowadzi do wykoślawienia jednego z nich oraz obciąży biodro. Noga znajdująca się wyżej będzie wywierać stałą presję na panewkę stawu biodrowego, co często kończy się nieprzyjemnym bólem lub niedowładem. Aby tego uniknąć, włóż między nogi poduszkę. Dzięki temu wymusisz naturalne ustawienie stawów i zapewnisz sobie komfortowy sen.

Akcesoria, które poprawią twój sen

Poduszka wkładana pomiędzy kolana to rzecz, która zdecydowanie odmieni jakość twojego snu. Wiele osób odczuwa taką potrzebę instynktownie, czego efektem jest kołdra włożona pomiędzy nogi. Rozważ także wymianę podstawowej poduszki, wkładanej pod głowę. Wielu osobom ulgę w bólach szyi przynosi poduszka ortopedyczna. Jest wyprofilowana w taki sposób, że podpiera nie tylko głowę, ale i szyję.

Na którym boku spać przy refluksie?

Jak wyjaśniliśmy wyżej, z anatomicznego punktu widzenia korzystniejszą pozycją podczas refluksu jest spanie na lewym boku. Równie dobrze może sprawdzić się także spanie na plecach. W tym przypadku warto także ustawić tułów pod niewielkim kątem, by zapobiec spływaniu kwasu żołądkowego do przełyku. Wypróbuj oba sposoby i sprawdź, który przyniesie ci większą ulgę.

Autor: Szymon Sonik