Czym jest Ashwagandha – dawkowanie, działkowanie, skutki uboczne

Ashwagandha to suplement, który przebojem wdarł się na rynek odżywek treningowych. Choć wydaje się nowością, z potęgi ashwagandhy korzystano w medycynie ajurwedyjskiej od tysięcy lat. Zobacz, czym jest ashwagandha i jak wygląda dawkowanie i działanie tego suplementu

ashwagandha

Ashwagandha – co to?

Suplementy dla sportowców zyskują na coraz większej popularności, a wśród nich także ashwagandha. To roślina znana także jako witania ospała. Zwana jest też błędnie żeń-szeniem indyjskim, jednak z samym żeń-szeniem ma niewiele wspólnego.

Jej cenne składniki znajdują się głównie w owocach oraz w korzeniu. Ashwagandha jest adaptogenem, a więc lekiem wspierającym odporność organizmu na stres. To jednak tylko niewielka część jej prozdrowotnych właściwości.

Witania ospała uprawiana jest przede wszystkim w Indiach, choć występuje również w Afganistanie, Bangladeszu, Iranie, Pakistanie oraz na Sri Lance. Jest obecnie jednym z najpopularniejszych ziół używanych w fitoterapii.

Ashwagandha – działanie i efekty suplementacji

Wbrew swojej nazwie witania ospała jest ziołem pozytywnie wpływającym na siły witalne oraz nastrój. Ashwagandha znana jest przede wszystkim z działania obniżającego stres. Zawarte w niej witanolidy pomagają obniżyć poziom kortyzolu, a ponadto działają antynowotworowo i przeciwbakteryjnie.

Działanie substancji można też odczuć po poprawie nastroju, gdyż substancje zawarte w ashwagandzie działają antydepresyjnie. Wykazano też wpływ substancji na obniżenie poziomu cholerserolu LDL (zwanego powszechnie „złym” cholesterolem), jak i poziomu cukru we krwi.

Przy okazji ashwagandha odgrywa istotną rolę w ochronie układu nerwowego przed stresem oksydacyjnym oraz mobilizacji układu immunologicznego. Można więc śmiało powiedzieć, że ashwaganda pomaga holistycznie, poprawiając działanie niemal całego organizmu.

Ashwagandha – kiedy brać?

Z ashwaganhy może skorzystać każdy. Dużą popularnością cieszy się głównie jako suplement w diecie kulturystycznej. Z jakich powodów?

W badaniach przeprowadzonych na osobach niećwiczących wykazano, że ashwagandha może przyczynić się do poprawy wyników siłowych (względem grupy przyjmującej placebo), natomiast w sportach wytrzymałościowych poprawia pułap tlenowy, czyli wartość VO2 max. Ashwagandha może być stosowana jako suplementy na siłownię dla początkującego czy też suplementy dla kolarzy.

Nie mniej ważny jest wpływ anaboliczny ashwagandy. Hamując wydzielanie kortyzolu, witania ospała przyczynia się do zwiększenia poziomu testosteronu, czyli hormonu silnie wpływającego na rozrost tkanki mięśniowej. Możesz ją więc także stosować w ramach odżwyki na masę.

Ashwagandha – dawkowanie

Jak wygląda dawkowanie ashwagandhy? Do osiągnięcia zadowalających efektów zdrowotnych wystarczy już dawka 500 mg suchych ekstraktów na dzień. To około 6 g sproszkowanego korzenia, 12 ml płynnego ekstraktu lub 2 kapsułki.

Najpopularniejszą formą ashwagandhy są kapsułki oraz tabletki. Co ciekawe, mimo wielu zalet i dużej skuteczności suplementy z ashwagandhą nie są drogie. Miesięczna suplementacja to koszt ok. 15-20 zł.

Ashwagandha – przeciwwskazania

Suplementacja witanii ospałej jest w pełni bezpieczna, jednak istnieje kilka przeciwwskazań. Kiedy nie powinno się dawkować ashwagandhy?

Ze względu na niedostateczne badania nie powinny spożywać jej kobiety karmiące lub w ciąży. Ashwagandha może być też niewskazana dla osób spożywających leki nasenne lub uspokajające. Substancje zawarte w ziele obniżają kortyzol, więc mogą trudnić poranne wstawanie.

U osób z nadczynnością tarczycy ashwagandha może wywoływać także efekty uboczne w postaci dolegliwości skórnych. To jednak rzadkie przypadki i dotychczas nie zostały potwierdzone w badaniach naukowych.

Autor: Szymon Sonik