Migrena to powtarzające się bóle głowy, które często mają pulsujący charakter. Występuje częściej u kobiet. Trzy na cztery osoby cierpiące z powodu migreny to kobiety. Nic dziwnego, że to właśnie my - kobiety, mówimy o niej głośno. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy migreny oraz jak ją leczyć.
Sprawdź również, zawroty głowy - jak sobie z nimi poradzić.
Przyczyny migreny wciąż nie są znane. Istnieją dwa główne rodzaje przyczyn bólów głowy:
Migreny nie widać, ją po prostu czuć. Przez wielu ignorowana i pomijana, migrena jest jednym z częstszych chorób bólowych. Szacuje się, że cierpi na nią około 10-18% ludzi.
Ból migrenowy zwykle lokalizuje się po jednej stronie głowy, choć nie jest to regułą. Najczęściej pojawia się w okolicy oczodołu. Może narastać lub rytmicznie pulsować bez zmian. Każdy, nawet najmniejszy ruch, wywołuje pogłębienie się bólu.
Zmiana pozycji z siedzącej na leżącą, obrót głową czy nawet mruganie powiekami mogą być nie do wytrzymania. Tzw. atak migrenowy trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin. Obok bólu, mogą towarzyszyć mu także inne objawy:
Atak migreny w 25% przypadków przebiega z tzw. aurą. Aura migrenowa to krótkotrwałe zaburzenia widzenia. Występują na krótko przed pojawieniem się bólu. Są opisywane jako białe plamki, które przyczyniają się do rozmycia konturów.
Możesz zapisać się do neurologa prywatnie lub w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Pamiętaj, że jeśli chcesz odbyć wizytę u tego specjalisty za darmo, konieczne jest przedstawienie skierowania.
Koszt wizyty u neurologa to około 100-150zł.
Nie ma takiej metody diagnostycznej, dzięki której diagnoza mogłaby zostać postawiona w sposób pewny i konkretny. Dlatego wiążące jest dla lekarza to, co mówisz w wywiadzie. Zanim pójdziesz do lekarza, możesz stworzyć kalendarz migrenowy.
Zapisuj daty wystąpienia migreny, jej czas trwania oraz czynniki dodatkowe, które mogły mieć na ciebie wpływ, i przedstaw takie gotowe zestawienie specjaliście podczas wizyty.
Lekarz może poprosić cię o wykonanie kilku ćwiczeń fizycznych, które mają sprawdzić równowagę. Jest to część badania neurologicznego, które ma na celu wykluczenie nieprawidłowości neurologicznych.
Leczenie migreny jest objawowe. To choroba o charakterze nawracającym, nie można jej skutecznie wyleczyć. Można za to złagodzić jej objawy. Najczęściej wybierane grupy leków na migrenę to:
Każda migrena jest inna, dlatego nie ma uniwersalnego schematu leczenia. W zależności od częstotliwości i objawów, dobiera je specjalista. Kluczową rolę w leczeniu migreny odrywają także dieta bogata w warzywa i owoce, zdrowy i regularny sen oraz codzienna aktywność fizyczna.
Autorka: Natalia Ciszewska