Data publikacji:

Jakie buty na bieżnię?

Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem, czy po wielu miesiącach planujesz zamienić treningi na dworze na te na siłowni – odpowiednie buty na bieżnię to absolutna podstawa. Ich zadanie jest proste: zapewniać właściwą amortyzację, wsparcie stopy i komfort, jednocześnie chroniąc przed kontuzjami. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Sprawdź nasz poradnik zakupowy, w którym podpowiadamy, jak znaleźć najlepsze buty do biegania na bieżni.
Running shoes - woman tying shoe laces. Closeup of female sport

Nowe buty do biegania po bieżni – must have czy niekoniecznie?

Nie będziemy się rozpisywać o wszystkich korzyściach, jakie niesie ze sobą regularne bieganie – zarówno na siłowni, jak i na świeżym powietrzu. Zamiast tego przejdziemy od razu do konkretów i odpowiemy na pytanie, które z pewnością zadaje się wielu czytelników: czy specjalne buty na bieżnie są obowiązkowe?
Polecamy: Buty do crossfitu
Nikt nie sprawdza tego na wejściu na siłownię, ale – jeżeli zależy ci na komforcie, bezpieczeństwie i wynikach – buty do biegania po bieżni powinny trafić na pierwsze miejsce twojej treningowej listy zakupów. Dlaczego? Z kilku ważnych powodów:
  • amortyzacja – bieżnia, chociaż nie ma tak twardej powierzchni, co asfalt, nadal powoduje drgania w trakcie każdego kontaktu ze stopą. Aby móc amortyzować uderzenia, co za tym idzie, zmniejszyć obciążenie stawów, niezbędne są specjalne buty na bieżnię;
  • wsparcie stopy – dobrze dobrane buty do biegania na bieżni zapewniają jej właściwe wsparcie i stabilizację. To właśnie dzięki temu są w stanie znacząco obniżyć ryzyko kontuzji spowodowanej przez nadmierne ruchy boczne stopy;
  • bezpieczeństwo – obuwie sportowe nie tylko zapewnia stabilność, ale także chroni przed przypadkowym poślizgnięciem się, np. przy zwiększaniu tempa. Pomaga w tym między innymi podeszwa, która zapewnia właściwą przyczepność do bieżni;
  • jeszcze lepsze wyniki – nie będziesz w stanie pobić swojego osobistego rekordu, jeżeli spróbujesz zrobić to w niewygodnych i nieodpowiednich butach.
  • A jakie buty na bieżnię są najlepszym wyborem? Czytaj dalej!

    Typ stopy a buty do biegania na bieżni

    Jeżeli pierwszy raz kupujesz obuwie sportowe, to może nie słyszałeś lub nie słyszałaś wcześniej o różnych typach stopy. O czym mowa? Chodzi o to, w jaki sposób stawiasz ją w trakcie biegania. U niektórych osób dochodzi do wychylenia kostki na zewnątrz (supinacja) lub odwrotnie – do wewnątrz (nadmierna pronacja). 
    Od tego, jak stawiasz stopę, zależy, jakie buty na bieżnię musisz kupić. W pierwszym przypadku, czyli u osób z supinacją, bez problemu sprawdzają się modele dla stopy neutralnej. Z kolei dla biegaczy i biegaczek z nadmierną pronacją odpowiednie są buty z dodatkowo wzmocnioną przyśrodkową częścią.

    Wygoda i przewiewność, czyli materiał butów na bieżnię

    Buty na bieżnię – podobnie jak pozostałe modele treningowe – powinny pozwalać skórze swobodnie oddychać. Tylko w ten sposób ochronią cię przed nieprzyjemnym przegrzaniem i nadmiernym poceniem się stóp podczas treningu. Równie ważny jest komfort. Jakikolwiek ucisk czy obcieranie nie tylko obniża wygodę w trakcie biegu, ale także może pozostawić po sobie bolesny ślad.
    Największą popularnością wśród biegaczy cieszą się buty na bieżnię z cholewką z siateczki, które zapewnią zarówno odpowiednią wentylację, jak i komfort. Takie obuwie ma jeszcze jedną zaletę: jest bardzo lekkie.

    Jakie buty na bieżnię są najlepsze? Pozostałe cechy

    Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając najlepsze buty do biegania po bieżni? Zarówno damskie, jak i męskie obuwie powinno zapewniać:
  • amortyzację – odpowiada za nią podeszwa. To właśnie ona chroni stawy nawet podczas najdłuższego lub najszybszego biegu. Co ciekawe, amortyzacja w butach na bieżnię może być mniejsza niż w przypadku obuwia przeznaczonego do treningu na zewnątrz;
  • stabilność – chodzi o to, aby buty dopasowywały się do kształtu stopy, jednocześnie umożliwiając utrzymanie prawidłowej postawy ciała. W zwiększeniu stabilności pomoże dodatkowo system sznurowania;
  • przyczepność – ponownie liczy się odpowiednia podeszwa. W butach do biegania na bieżni powinny być gładkie na dole i mieć niski profil.
  • Przed zakupem warto także zapoznać się z opiniami na temat interesujących cię butów na bieżnię. Recenzje ich właścicieli to źródło cennych informacji.

    Buty na bieżnię mechaniczną vs. buty na bieżnię elektryczną

    Zarówno na siłowni, jak i w domu może pojawić się jeden z dwóch typów bieżni: mechaniczna lub elektryczna. Jak się okazuje, rodzaj sprzętu treningowego również wpływa na to, jakie obuwie należy kupić. W przypadku pierwszego z nich najlepszym wyborem są buty na bieżnię z lepszą amortyzacją, czyli np. z grubszą i twardszą podeszwą.
    Z kolei modele przeznaczone na bieżnię elektryczną mogą być lżejsze i mieć elastyczniejszą konstrukcję, a ich podeszwa nie musi być taka twarda i solidna. Powód jest prosty – za częściową amortyzację uderzeń w trakcie treningu odpowiada sama bieżnia.

    Jaki rozmiar butów na bieżnię?

    Na samym końcu wybierz ulubiony kolor obuwia i znajdź odpowiedni rozmiar. W przypadku butów na bieżnię (i nie tylko) najlepszym rozwiązaniem jest zakup modelu większego o pół lub cały rozmiar. Powód jest prosty – o ile obuwie codzienne może i wręcz powinno być idealnie dopasowane, tak to treningowe musi zostawić stopie wystarczająco dużo miejsca, aby mogła swobodnie „pracować”. W ten sposób unikniesz nie tylko dyskomfortu, ale także bolesnych obtarć czy nawet problemów ze schodzącymi lub wrastającymi paznokciami.
    Jeżeli kupujesz buty do biegania na bieżni z damskiej lub męskiej kolekcji online – obowiązkowo zapoznaj się z tabelą rozmiarów danego producenta. Wielkość obuwia może się różnić w zależności od producenta.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.