Data modyfikacji:

Jakie buty do crossfitu wybrać?

Jeśli zdecydowałaś się rozpocząć przygodę z crossfitem, z pewnością zastanawiasz się, jak się do niej odpowiednio przygotować. Co kupić, aby treningi były jeszcze przyjemniejsze i bardziej efektywne? Z pewnością nie obędzie się bez dobrego obuwia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas kupna pierwszych butów do crossfitu.
buty do crossfitu

Wybieramy najlepsze buty na crossfit

Współcześnie crossfit to jedna z najmodniejszych dziedzin sportu. Cieszy się popularnością dzięki wszechstronności, ponieważ polega na trenowaniu wszystkich partii ciała niemal jednocześnie.

Cała sztuka polega na wykonywaniu różnorodnych ćwiczeń w seriach (np. skacząc na skakance, następnie biegając na bieżni, kończąc podnoszeniem ciężarów).

Największą zaletą crossfitu jest z pewnością to, że szybko przyzwyczaja on ciało do zróżnicowanego wysiłku, podnosząc wydolność. Tak wymagająca dyscyplina powinna wiązać się ze stosowaniem wytrzymałej odzieży sportowej – w tym butów do crossfitu.

Czy warto kupować specjalne buty na trening? A jeśli tak, to jakie kryteria powinny spełniać?

Sprawdź także jakie buty do biegania dla początkujących będą najlepsze.

Jakie buty na crossfit?

Crossfit to sport związany z dużymi obciążeniami, dlatego odpowiednie obuwie podczas treningów jest praktycznie koniecznością. Nie tylko wpłynie ono na komfort ćwiczeń, ale i zapobiegnie kontuzjom, o które podczas ćwiczenia crossfitu naprawdę nietrudno.

Jeśli posiadasz już solidne i wytrzymałe buty, z których korzystałaś np. podczas ćwiczeń ze sztangą lub biegów, możesz śmiało je wypróbować. Jeśli planowałaś pójść na crossfit w zwykłych tenisówkach… lepiej o tym zapomnij.

Obuwie, które nie zapewnia stopie dobrej amortyzacji i nie wspomaga równowagi, może stać się przyczyną skręcenia stawu skokowego.

W takim razie, czym należy kierować się podczas poszukiwania idealnych butów na crossfit? Weź pod uwagę poniższe szczegóły – wtedy na pewno wybierzesz obuwie, które pozytywnie wpłynie na jakość twoich treningów.
  • Solidna, twarda podeszwa. Powinna być gruba i zapewniać poczucie równowagi – na nic zdadzą się tu buty, w których czujesz się jak na chmurce. Twarda podeszwa w butach crossfitowych będzie konieczna np. podczas podnoszenia ciężarów.
  • Elastyczność podeszwy. Spód butów na crossfit powinien być jednocześnie gruby i elastyczny, co okaże się przydatne np. podczas wskakiwania na skrzynię. W idealnych butach do crossfitu twoja stopa będzie jednocześnie ustabilizowana i zyska pełen zakres ruchów.
  • Odpowiedni rozmiar. Buty crossfitowe damskie powinny być o 0,5 rozmiaru większe niż te, które nosisz na co dzień. Dlaczego? To proste – podczas treningu stopy (zwłaszcza u nowicjuszki) mogą być lekko opuchnięte.
  • Wysokość butów do crossfitu. Obuwie treningowe nie powinno zakrywać stawu skokowego, który podczas wykonywania wielu ćwiczeń będzie bardzo aktywny.
  • Materiał wykonania. Najlepsze buty do crossfitu są wykonane z oddychających materiałów, które zapewniają stopie wentylację. Modele z wszytymi siateczkami zapewnią ci komfort, a jednocześnie ograniczą powstawanie wilgoci, która wpływa m.in. na szybkie powstawanie pęcherzy.

Crossfit – buty wszechstronnego użytku

Czy warto kupować specjalistyczne buty na crossfit? Odpowiedź brzmi – tak, jeśli jesteś osobą aktywną. Wówczas nawet wtedy, gdy crossfit ci się znudzi, wykorzystasz sportowe obuwie np. do biegania.

Buty na crossfit doskonale sprawdzają się również podczas podnoszenia ciężarów, a niektóre modele możesz zabrać na zajęcia fitness.

Wybierając wysokiej jakości buty damskie na crossfit, możesz być pewna, że zostaną z tobą przynajmniej kilka sezonów. Zwracaj uwagę na materiał, z którego wykonano obuwie, typ podeszwy oraz opinie osób, które je już wypróbowały.
Autorka: Joanna Stanuch