Data publikacji:

Jak pozbyć się zapachu z butów? 

Problem nieprzyjemnego zapachu unoszącego się z butów jest dość częsty i jest wyzwaniem dla wielu osób. Może pojawić się po intensywnym treningu sportowym lub wielu godzinach spędzonych poza domem, a także po intensywnym deszczu, który całkowicie przemoczył obuwie. Uciążliwy zapach jest też często bezpośrednim wynikiem budowy buta, a także zastosowanych w nim materiałów, które zapobiegają poprawnej wentylacji stopy. Bez względu na przyczyny usunięcie zapachu jest koniecznie. Na szczęście istnieje na kilka sprawdzonych sposobów. 
Young woman holding a pair of smelly shoes
Za powstawanie nieprzyjemnego zapachu butów odpowiada kilka czynników. Najważniejszym z nich są bakterie i pleśń rozwijające się w ich wnętrzu, czemu sprzyja wysoka wilgotność, będąca wynikiem przepoconej stopy lub przemoczenia obuwia. Zjawisku sprzyja też nieodpowiednia higiena stóp oraz niezmienianie skarpetek lub zakładania buta na gołą stopę. Poza tym dużą rolę odgrywa tutaj też wykonanie obuwia. Jeżeli jest ono zrobione w dużej części z tworzyw sztucznych oraz materiałów nieprzepuszczających powietrza, wzrasta ryzyko wydzielania się nieprzyjemnego zapachu.

Domowe sposoby na śmierdzące buty

Czy jest zatem sposób na śmierdzące buty? Istnieje wiele sprawdzonych metod walki z tym problemem. Poniżej przedstawiliśmy najskuteczniejsze z nich. 

Wietrzenie

Wietrzenie butów jest najprostszym sposobem na zminimalizowanie lub zlikwidowanie nieprzyjemnego zapachu butów. Z obuwia wyciągamy wkładki, rozwiązujemy sznurowadła i wystawiamy na dłuższy czas na balkon, taras lub parapet albo w jakimś innym przewiewnym miejscu w domu. Świeże powietrze oraz słońce nie tylko wysuszą materiał, z jakiego są zrobione, ale powstrzymują także dalszy intensywny rozwój bakterii. 

Dezodorant do butów

W sklepach znajdziemy specjalne dezodoranty do butów, które eliminują smród oraz zmniejszają utrzymującą się w ich wnętrzu wilgoć, wypełniając obuwie przyjemnym zapachem.

Wymiana wkładek

Znacząca część nieprzyjemnych zapachów jest najczęściej generowana przez zużyte wkładki, więc ich wymiana na nowe znacznie zminimalizuje problem. Co ciekawe, w sprzedaży znajdziemy wkładki aromatyzowane oraz mające właściwości antybakteryjne, które dodatkowo zmniejszają ryzyko powstania nieprzyjemnych zapachów.

Soda oczyszczona

W pochłonięciu nieprzyjemnych zapachów niezastąpiona będzie również soda oczyszczona, którą wsypuje się do wnętrza buta tak, aby dokładnie wypełniła ona podeszwę. Proszek zostawiamy wewnątrz na kilkanaście godzin w suchym miejscu, po czym wysypujemy go do kosza. Możemy wspomóc się tutaj odkurzaczem z wąską końcówką rury. 

Ocet

Jednym z domowych sposobów jest też wykorzystanie roztworu wody i octu, w proporcjach pół na pół. Mieszanką czyścimy dokładnie podeszwę i wnętrze buta, a następnie czekamy, aż całkowicie wyschnie. 

Herbata w torebkach

Wnętrze buta wykładamy dokładnie torebkami z czarną herbatą i zostawiamy je na noc. W tym czasie pochłoną one wilgoć oraz nieprzyjemny zapach. Technika nie będzie sprawdzała się jednak w przypadku mocno przemoczonego i cuchnącego obuwia. 

Zamrażalnik

Niecodziennym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu obuwia jest ich… zamrożenie. Buty wkładamy do szczelnego woreczka i wkładamy do zamrażalnika na kilka lub kilkanaście godzin. Panująca w zamrażalniku temperatura zabija bakterie i grzyby. Pamiętajmy jednak, żeby buty były całkowicie suche, w przeciwnym razie pokryją się szronem i lodem.
Zdjęcie: Envato Elements