Data modyfikacji:

Mdłości przed okresem – co oznaczają?

Mdłości przed okresem, mimo że budzą niepokój, najczęściej są objawem PMS – zespołu napięcia przedmiesiączkowego, na który skarży się znaczna ilość kobiet. Dodatkowo często pojawiają się inne problemy związane z układem trawiennym, takie jak biegunki, zaparcia, wymioty. Kiedy mdłości powinny powodować niepokój? Czy mdłości przed okresem mogą oznaczać ciążę? Przeczytaj.
mdłości przed okresem

Lekkie mdłości przed okresem – przyczyny

Jeśli mdłości występują 7-11 dni przed miesiączką, prawdopodobnie są objawem PMS. Napięcie miesiączkowe stanowi zespół objawów, których przyczyn upatruje się w zmianach hormonalnych oraz w zmianach w stężeniach neuroprzekaźników. Wówczas spada ilość estrogenów, zaś wzrasta ilość progesteronu. Zespół napięcia przedmiesiączkowego występuje u 20-50% młodych kobiet (najczęściej około 20-30 roku życia) i bywa dziedziczny. Obejmuje również inne objawy, takie jak:
  • ból głowy,
  • ból brzucha,
  • wahania nastroju,
  • tkliwość piersi,
  • wzmożony apetyt. 
Dokuczliwe objawy PMS można załagodzić poprzez utrzymanie lekkostrawnej diety oraz unikanie kofeiny i alkoholu, których spożycie nasila dolegliwości. O zespole napięcia przedmiesiączkowego wiemy aktualnie bardzo dużo, warto sięgnąć po literaturę, która przybliży ci zjawisko i pozwoli zrozumieć swoje ciało w tym ciężkim czasie.

Mdłości przed okresem i ból głowy

Ból głowy to jeden z częstszych objawów PMS. Jeśli jest on na tyle silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie, możesz cierpieć na migrenę menstruacyjną. Ból migrenowy jest pulsujący, narastający i występuje w okolicach skroni. Oprócz mdłości towarzyszy mu światłowstręt oraz wrażliwość na dźwięki, kolory i zapachy. Czasami pojawiają się nawet problemy z widzeniem i drętwienie ciała. Migreny okresowe występują najczęściej 1-2 dni przed okresem lub na początku cyklu. Ból można łagodzić niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi dostępnymi w aptekach, ziołowymi balsamami lub żelowymi okładami. Jeśli te nie pomagają, powinnaś sięgnąć po silniejsze preparaty, dobrane przez lekarza.

Silne mdłości przed okresem - przyczyny

Jeśli mdłości przed okresem są silne, mogą być oznaką niebezpiecznych schorzeń. Koniecznie udaj się do specjalisty, jeśli:
  • mdłości nie występowały nigdy wcześniej;
  • mdłości są tak silne, że powodują wymioty;
  • objawy się nasilają;
  • jesteś odwodniona;
  • chudniesz.
Nasilenie PMS może wskazywać na zaburzenia hormonalne, cukrzycę, zespół policystycznych jajników lub endometriozę. Endometrioza jest wyjątkowo niebezpieczna dla osób planujących potomstwo, ponieważ często prowadzi do niepłodności. Występuje wówczas, gdy komórki błony śluzowej macicy są zlokalizowane w innych narządach miednicy, takich jak: jajniki, pęcherz moczowy, jajowody, moczowody, jelito. W przypadku endometriozy, ból występuje także podczas oddawania moczu i stolca, a także w trakcie współżycia oraz miesiączki. Jeśli choroba jest w zaawansowanym stadium, może pojawić się krew w moczu, stolcu oraz silny ból promieniujący do odbytu, nóg, pośladków i lędźwi. Jeśli występuje u ciebie któryś z powyższych objawów, skontaktuj się ze specjalistą!

Mdłości przed okresem a ciąża

Mdłości występujące tuż przed okresem, wiele osób kojarzy z ciążą. Prawdopodobieństwo ciąży jest jednak niewielkie, ponieważ mdłości pojawiają się w 2.-3. miesiącu po zapłodnieniu. Czasami jednak w pierwszych tygodniach od momentu poczęcia występują krwawienia, które mogą być mylone z miesiączką. Są one powodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety, a także próbą zagnieżdżenia się zarodka. Najprostszym sposobem na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży jest wykonanie testu ciążowego, dostępnego w każdej drogerii i aptece. 

Jak pozbyć się mdłości przed okresem?

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się mdłości jest przede wszystkim zachowanie lekkostrawnej diety, a także rezygnacja z nadmiaru soli, cukru, a także kofeiny i alkoholu. Należy także zadbać o odpowiednią suplementację, ponieważ mdłości może nasilać niedobór takich składników, jak:

  • witaminy B1 , zawartej w wieprzowinie, pistacjach, orzechach arachidowych, otrębach pszennych; 
  • witaminy B2, występującej w mięsie, roślinach strączkowych, wątróbce, produktach zbożowych, mleku;
  • magnezu, którego największą ilość możesz znaleźć m.in. w orzechach, czekoladzie, warzywach strączkowych, otrębach pszennych, kukurydzy, bananach. 
W aptekach możesz dodatkowo kupić suplementy lub leki w postaci tabletek. W leczeniu mdłości zbawienne bywają takie zioła jak mięta, imbir, rumianek. Pamiętaj jednak, by w przypadku szczególnie niepokojących objawów, jak najszybciej udać się do lekarza!