Data publikacji:

Brak miesiączki. Co może oznaczać spóźniający się okres?

Spóźnianie się miesiączki nie zawsze musi świadczyć o ciąży. Przyczyn spóźniającego się okresu jest bardzo dużo. Część z nich wynika z bardzo prostych zależności. Okazuje się, że nawet praca w nocy może spowodować zaburzenia trwania cyklu menstruacyjnego. Dowiedz się, ile trwa cykl menstruacyjny, jakie są przyczyny spóźniającego się okresu i o czym to może świadczyć. Przeczytaj.

brak miesiączki

Przyczyny braku miesiączki

Każda kobieta, która współżyje, powinna w pierwszej kolejności wykonać test ciążowy, który potwierdzi lub wykluczy ciążę. Jednak to nie jest jedyna możliwa przyczyna braku miesiączki.

Spóźniający się okres lub brak okresu może wynikać też z zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowej budowy jajników i nieprawidłowej pracy tych gruczołów dokrewnych. Okazuje się, że przyczyn braku miesiączki jest wiele i wcale nie muszą wynikać z poważnych schorzeń.

Sprawdź również, co na bolesną miesiączkę.

Wahania masy ciała

Przytyłaś lub schudłaś w ostatnim czasie? Zarówno szybkie przybieranie na wadze, jak i chudnięcie mogą być przyczyną wypadnięcia cyklu, czyli braku miesiączki. Cykl miesiączkowy powinien wrócić do normy, gdy twoja waga się unormuje. Sprawa wygląda inaczej w przypadku kobiet otyłych i chorych na anoreksję. U nich miesiączka może nie występować nawet przez wiele miesięcy.

Stres

Nawał obowiązków w pracy, kłopoty rodzinne czy nawet, z pozoru zwykła, przeprowadzka może być przyczyną wyczerpania organizmu i przewlekłego stresu, który odczuwa kobieta. To może wystarczyć, by okres nie pojawił się w terminie.

Zmiana strefy czasowej

Brak miesiączki po wakacjach? Jeśli byłaś w krajach, które leżą w innej strefie czasowej i nie dostałaś miesiączki, to najprawdopodobniej nie masz się o co martwić. Brak okresu po wakacjach jest wówczas spowodowany zaburzeniem rytmu dobowego. Wszystko powinno z czasem wrócić do normy.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Antykoncepcja hormonalna przyjmowana regularnie normuje cykl miesiączkowy. Jeśli jednak zaczniesz brać tabletki antykoncepcyjne nieregularnie lub przestaniesz je w ogóle przyjmować, to okres może nie wystąpić nawet przez kilka, kilkanaście tygodni. 

Praca zmianowa

Pracujesz czasem na dzienne i czasem na nocne zmiany? Twój organizm może mieć trudności z ustaleniem rytmu dobowego. Skutkiem tego mogą być zaburzenia hormonalne, które mogą być przyczyną spóźniania się miesiączki. 

Co może oznaczać spóźniający się okres?

Nic!

Jeśli jesteś zdrową, silną kobietą, ale w ostatnim czasie źle sypiałaś, miałaś dużo spraw na głowie lub mówiąc łagodnie – nie odżywiałaś się zbyt zdrowo – to może być przyczyną spóźniania się okresu. Natura w takich sytuacjach wie lepiej od ciebie, kiedy okres powinien wystąpić.

Pamiętaj, że cykl menstruacyjny u zdrowej kobiety wcale nie musi trwać dokładnie 28 dni. Cykl może być odpowiednio krótszy lub dłuższy i jest to jak najbardziej normalne. Powinien się mieścić w granicach 21-35 dni.

Ciąża

Jeśli współżyjesz i twój okres się spóźnia, pierwsze, co powinnaś zrobić, to test ciążowy. Najbardziej wiarygodny będzie ten wykonany z krwi, na podstawie stężenia beta hCG. Możesz zrobić też test płytkowy, ale musisz pamiętać, że wynik testu może być fałszywie ujemny. Test należy wykonać w czasie trwania spodziewanej miesiączki lub później.

Menopauza

Jest to możliwe, ale jeśli nie masz żadnych innych objawów przekwitania, jest to mało prawdopodobne. Pierwsze objawy menopauzy (oprócz nieregularnych cykli miesiączkowych) to: uczucie niepokoju, uderzenia gorąca, zmniejszone libido, nadpotliwość, suchość pochwy i zaburzenia snu.

Zaburzona równowaga hormonalna 

Jajniki to nie tylko miejsce dojrzewania komórek jajowych. Są czynne hormonalnie – wydzielają żeńskie hormony – które wbrew pozorom, regulują nie tylko sam cykl miesiączkowy. Odgrywają dużą rolę we wszystkich procesach organizmu.

Układ hormonalny składa się z gruczołów dokrewnych i komórek czynnych hormonalnie. Pełni rolę regulacyjną w zapewnieniu homeostazy. Główne gruczoły dokrewne, które wydzielają hormony to:

  • tarczyca;
  • szyszynka;
  • przysadka mózgowa;
  • nadnercza;
  • grasica;
  • trzustka;
  • jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn.

Jeśli któryś z tych narządów działa nieprawidłowo i wydziela odpowiednio za mało lub za dużo hormonów, to skutki takiej sytuacji mogą dotyczyć wielu procesów zachodzących w organizmie – mogą też wpływać na długość cyklu menstruacyjnego.

Dlatego kobiety, które cierpią na niedoczynność tarczycy (jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet), mogą miesiączkować nieregularnie.

Nieprawidłowości związane z budową jajników

Chodzi tutaj o guz jajnika, rak jajnika czy cysty na jajniku. Kobiety, które mają stwierdzony zespół poli-cystycznych jajników, częściej nie mają miesiączki w terminie, w porównaniu do kobiet zdrowych. Na skutek nieprawidłowej budowy narządu dokrewnego, jajnik nie pracuje prawidłowo, co doprowadza do zaburzeń hormonalnych. 

Spóźniający się okres – kiedy do lekarza?

Już wiesz, że przyczyn spóźniającego się okresu może być naprawdę wiele. Nie wszystkie wymagają leczenia i wcale nie musi to być ciąża. Zapisz się na wizytę u ginekologa od razu, jeśli masz inne niepokojące objawy – np. suchość skóry, wypadanie włosów, bóle w podbrzuszu, wahania nastoju lub wszystkie inne, które cię niepokoją. Specjalista cię zbada i zleci wykonanie dodatkowych badań, by precyzyjnie określić przyczynę braku miesiączki.

Jeśli nie masz żadnych innych objawów oprócz braku okresu, to poczekaj z wizytą u ginekologa do na-stępnego cyklu. Jeśli okres znowu nie wystąpi w terminie, to warto zapisać się wówczas do lekarza.