Data publikacji:

Lampa bakteriobójcza - jak działa i jak jej używać?

Przychodnie, laboratoria, gabinety zabiegowe, ale także salony kosmetyczne to miejsca, które są szczególnie narażone na nagromadzenie różnego rodzaju drobnoustrojów. Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w takich miejscach, stosowane są różnego rodzaju technologie. Jedną z nich jest lampa bakteriobójcza. Jak działa i kiedy warto się w nią zaopatrzyć? I czy istnieje coś takiego jak lampa bakteriobójcza do domu?

lampa bakteriobójcza

Czym jest lampa bakteriobójcza?

Lampa bakteriobójcza to popularne urządzenie przeznaczone do dezynfekcji powietrza za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Stosowana jest w miejscach, w których na co dzień bywa sporo osób i w których przeprowadzane są różnego rodzaju zabiegi związane z przerwaniem ciągłości tkanek – a więc np. w gabinetach dentystycznych i zabiegowych, szpitalach, przychodniach, salonach kosmetycznych. Można spotkać je również tam, gdzie ważne jest zachowanie maksymalnej sterylności powietrza, np. w laboratoriach i hurtowniach farmaceutycznych.

Jak działają lampy bakteriobójcze?

Lampy bakteriobójcze UV niszczą bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie zawieszone w powietrzu oraz znajdujące się na pobliskich powierzchniach. Czynnikiem zwalczającym groźne patogeny jest tutaj promieniowanie UVC, wpływające niekorzystnie na materiał genetyczny wszystkich organizmów.

Zaletą lamp bakteriobójczych jest to, że w odróżnieniu od wielu środków dezynfekujących, nie powodują w otoczeniu skażenia chemicznego. Po zakończeniu ich pracy praktycznie natychmiast można powrócić do korzystania ze zdezynfekowanej przestrzeni.

Rodzaje lamp bakteriobójczych

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje lamp zwalczających drobnoustroje.

Lampa bakteriobójcza przepływowa. Działa zasysając powietrze za pomocą wentylatora, a dezynfekcja odbywa się w zamkniętej komorze. Promieniowanie UV tym samym nie wydostaje się na zewnątrz, nie stanowiąc zagrożenia dla osób znajdujących się w pobliżu. Specjalny filtr w lampie zatrzymuje kurz i pyły, zmniejszając ryzyko alergii.

Lampa bakteriobójcza o działaniu bezpośrednim. Jak sama nazwa wskazuje, w tym wypadku dochodzi do bezpośredniego naświetlania promieniami UV otoczenia. Lampa o bezpośrednim działaniu nie powinna być używana w obecności człowieka, ale także roślin i zwierząt. Takie lampy skutecznie niszczą wszelkie szkodliwe patogeny, jednak są groźne dla wszelkich innych organizmów żywych.

Lampa bakteriobójcza – szkodliwość

Lampy bakteriobójcze przepływowe bez obaw mogą być stosowane w obecności człowieka, gdyż szkodliwe promieniowanie UV nie wydostaje się na zewnątrz podczas ich działania. Decydując się na używanie bezpośrednich lamp bakteriobójczych, nikt nie powinien przebywać w dezynfekowanym pomieszczeniu – w tym wypadku promieniowanie UV działa bardzo intensywnie nie tylko na wirusy, grzyby i bakterie, ale także na człowieka, zwierzęta i rośliny.

Lampa bakteriobójcza do domu?

Czy wiesz, że lampy bakteriobójcze znajdują zastosowanie również w gospodarstwach domowych? Mowa oczywiście nie o wielkich sprzętach rodem ze szpitali, a lampach bakteriobójczych przenośnych. Kompaktowe modele lamp bakteriobójczych mogą być stosowane do dezynfekcji wody, uzupełniając działanie filtrów oraz butelek filtrujących.

Taka niewielka lampa zwalczająca patogeny zawarte w wodzie może przydać się również w warunkach polowych. Bakteriobójcze lampy UV używane są również do oczyszczania wody w akwariach i oczkach wodnych.

Autorka: Joanna Stanuch