Data modyfikacji:

Butelka filtrująca. 5 powodów, dla których warto kupić

Przedsiębiorstwa wodociągowe, inspektoraty Sanepidu oraz niezależni naukowcy zachęcają do picia wody kranowej. Jest ona czysta, bezpieczna dla zdrowia i podlega surowym normom jakościowym Unii Europejskiej. Problem w tym, że nieufność wobec niej jest w dalszym ciągu spora. Pomóc może butelka filtrująca.
butelka filtrująca

Czy można pić wodę z kranu?

Często spotykam się z osobami, które maniakalnie podchodzą do przegotowywania wody kranowej. Zupełnie niepotrzebnie! Woda kranowa w Polsce jest zdatna do picia - jest badana regularnie i spełnia wszystkie, niezbędne ku temu normy. Na co należy uważać? Po pierwsze, znaczenie ma stan rur w budynku. Stare rury mogą emitować zanieczyszczenia, które przedostają się do wody. Jeśli masz wątpliwości co do jakości swojej wody kranowej, możesz oddać jej próbkę do przebadania w Sanepidzie. Pamiętaj również, że do picia zdatna jest wyłącznie zimna woda. W ciepłej mogą powstawać substancje szkodliwe dla zdrowia. Powodem, dla którego warto stosować butelki filtrujące jest jak wspomniałam chlor, który w wodzie kranowej pełni rolę “dezynfekującą”, a którego powinniśmy unikać.

Jak działa butelka filtrująca?

Butelka filtrująca jest w stanie przefiltrować drobne zanieczyszczenia, które w rzadkich sytuacjach mogłyby przedostać się do szklanki. Wykorzystuje się w niej filtr węglowy wykonany z łupin kokosa, który ma na celu oczyszczanie wody. Filtr zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, ale i szkodliwe pierwiastki, w tym przede wszystkim chlor. To właśnie on sprawia, że woda jest “twarda”.

Sekret działania butelki filtrującej tkwi w zasadzie w chemii i fizyce. Ujemnie naładowana powierzchnia węglowego filtra sprawia, że jony zanieczyszczeń “przyczepiają się do niego”. Proces filtracji wody zachodzi podczas jej picia. Dzięki temu możesz być pewna, że niepożądane składniki nie wylądują w twojej wodzie pitnej.

Butelki filtrujące wodę działają identycznie jak znane od lat dzbanki. Różnica tkwi w tym, że są poręczne i lekkie, a zatem możesz zabrać je ze sobą właściwie wszędzie.

Przeczytaj także: Jak pić więcej wody?

Choć to wyjątkowo naciągane i rzadkie zagrożenie, najważniejszy jest tutaj aspekt psychologiczny. Skoro można przekonać się do picia wody kranowej dzięki użyciu butelki filtrującej, to dlaczego tego nie zrobić? 

1. Oszczędność

Ceny wód źródlanych i mineralnych nie należą do najwyższych. Półtoralitrową butelkę wody źródlanej można kupić już za kilkadziesiąt groszy, a ceny wody mineralnej zaczynają się od około złotówki. Cała sztuczka w tym, że woda kranowa wcale nie musi być gorszej jakości. Osadzający się na czajniku kamień to nic innego, jak zawarte w wodzie minerały. Oznacza to, że pijąc wodę z kranu, pijesz wodę – mniej lub bardziej – mineralną.

Ile natomiast wynosi koszt litra wody kranowej? Od ok. 1 do 3 groszy. Do tej kwoty należy oczywiście doliczyć koszt zakupu butelki i filtrów. Butelkę filtrującą kupisz już nawet za około 30 złotych, a jeden filtr kosztuje ok. 15 zł i wystarcza na przefiltrowanie 150 litrów wody. Choć podnosi to cenę litra wody kranowej o 10 gr, w dalszym ciągu jest to wyjątkowo dobra inwestycja. Ceny butelki nie doliczamy, gdyż posłuży ona przez wiele miesięcy, a nawet lat.

2. Butelka filtrująca w służbie ekologii

Ważnym argumentem na rzecz korzystania z butelek filtrujących jest ekologia. Wielokrotne wykorzystanie rzeczy oraz ograniczanie produkcji śmieci to podstawa proekologicznych działań zero waste i less waste. Jeden filtr butelki filtrującej jest w stanie ograniczyć zużycie plastiku o… 1,5 – 2,5 kg! Tyle przeciętnie waży 50 pustych butelek po wodzie wraz z zakrętkami. Wyprodukowanie jednej butelki filtrującej kosztuje tylko 1/3 energii, którą zużywa się do wytworzenia butelek jednorazowych. Butelki z filtrem wytwarzane są na drodze recyklingu i możesz z nich korzystać naprawdę długo. W rezultacie, ich stosowanie zmniejsza ilość plastikowych odpadów w środowisku.

Choć można poddać je recyklingowi, należy pamiętać, że przetworzenie plastików również wymaga nakładów energetycznych oraz zostawia w środowisku ślad węglowy.

Artykułów o zero waste szukaj na wnetrza-ze-smakiem.pl

3. Wygoda w korzystaniu z butelki filtrującej

Jeśli jesteś pragmatykiem, z pewnością docenisz wygodę butelek filtrujących. Nie musisz bowiem dźwigać ciężkich zgrzewek wody i przejmować się sortowaniem plastiku. Co więcej, możesz wziąć na siłownię lub do pracy pustą butelkę i kilkakrotnie napełnić ją już na miejscu. To także idealne rozwiązanie np. w czasie zwiedzania miast lub załatwiania spraw na mieście, gdzie znacznie łatwiej poruszać się z niewielką butelką, a nie półtoralitrową. Mniej dźwigania, mniej problemów. To również wygodna opcja dla zapominalskich. Ile razy zdarzyło ci się, że w domu nagle zabrakło wody mineralnej? Zamiast pędzić do sklepu wystarczy, że napełnisz swoją butelkę filtrującą wodą z kranu.

4. Smak wody z butelki filtrującej

Najczęstszym zarzutem wobec wody kranowej jest jej smak. To niechlubna zasługa chloru, który używany jest do uzdatniania wody. Nawet niewielkie ilości chloru bardzo mocno wpływają na smak wody. Na szczęście filtr węglowy z łupin kokosa pozwala pozbyć się tego gryzącego posmaku, a przefiltrowana woda jest naprawdę smaczna. Nic dziwnego, że bariści zachęcają do parzenia kawy z użyciem filtrowanej wody.

5. Zdrowie

Butelki filtrujące wykonane są z bezpiecznego tworzywa sztucznego, nie zawierającego bisfenolu A. W żaden sposób nie wpływają więc na jakość wody i są wręcz bezpieczniejsze niż opakowania PET wód sklepowych. Tym bardziej, że woda znajduje się w nich przez krótki czas od momentu napełnienia. W sklepie woda pozostaje w butelkach nawet przez długie tygodnie.

Jak długo posłuży ci butelka z filtrem?

Filtr węglowy pozwoli oczyścić wodę w butelce nawet do jej 400 napełnień. Z reguły poleca się wymianę filtra co mniej-więcej 3 miesiące. Warto zwrócić uwagę, że droższe i lepszej jakości filtry starczą ci na dłużej.

Jaką butelkę filtrującą wybrać?

Butelka filtrująca szklana, a może z innego materiału? Butelek z filtrem z reguły nie produkuje się z plastiku (w ich idei chodzi przecież głównie o to, aby ograniczyć jego produkcję). Najbardziej ekologicznym, ale i zdrowym dla nas wyborem jest szkło. Butelki filtrujące najczęściej wytwarza się ze specjalnego tworzywa bez zawartości toksycznego bisfenolu A. Jego nazwa to tritan.

Tritan jest materiałem bardzo odpornym chemicznie i termicznie. W odróżnieniu od plastiku, nie wydziela szkodliwych dla zdrowia substancji, a dodatkowo jest bardzo trwały. Bez obaw można myć go w zmywarce. Do złudzenia przypomina szkło, jednak w odróżnieniu od niego jest bardzo lekki. Z tych względów właśnie polecam wam wybór butelek filtrujących z tritanu. Co ciekawe, często wykorzystuje się go w tworzeniu bidonów, czy naczyń kempingowych.

Ranking najlepszych producentów

Jeśli chcesz kupić butelkę filtrującą, zapoznaj się z opiniami w sieci i zdecyduj się na zaufanego producenta.

Butelka Brita, Fill and go

Lider domowej filtracji wody wypuścił na rynek poręczne butelki o bardzo efektownym designie. Bez problemu zmieścisz ją do torebki. Ma szeroką szyjkę, dzięki czemu umieścisz w niej nie tylko samą wodę, ale i ulubione dodatki takie jak mięta, czy plasterki cytryny.

Butelka filtrująca Dafi

Cechuje się dużą lekkością, przez co doskonale nadaje się na wędrówki po górach i inne, dłuższe podróże. Ma wąską szyjkę, przez co dodawanie do wody innych składników może być nieco trudne.

Butelka filtrująca Bobble

Te butelki wyróżniają się bardzo uroczym wyglądem. W ofercie producenta znajdziesz wiele kolorów i kształtów. Niektóre modele posiadają “liczniki”, które pozwalają ci na zaznaczenie miesiąca, w którym ostatnio wymieniałaś filtr. Ciekawy patent dla zapominalskich.
Stosujecie butelki filtrujące? Jakie są wasze ulubione modele?

Przeczytaj także:

  1. Dlaczego trzeba pić wodę?
  2. Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?
  3. Woda z jedzenia - jakie produkty dostarczają jej najwięcej?

Autor: Szymon Sonik