Data modyfikacji:

Butelka filtrująca. 5 powodów, dla których warto kupić

Przedsiębiorstwa wodociągowe, inspektoraty Sanepidu oraz niezależni naukowcy zachęcają do picia wody kranowej. Jest ona czysta, bezpieczna dla zdrowia i podlega surowym normom jakościowym Unii Europejskiej. Problem w tym, że nieufność wobec niej jest w dalszym ciągu spora. Pomóc może butelka filtrująca.
butelka filtrująca

Jak działa butelka filtrująca?

Prawdą jest, że miejscowe wodociągi dostarczają czystą oraz zdatną do picia wodę. Nie trzeba jej oczyszczać, filtrować ani przegotowywać. Jest jednak pewien szkopuł. W starszych domach czy kamienicach instalacja wodna może odbiegać do ideału. O ile drobinki zanieczyszczeń nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogą negatywnie wpływać na wygląd czy smak wody.

W sukurs przychodzi butelka filtrująca. Jest ona w stanie przefiltrować drobne zanieczyszczenia, które w rzadkich sytuacjach mogłyby przedostać się do szklanki. Filtr węglowy wykonany z łupin kokosa sprawnie wychwyci m.in. drobinki rdzy, piasku czy chlor.

Przeczytaj także: Jak pić więcej wody?

Choć to wyjątkowo naciągane i rzadkie zagrożenie, najważniejszy jest tutaj aspekt psychologiczny. Skoro można przekonać się do picia wody kranowej dzięki użyciu butelki filtrującej, to dlaczego tego nie zrobić? Oto główne zalety korzystania z butelki filtrującej.

1. Oszczędność

Ceny wód źródlanych i mineralnych nie należą do najwyższych. Półtoralitrową butelkę wody źródlanej można kupić już za kilkadziesiąt groszy, a ceny wody mineralnej zaczynają się od około złotówki. Cała sztuczka w tym, że woda kranowa wcale nie musi być gorszej jakości. Osadzający się na czajniku kamień to nic innego, jak zawarte w wodzie minerały. Oznacza to, że pijąc wodę z kranu, pijesz wodę – mniej lub bardziej – mineralną.

Ile natomiast wynosi koszt litra wody kranowej? Od ok. 1 do 3 groszy. Do tej kwoty należy oczywiście doliczyć koszt zakupu butelki i filtrów. Jeden filtr kosztuje ok. 15 zł i wystarcza na przefiltrowanie 150 litrów wody. Choć podnosi to cenę litra wody kranowej o 10 gr, w dalszym ciągu jest to wyjątkowo dobra inwestycja. Ceny butelki nie doliczamy, gdyż posłuży ona przez wiele miesięcy, a nawet lat.

2. Butelka filtrująca w służbie ekologii

Ważnym argumentem na rzecz korzystania z butelek filtrujących jest ekologia. Wielokrotne wykorzystanie rzeczy oraz ograniczanie produkcji śmieci to podstawa proekologicznych działań zero waste i less waste. Jeden filtr butelki filtrującej jest w stanie ograniczyć zużycie plastiku o… 1,5 – 2,5 kg! Tyle przeciętnie waży 50 pustych butelek po wodzie wraz z zakrętkami.

Choć można poddać je recyklingowi, należy pamiętać, że przetworzenie plastików również wymaga nakładów energetycznych oraz zostawia w środowisku ślad węglowy.

Artykułów o zero waste szukaj na wnetrza-ze-smakiem.pl

3. Wygoda w korzystaniu z butelki filtrującej

Jeśli jesteś pragmatykiem, z pewnością docenisz wygodę butelek filtrujących. Nie musisz bowiem dźwigać ciężkich zgrzewek wody i przejmować się sortowaniem plastiku. Co więcej, możesz wziąć na siłownię lub do pracy pustą butelkę i kilkakrotnie napełnić ją już na miejscu. To także idealne rozwiązanie np. w czasie zwiedzania miast lub załatwiania spraw na mieście, gdzie znacznie łatwiej poruszać się z niewielką butelką, a nie półtoralitrową. Mniej dźwigania, mniej problemów.

4. Smak wody z butelki filtrującej

Najczęstszym zarzutem wobec wody kranowej jest jej smak. To niechlubna zasługa chloru, który używany jest do uzdatniania wody. Nawet niewielkie ilości chloru bardzo mocno wpływają na smak wody. Na szczęście filtr węglowy z łupin kokosa pozwala pozbyć się tego gryzącego posmaku, a przefiltrowana woda jest naprawdę smaczna. Nic dziwnego, że bariści zachęcają do parzenia kawy z użyciem filtrowanej wody.

5. Zdrowie

Butelki filtrujące wykonane są z bezpiecznego tworzywa sztucznego, nie zawierającego bisfenolu A. W żaden sposób nie wpływają więc na jakość wody i są wręcz bezpieczniejsze niż opakowania PET wód sklepowych. Tym bardziej, że woda znajduje się w nich przez krótki czas od momentu napełnienia. W sklepie woda pozostaje w butelkach nawet przez długie tygodnie.