Data modyfikacji:

Maska antysmogowa do biegania – jaką wybrać?

Do zgubnego wpływu smogu na ludzkie zdrowie nikogo chyba nie trzeba już przekonywać. Coraz więcej osób w okresie grzewczym poszukuje sposobu na to, by ochronić się przed zanieczyszczonym powietrzem. Jedną z popularniejszych metod pozostaje maska antysmogowa, po którą chętnie sięgają również sportowcy. Sprawdziliśmy, czym powinna cechować się najlepsza maska antysmogowa do biegania. Chcesz kupić własną? Zajrzyj do naszego poradnika!

Przed czym chroni maska antysmogowa?

Smog to problem, który rokrocznie powraca, doskwierając w szczególności mieszkańcom dużych miast. Zanieczyszczone powietrze jest efektem nagromadzenia się spalin samochodowych oraz dymu powstającego wskutek spalania niskiej jakości paliw w domowych piecach. Najszybciej widocznymi efektami wdychania pełnego trucizn powietrza są:
 • bóle głowy,
 • nudności,
 • łzawienie oczu,
 • podrażnienia układu oddechowego,
 • alergie skórne,
 • uczucie zmęczenia.
Przypuszcza się, że długotrwały kontakt ze smogiem może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych, takich jak zawały i nowotwory.

Komu smog grozi najbardziej?

Na działanie smogu najbardziej narażone są osoby starsze, dzieci, kobiety ciężarne, osoby chorujące oddechowo. Do tej grupy trzeba zaliczyć także osoby aktywne fizycznie, które jesienią i zimą nie rezygnują ze sportu na świeżym powietrzu.

Wysiłek wymaga od sportowca nabierania większych ilości powietrza, a co za tym idzie – wdychania jeszcze większej dawki groźnych dla zdrowia substancji.


Jak chronić się przed smogiem?

Często zalecanym sposobem na to, by uniknąć działania smogu jest ograniczenie aktywności uprawianej na zewnątrz czy spacerów. Jak jednak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe.

Na szczęście, ani amatorzy zimowych przechadzek, ani sportowcy nie muszą rezygnować z ulubionych zajęć, jeśli tylko zaopatrzą się w gadżet chroniący ich drogi oddechowe. Jakie pomoce możesz znaleźć na rynku?


1. Maska antysmogowa z filtrem HEPA lub filtrem węglowym

Maska antysmogowa z wymiennym filtrem to najpopularniejszy sposób ochrony przed zanieczyszczonym powietrzem. Zatrzymuje nawet do 99% szkodliwych związków (spalin, kurzu, mikropyłów PM i gazów). Maski z wymiennymi filtrami zatrzymują również mikroorganizmy chorobotwórcze oraz alergeny wziewne.

2. Filtry nosowe

To alternatywa dla maski, przeznaczona dla osób, które nie chcą zakrywać całej twarzy. Filtry nosowe również wyposażone są w węglowe wkładki zatrzymujące zanieczyszczenia z powietrza. Ich wadą jest to, że trzeba wymieniać je częściej niż w przypadku masek i źle sprawdzają się w trakcie aktywności fizycznej.

3. Oczyszczacze powietrza

Jeśli chcesz utrzymać dobrą jakość powietrza w swoim domu, zimą warto zainwestować w dobry oczyszczacz.

Bezpieczne bieganie z maską antysmogową

Biegacze, jako jedna z grup najbardziej narażonych na działanie smogu, powinni zadbać o wysoki poziom ochrony. Najlepszym wyborem będzie maska antysmogowa do biegania. Maska antysmogowa do biegania jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę?
 • Rozmiar – maska antysmogowa biegacza powinna być idealnie dopasowana. W trakcie treningu nie może zsuwać się i odstawać. Przed zakupem sprawdź dokładnie specyfikację maski. Nawet, jeśli nie trafisz z rozmiarem, nie musisz się przejmować – każdy sklep internetowy umożliwi ci komfortową wymianę na inny model.
 • Filtr maski – sprawdź, przed jakimi zagrożeniami chroni filtr twojej maski. Maska antysmogowa z węglem aktywnym zapewni podstawową ochronę przed pyłami, gazami i drobnoustrojami. W przypadku biegacza, lepiej sprawdzi się jednak model z filtrem HEPA, który pozwala na swobodniejszy przepływ powietrza niż maska antysmogowa z filtrem węglowym, a zarazem chroni jeszcze dokładniej.
 • Materiał – powinien być gruby, ale elastyczny – tak, by maska idealnie leżała na twarzy. Najczęstszym wyborem sportowców pozostaje neopren.
 • Otwory powietrza – powinny umożliwiać swobodny przepływ powietrza w trakcie treningu. Otwory w masce dla biegacza mogą być odrobinę większe niż w masce do użytku codziennego.
 • Odblaski – zwiększą twoje bezpieczeństwo podczas wieczornych treningów.
 • Shell (muszla) – to część znajdująca się przy ustach. Powinna być dobrze dopasowana do kształtu twojej twarzy.
 • Sposób zapięcia maski – polecamy maski z zapięciem na rzep, które można wyregulować dosłownie w kilka chwil.
 • Nosek – część znajdująca się w okolicach nosa, odpowiadająca za bardzo ważny aspekt – szczelność maski. Może być wykonany z metalu lub tworzywa. Nosek zwykle trzeba dopasować indywidualnie.
 • Niezbędne certyfikaty – maska antysmogowa z atestem da ci gwarancję, że podczas ulubionej aktywności będziesz dostatecznie chroniony.

Maski antysmogowe do biegania ranking

Która masek w przypadku biegaczy sprawdzi się najlepiej? Sprawdziliśmy, które modele najchętniej wybierają użytkownicy Ceneo.pl. Poznaj cenione maski antysmogowe z certyfikatami i wybierz tę, która będzie towarzyszyć ci podczas treningów.

1. Maska antysmogowa Respro Cinqro

To maska zaprojektowana z myślą o osobach aktywnych fizycznie – wyróżnia się nie tylko doskonałą zdolnością do dopasowywania się, ale i podwójną technologią filtracji – wykorzystuje zarówno filtr HEPA, jak też DACC. Dzięki temu, maska Respro świetnie chroni twoje drogi oddechowe, a zarazem pozwala na swobodne wdechy i wydechy.

2. Maska antysmogowa Respro Techno

Kolejny model maski marki Respro, dzięki kombinacji filtrów HEPA i DACC pozwala na ochronę przed wszystkimi rodzajami zanieczyszczeń, w tym także dymem papierosowym czy szkodliwymi gazami. Jest wyjątkowo lekka, a także pozwala na swobodny przepływ powietrza w trakcie treningu.

3. Maska antysmogowa Elevation

Ta maska treningowa sprawdzi się nie tylko w trakcie biegania, ale i spacerów po górach czy jazdy na nartach. Ergonomiczny kształt zapewnia idealne dopasowanie do twarzy i komfort użytkowania maski.

Na maskę antysmogową do biegania powinien zdecydować się każdy miłośnik joggingu. Ten niewielki gadżet nie tylko uczyni codzienne biegi bezpieczniejszymi, ale i znacząco wpłynie na komfort treningów.